Eén wekker is niet genoeg Downton Abbey begint weer kijktip kijken luisteren Hoe is het om voor dag en dauw op te staan om een ochtendprogramma te maken? Aan tafel met de radio- en tv-presentatoren Merel Westrik, Lara Rense, Giel Beelen, Humberto Tan en Jan de Hoop. door Hans van der Beek en Maartje van Hoek zaterdag, 19.55 uur De ochtendpresentatoren van links naar rechts: Merel Westrik, Lara Rense, Ciel Beelen en Humberto Tan. Op tafel in de fotolijst: Jan de Hoop. foto Dingena Mol/GPD H oe laat gaat de wek ker en wat is jullie ri tueel om wakker te worden? )an de Hoop (RTL 4): „Mijn wek ker gaat om half vier. Het moment dat ik mijn bed uit moet, is ver schrikkelijk, maar zodra ik op de gang loop, ben ik wakker. Ik ga douchen en eet muesli met yog hurt. Al 33 jaar leg ik elke ochtend voordat ik vertrek een briefje voor mijn vriend op het nachtkastje." Humberto Tan (BNR): „Mijn wek ker gaat om kwart over vier. Ik ben meestal voor de wekker wak ker. Dan ga ik douchen, kleed me - aan. Ik eet bijna niet. Maximaal één appel of een banaan of allebei. Pas bij BNR drink ik voor het eerst thee of warme chocomelk. Dan ben ik klaar. Geen chagrijn, nee, ik ben allergisch voor chagrij nige mensen in de ochtend." Lara Rense (Radio 1): „Mijn wek ker gaat om vier uur. Ik word dan uit mijn remslaap gerukt, elke keer weer. Ik sta op, ga douchen en meteen de auto in met een wortel en een banaan. In het verleden zei ik ook bij het weggaan mijn vrien din nog even gedag, maar dat heb ben we maar afgeschaft. Ze zei: laat maar." Giel Beelen (3FM): „4.27 uur. Dan gaat de wekker. Ik word ook nog gebeld, want alleen wekkers is niet genoeg. De bellers moeten ook echt met me praten. Ze moeten een vraag stellen waar ik over na moet denken. Anders kan ik in co ma antwoorden geven en slaap ik gewoon weer door. Ik probeer yog hurt met muesli te maken. Dat is me vijf keer gelukt." Merel Westrik (WNL): „Mijn wek ker gaat om drie uur. Mijn tweede wekker staat om tien over drie en dan sta ik op. Douchen, aankle den, spullen zoeken. Ik krijg geen- hap door mijn keel. Om vier uur ben ik op het Westergasterrein en dan ga ik de make-up in. Een uur." Als het ontwaken zo heftig is, waar om dan geen middagradio? Beelen: „De ochtend is het, daar gebeurt het. Mensen zitten op ons te wachten." Westrik: „Ik vind het ook nog steeds... heftig." Beelen: „Het begin is het heftigst hoor. Na elke vakantie is het twee weken de hel." Westrik: „Ik zeg mijn vriend heel zachtjes gedag. Eigenlijk vertrek ik als een diefin de nacht. In de auto zet ik een cd'tje op dat ik van mijn zusje heb gekregen, van Jason Mraz. How can you sleep at a time like this. Dat draai ik dan keihard en de eerste zin steeds opnieuw." Hoe laat gaan jullie slapen? Rense: „Ik probeer rond half tien naar bed te gaan." Beelen: „Kwart over elf, half twaalf" Tan: „Als Benjamin naar bed gaat, ga ik ook. Die is 4. Maar dan ga ik rusten, ik slaap niet voor kwart over elf, half twaalf." Westrik: „Negen uur." Welke herstelwerkzaamheden zijn 's middags nodig? De Hoop: „Ik ben om half elf thuis en dan ga ik slapen, tot een uur of twee. Naarmate ik ouder word, ik ben nu 56, wordt het steeds zwaarder, merk ik. Een aan tal weken geleden begon ik kwaal tjes te krijgen. Pijn in de borst, dui zelig. Ik