3 wonenii D *r 'Dynasty' in Maleisië Zuurbes Hop, hop, hop Zaterdag 5 november 2011 z a Behalve de zuurpruim kennen we ook de zuurbes, al wordt die naam nooit als scheldwoord gebruikt. De zuurbes kennen we als ondoordringbare haag waar zelfs katten niet doorheen komen, omdat ze ontzag heb ben voor de doornen. De plantsoenendienst gebruikt de struik nogal eens om voetgangers te weren van plaatsen waar men ze liever niet ziet lopen. De zuurbes heet Berberis vulgaris in wetenschappelijke taal, maar naast deze vulgaire zuurbes zijn er tientallen an dere soorten. Die bieden nogal wat voordelen in de tuin: ze doen het goed op arme grond; ze bloeien met aantrekke lijke bloemtrosjes en in het najaar hebben ze behalve een mooie herfstkleur vaak opvallende bessen. Die bessen kun je drogen en gebruiken in Turkse en Iraanse gerechten. Tot slot zijn veel soorten betrouwbaar winterhard. Daarom is het vreemd dat je een struik met zoveel verdien- sten niet vaak in de tuin tegenkomt. Om de tuin zie je hem wel, als haag, maar als bloeiende struik is de Berberis niet populair. Dat zal te maken hebben met die vlijmscher pe doornen. Maar ja, rozen zijn ook niet prikvrij en dat is voor niemand ooit een reden geweest om geen ro zen in de tuin te-planten. Als heg zou ik Berberis niet planten, maar als vrijstaande struik kan hij 'X een echte blikvanger zijn. Als ik een Berberis om zijn bloemkleur moest kie zen, nam ik Berberis x stenophylla. Dit is een struik tot 2 meter hoog met overhangende twijgen en een lawine van oranje bloemtrosjes in het voorjaar. Wie 2 meter te veel vindt, kan de variëteit 'Craw ley Gem' kiezen, die nog geen meter hoog wordt, en even breed als hoog. De bessen in het najaar zijn blauwberijpt. Berberis x stenophylla is niet hon derd procent winterhard, maar alleen in een elfste dentocht-winter is sprake van lichte vorstschade. Wie helemaal geen risico wil nemen, kan kiezen voor Berberis koreana. Dit is een struik die zo'n gm 2 meter hoog wordt, met opgaande takken en een vlammend rode herfstkleur. Na het afvallen van het blad blijven de helderrode bessen nog maan- Ir X den aan de struik hangen. De bloemen in het voor- AV'. )aar z')n aangenaam lichtgeel. Bijzonder is de kleur van de bessen van Berberis A wilsoniae: zalmrood. Dit is een laagblijvende soort N met lichtgele bloemen en smal blad dat in het na- jaar rood verkleurt. De winterhardheid laat in heel strenge winters te wensen over, maar er bestaat een vorstbestendige selectie met de Hollandse iS naam 'Joke'. Ook 'Marianne' kan goed tegen kou. p De roodbladige Berberis die je vaak als haag ziet Jf, aangeplant, is Berberis thunbergii Atropurpurea. Eén ji struik met donker blad is tot daar aan toe, maar van tien op een rij word ik niet vrolijk. Als het toch een heg van Berberis moet zijn, nam ik de ge wone groenbladige vorm van Berberis thunbergii. Gele bloemen in mei, een goede herfstkleur, en ro de bessen daarna. Na het snoeien van een Berberis is het zaak al het snoeisel op te harken. Denk niet Berberis koreana. dat je het kunt laten liggen om te verteren, want foto RvdK ook na een jaar zijn de doornen nog scherp. Sinterklaas zie ik er niet zo snel zelf op rijden, maar misschien vindt hij deze Rocking Horse wel een leuk kindercadeau voor 5 december. Het hobbelpaard, ontworpen door het in Berlijn gevestigde designbureau is er een van de pure soort. Dus zonder allerlei opsmuk als ma nen, een zadel en zachte stofjes op de flanken. Volgens de web site Fashionforhome.nl, die deze Rocking Horse van berken multi plex in het assortiment heeft, oogt het speelgoed als een strip tekening: 'het is teruggebracht tot de essentie en spreekt daar om ook volwassenen aan'. Dat laatste is een kwestie van smaak, maar wat volwassenen zeker zal aanspreken, is het feit dat de prijs van dit design-hobbelpaard bij de webshop van de genoem de site flink in de aanbieding is: van 319 voor 119 euro. En dat zal ook de sint kunnen waarderen. Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter, maar verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen. Bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door jan van Mullem Toen ik de foto's van jullie huis zag, dacht ik: zij leven als in 'Dynasty'. Marjan Sipsma: „Dank je. We zijn net verhuisd. Alle dozen zijn nog niet eens uitgepakt. Wij vinden het ook fraai. Er stond een oud huis, een krot, op dit perceel. De wanden en fundering zijn geble ven, de rest is gesloopt. Ik heb de tekeningen gemaakt, de aannemer heeft het huis gebouwd. Het heeft onder meer een zwembad, zes bad kamers en een moderne keuken." Zés badkamers... je hebt vast een groot gezin. En je kookt graag? „Mijn vriend Reece en ik hebben geen kinderen. Wel vijf honden en drie katten. Het is in Maleisi sche huizen gebruikelijk dat slaap kamers een eigen badkamer heb ben, een ensuite. Althans, in het grotere type huis. De moderne keuken is wél bijzonder; met na me de oudere generatie Maleisiërs geeft daar niets om. Een simpel blokje volstaat, vinden ze. Dat komt doordat ze vaak buitenshuis eten. Of ze hebben een werkster die kookt. Dan is een functioneel blokje goed genoeg. Overigens kook ik ook niet vaak. Ik kan het wel, maar we hebben een inwo nende werkster die het beter doet. Ik zoek elke dag een receptje uit, noem haar de bladzijde, en zij gaat aan de slag. Ideaal. Moet ook wel, met onze drukke, fulltime jobs." jullie boeren goed, zullen ze in Hol land zeggen. „We hebben een eigen bedrijf We inspecteren gas- en oliepijpleidin gen, screenen bijvoorbeeld op cor rosie met hulp van robotcamera's. Denk echter niet dat wij heel rijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 102