Tafels voor de eeuwigheid vraag antwoord De techniek van het emailleren 'Rooddraadschimmel zorgt voor ontsierende plekken in ons gazonvooral bij nat weer' 'In ons kerkgebouw hebben we heel veel last van klustervliegen; het zijn er duizenden' m wonen@wegener.nl 25 wonen |fjgl 024-3650509 ■■■"I Zaterdag 5 november 2011 oms heb ik het gevoel dat ik uit elkaar knal van de ideeën. Als ik naar het dorp fiets, zie ik de lijnen in het landschap, de wisselende kleuren en vormen van de bladeren van de bomen. De natuur is voor mij een inspiratiebron, evenals oud be hang of oude gordijnstoffen. Daar in zie ik patronen en kleuren, die ik wil verwerken in email." De natuur is niet het enige waar door beeldend kunstenaar Ted Kahmann zich laat inspireren. „Ik haal inspiratie uit alledaagse din gen, zoals een restje pasta op mijn bord. Met die slierten is het goed ontwerpen. Je kunt er prachtig ab stracte vormen van leggen. Het is veel soepeler dan papier. Daar maak ik dan weer sjablonen van, die ik gebruik bij het emailleren." Het ene idee buitelt over het ande re heen. Dat is Kahmann ten voe ten uit. Ze schrijft haar ingevingen inmiddels op papier en stopt dat opgevouwen in een oude kist. Als er tijd is tussen de geplande op drachten, haalt ze er eentje uit. Kahmann, die in 1975 afstudeerde aan de Kunstacademie in Utrecht, met emailleren als hoofdvak, Beeldend kunstenaar Ted Kahmann maakt unieke (buiten-)tafels met een emaillen blad, dat geheel naar wens kan worden gedecoreerd, door Agnes van Brussel Emaille is een glaslaag die door middel van ver hitting samensmelt met een metalen onder grond. Daardoor ontstaat een zeer hechte en sterke verbinding. Het glasachtige poeder wordt laag over laag heel dun aangebracht, waardoor een werk soms wel twintig keer door de oven gaat. De kleuren zijn rijk en wor den niet schadelijk beïnvloed door de inwer king van licht en lucht. Een emailleur gebruikt altijd metaal als onder grond. Daarop wordt emaillepoeder aange bracht met een spatel of een penseel, door te strooien, te spuiten ofte dompelen, afhanke lijk van de vorm en aard van het voorwerp. Ver volgens wordt het emaillepoeder op het voor werp ingebrand op een temperatuur die kan variëren van 690 tot 880 graden Celsius. Elke kleur heeft een ander smeltpunt en gedraagt zich weer anders in de oven. Na afkoeling komt het werk op de gewenste kleur. werkt meestal in opdracht voor be drijven. Zo maakte ze voor het ge bouw van TNO Bouw Delft een groot, cirkelvormig tableau van 79 delen email. Het hangt als een enorme, kleurrijke zon in het atri um. Voor het bedrijf Nefit-Buder- us in Deventer maakte ze een kunstwerk van 3 bij 4 meter, waar in de kleuren van elke afdeling van het bedrijf zijn verwerkt. Kahmann houdt van monumen taal en past niet in het beeld van de emailleur die zich richt op naambordjes en sieraden. Een paar jaar liep ze met het idee rond (buiten-)tafels voor particulieren te maken. Met emaillen bladen, in elke gewenste afmeting. Het kostte veel tijd en moeite het plan goed uit te werken. Ze wilde elegante ta fels in ongebruikelijke afmetingen en weldoordachte verhoudingen. Tafels met een frame van staal of hout, eettafels met een blad van een donkergrijs hittebestendig en vlekvast materiaal, met in het mid den een kleurrijke strook email. Maar ze dacht ook aan bestaande antieke tafels, met een ovaal van bloemen in rood en goud. Drie ta fels zijn gereed. In haar tuin staat een lange, ranke, kleurrijke tafel. Het blad bestaat uit zestien in de oven geëmailleerde delen in trans parante tinten. Het blad is keihard. Er kan een berg sneeuw op liggen zonder schade toe te brengen. Deze eerste tafel is een 'proef. Die is niet te koop. In haar atelier staan kleinere tafels met een dam- en schaakbord erin van email. De prijzen variëren van 1.000 tot 8.000 euro, afhankelijk van de af meting en de hoeveelheid werk. Dan heb je ook een tafel voor de eeuwigheid. „Dat is fijn aan email. Ik weet nog dat ik op een dag een Ted Kahmann maakt tafels met eert emaillen blad. foto's Dirk van Schie plaat email roodgloeiend uit de he te oven haalde en me vol trots rea liseerde dat mijn werk mij heel lang overleeft. Papier en textiel zijn vergankelijk, email niet. Er is nog email teruggevonden van de Etrusken, van vóór Christus dus." Kahmann werkt in een lange Pipo- wagen - een atelier - die ervoor ge maakt lijkt haar lange tafels in te produceren. In een open kast aan de wand staan wel honderd potjes met verschillende kleuren email poeder. De oven heeft een promi nente plek en bepaalt de maxima le afmeting van de emaillen platen die ze in de tafels verwerkt. Wie een tafel wil laten maken, kan eigen ideeën aandragen. Zo kunnen klanten het patroon van een mooi servies in email in de ta fel laten verwerken. Ook stoffen, tekeningen, teksten of een muziek partituur zijn welkom. Kahmann maakt er vervolgens sjablonen van en verwerkt die in email. Meer informatie: Ted Kahmann, tel. 06-20429332 ofe-mail: kahmann-emaille@zonnet.nl :<s Reageren? wonen@wegener.nl W* door Jan van Mullem wonen@wegener.nl 024-3650509 Wie eer legt in tuinieren, koestert ook zijn gazon. Vindt lezer W. van de Geijn. De rooddraadschimmel die haar gazon sinds enkele ren teistert met roodgele plekken, is haar een doorn in het oog: 'Bestaat er een middel om mee te spuiten ofte in jecteren?' „Tegen rooddraad bestaat maar één bestrijdingsmiddel: Herita ge", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Maar zelfs op voetbalvelden en golflinks wordt het afge- 1 rooddraad chemisch n: het gevaar be- schimmel resis- i ontwikkelt. Mesten s de juiste be- j handeling. Doe dit in het voorjaar. Ruim het maaisel op, laat het nooit liggen. Als het pro bleem onoplosbaar lijkt, is het te overwegen opnieuw in te zaaien met een mengsel zonder zwenk- gras. Vooral deze soort is vatbaar." In een kerk kom je om sa men te bidden, te zingen en te luisteren. Dan is het niet fijn als je wordt afgeleid. Niet door een praatgrage buurvrouw, en zeker niet door... herfstvliegen! Dat speelt in een kerkge bouw dat lezer J. Bos bezoekt. 'In de kerk van circa 8 meter hoog heb ben we extreem veel last van klus tervliegen. Duizenden zitten er. Ze vliegen en vallen tegen de hoge ra men aan de zijden van het kerkgebouw. Het worden er elk jaar meer. Is er een op lossing?' „Klustervliegen ko men in de herfst massaal huizen en gebouwen bin nen om te overwinteren", weet Romke van de Kaa. „Afgezien van het afdichten van kie ren en gaten is er weinig tegen te doen. De klustervliegen zijn onscha delijk. De overlast duurt meestal en kele dagen tot enkele weken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 105