ben zelfs een keer flauwge vallen voor de uitzending. Toen ben ik twee weken naar de Velu- we gegaan en nu is alles weer nor maal. Ik weet zeker dat het door het vroege opstaan kwam." Tan: „Sinds kort hebben we een hond en dat is lekker. Hij dwingt je heel gestructureerd te leven." Beelen: „Ik probeer alleen op vrij dag wat te slapen. Je moet 's mid dags niet te lang liggen, anderhalf, twee uur maximaal. Ik heb het ge probeerd, 's middags slapen, maar je wordt daar ook vaag van." Tan: „Gewoon weer douchen. Je begint gewoon een tweede dag. Ik scheer me nog een keer ook." Rense: „Meestal duik ik om twaalf uur mijn bed in, tot een uurtje of half twee. Maar ik word altijd heel naar wakker. Een beetje loom en down. Geen zin om iets te doen. Om uit dat lamlendige niets te ko men, heb ik mezelf aangeleerd te gaan sporten. Rennen, zwemmen, fietsen, daarna douchen, en dan ga ik met een kopje koffie een krant je lezen. Het is ook wel nodig. Ik vind het wel topsport, hoor." Westrik: „Ik probeer om twaalf uur in bed te liggen, tot een uur of twee." Beelen: „Vroeg naar bed, daar word ik echt ongelukkig van. Dan heb je geen leven." Rense: „Volgens mij hebben we ons allemaal wel eens verslapen." Tan: „Ik wel. Heel soms zak ik na de wekker weer weg en soms te lang. Dan word je wakker en je denkt: ik voel me té goed, iets klopt hier niet. Ik ben nog nooit te laat voor de uitzending geweest." Rense: „Ik wel. Ik lag lekker in bed en ik had mijn telefoon op stil. Toen hoorde ik mijn vriendin zeg gen: 'Ja, die ligt hier naast me.' Ik was een half uur te laat." Beelen: „Bij mij hebben ze een keer de politie moeten bellen. Mijn telefoon stond op trillen en ze wisten dat ik te laat zou komen. De politie vond het maar al te leuk. Ze stonden met zes busjes voor de deur. Dankzij hen was ik maar tien minuten te laat." Westrik: „Ik heb het nog niet mee gemaakt, maar het lijkt me echt verschrikkelijk." Wat zijn de offers die zijn gebracht door die wekker? Verwaterde vriend schappen, verbroken relaties? "De Hoop: „Nee hoor. Ik ben ie mand van lange, trouwe vriend schappen. Daar neem ik de tijd voor. We gaan heus wel naar het theater of uit eten. Maar dan wel om zeven uur. En één wijntje bij het eten, dan slaap ik lekker." Rense: „Nou, ik voetbal altijd op woensdag. Dat begint om half ne gen, dus dat is laat. Maar ik vind het wel heerlijk om te doen, met al die wijven op het veld. Dan lig ik pas om elf uur hyper in mijn bed, dus dat doe ik te weinig." Tan: „Ik kijk niet naar de dingen die ik niet heb. Je krijgt er ook een heleboel voor terug. Dit vind ik écht leuk om te doen en dan weet je dat je sommige dingen moet la ten. Soit. Als ik uit eten ga, drink ik één glaasje wijn, maximaal." Beelen: „Dat is mijn offer. Chro nisch moe zijn. Dat is altijd min der erg dan vrienden niet zien." Rense: „Je laat dingen om iets heel moois te kunnen doen. Als je de kans krijgt ochtendradio te ma ken, zou je wel gek zijn om dat niet te doen. Ik weet niet of ik het 22 jaar zou doen, zoals Jan." Beelen: „Je voelt je gewoon ko ning. Je weet, de gordijnen zijn nog dicht, die gaan straks open, de lichtjes gaan aan en bam: wij zijn op de radio." Tan: „De magie van de ochtend." m Reageren? >N-<I redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 113