io gezondheidszorg Hoe de zorg beter kan De afgelopen weken heeft deze krant in een serie artikelen aandacht besteed aan de gezondheidszorg. In deze laatste afleve ring aandacht voor oplossingen die lezers hebben aangedragen om de zorg beter en goedkoper te maken. Een panel van politi ci en een onafhankelijke deskundige le vert commentaar op deze suggesties. Het panel Maak gezondheidszorg weer een overheidstaak Alleen eigen kosten zaterdag 5 november 2011 door Dewi Gigengack Louise Gunning, voorzitter Ge zondheidsraad en UvA-hoogleraar Gezondheid en Maatschappij. Anne Mulder, Tweede Kamerlid voor de WD en woordvoerder ge zondheidszorg. Stijgende premies, hoge re eigen bijdragen, on tevreden artsen en te weinig verzorgers. De zorg voor zieken, ge handicapten en oude ren staat onder grote druk'. Met de ze tekst riepen wij lezers op om er varingen, vragen en opmerkingen over de zorg aan ons op te sturen. Hierop is massaal gereageerd. Van zakelijke oplossingen voor de zorg tot emotionele ervaringsverhalen. Maar ook praktische vragen en me ningen over waarom de zorg te kort schiet. Het onderwerp leeft enorm, zo bleek. Met deze waardevolle respons als uitgangspunt, hebben wij een se rie artikelen gemaakt waarin we verschillende aspecten van de ge zondheidszorg hebben belicht. De marktwerking (11 oktober), zorg in het buitenland (15 oktober), de bureaucratie (25 oktober) en de zorg voor ouderen (29 oktober) zijn aan bod gekomen. In deze laat ste aflevering gaat het over de vraag: hoe kan de zorg beter en goedkoper? Een panel van vier politici en een onafhankelijke deskundige rea geert op vijf ideeën. Renske Leijten, SP-Tweede Ka merlid en portefeuillehouder volksgezondheid. Margreeth Smilde, Tweede Ka merlid voor het CDA en woord voerder gezondheidszorg. Eelke van der Veen, Tweede Ka merlid voor de PvdA en woord voerder gezondheidszorg. Weg met de markt werking en de con currentie. De zorg moet weer in han den komen van de overheid, vindt Jan van den Eijnden uit Helvoirt. Hij is niet de enige: veel lezers vinden dat de zorg een overheidstaak is. De markt werking zorgt ervoor dat het aanbod de vraag creeërt, is het argument Hoe meer behande lingen, hoe meer omzet. Dat heeft hogere kosten als gevolg. „Dit is een oplossing naar- mijn hart", reageert SP'er Renske Leij ten. „Wij hebben ons altijd verzet tegen een stelsel dat zich richt op het geld. Dat winst een doel is in de zorg, is een perverse aangele genheid. Artsen moeten overwe gingen maken zonder financiële ballast. Nu wordt er bijvoorbeeld te vaak gekozen voor een makkelij ke en goedkope heupprothese in plaats van een duurdere operatie die de rugvergroeiing verhelpt." Eelke van der Veen van de PvdA sluit zich daarbij aan. „De zorg is een schaars en belangrijk goed en daarbij moet de overheid aan zet zijn. Marktwerking creeërt inder daad vraag, dat gebeurt nu al." Met dat laatste zijn Anne Mulder en Margreeth Smilde het niet eens. „Marktwerking leidt juist tot stijging van de kwaliteit en daling van de prijs per behandeling", stelt WD'er Mulder. „Wat we wel moeten doen is artsen niet meer betalen voor een behandeling, maar voor de mate waarin ze een patiënt beter hebben gemaakt." „We hebben in Nederland een tra ditie dat we de zorg door private partijen laten uitvoeren", zegt Louise Gunning. „De ziekenfond sen en onze ziekenhuizen die vaak een stichting zijn, hebben dat in het verleden ook heel goed ge daan. De hoop van de marktwer king was dat het iedereen zou sti muleren om de kwaliteit te verho gen en de prijzen te verlagen. De lezer heeft gelijk dat de stijging van het volume hogere kosten tot gevolg heeft. Maar ik weet niet of het daarmee een overheidstaak zou moeten worden." Volgens Margreeth Smilde (CDA) is zorg een gedeelde verantwoordelijk heid 'van overheid, zorgaanbie ders, verzekeraars en patiënten'. „Samen moeten zij zorgen voor goede en betaalbare zorg." Gerrit Mengerink uit Delden heeft een sys teem bedacht dat wat hem betreft in plaats van de huidige zorgverzekering kan komen: de 'zorghypotheek'. „Iedere persoon sluit een zorg hypotheek af bij een ziektekos tenverzekeraar. Deze hypotheek wordt met rente en aflossing en een bijbehorend pinpasje afge sloten." Mensen kunnen hun ei gen zorg en medicijnen inko pen bij medische instanties, die onderling concurreren. „Je be taalt alleen de werkelijke zorg die je zelf nodig hebt. Ook hoeft er geen discussie meer te zijn over rokers of te dikke mensen." Dit idee wordt door alle panelle den afgekeurd. Vooral de politici

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10