i8l zeeland Ontwikkelaars Windpark Krammer ENERGIE Zeeuwind en Deltawind hopen in 2015 of 2016 te beginnen met bouw van windpark Burgemeester voor kinderen wordt omarmd 5 JAAR 0% RENTE 4" 5 JAAR GRATIS ONDERHOUD WWW.AUTOTEAM.NL /7\ AutoTeam College niet zelf in commissie benoeming Obase Twijfel over veiligheid van nieuwe rotonde Plangebied windmolenpark vrijdag 4 november 2011 door Joeri Wisse BRUINISSE - Het lijkt wel een lief desverhaal. Twee exploitanten van windparken die allebei uit hetzelf de ideaal geboren zijn, komen el kaar in 2007 tegen op een bijeen komst over de Grevelingen, het meer dat de grens vormt tussen de werkgebieden van Zeeuwind en Deltawind. Daar, op de grens van Zeeland en Zuid-Holland, laten de coöperaties hun oog vallen op de Krammersluizen. Als hun 'kindje' wordt gereali seerd, staat er over enkele jaren een park van twintig tot veertig windmolens die samen goed zijn voor ruim 100 megawatt. Daarmee kunnen zo'n 70.000 huishoudens van elektriciteit worden voorzien en zijn ze eigenaar van één van de grootste windparken van Zuid west-Nederland. Hoe het er precies uitkomt te zien, is nu nog onduidelijk. De ont wikkelaars hebben verschillende mogelijkheden op een rijtje gezet, waaruit drie verschillende opstel lingen gerold zijn. Ondanks dat Zeeuwind en Deltawind benadruk ken dat de aantallen en posities van de ingetekende windturbines slechts ter indicatie zijn, geven de plaatjes een aardig beeld van hoe de plannen er in de praktijk uit zien. De omvang wordt in elk ge val duidelijk. De ontwikkelaars hebben niet alleen de Krammer sluizen, maar de gehele Philips- dam in het vizier. De grootte van het park is volgens projectmanager Gijs van Hout van Deltawind onlosmakelijk verbon den met de locatie. „Het zou zon de zijn om het gebied niet maxi maal in te vullen", vindt hij. Bo vendien is een bepaalde grootte ook noodzaak, volgens hem. „Het windpark moet aangesloten wor den op een station van 150KV. Omdat de Krammer relatief ver verwijderd is van het hoofdelektri citeitsnet, vergt dat een grote inves tering." In het verleden was de bouw van een windpark in dat ge bied dan ook geen aantrekkelijke optie. Met het toegenomen vermo gen van de veel grotere windturbi nes van tegenwoordig, is het weer wel een interessante investering. Op de inloopavond blijkt dat het plan zich nog in een prille fase be vindt. Veel is afhankelijk van on derzoek dat nog moet worden ge daan. „We zeggen nog bij heel veel vragen: 'dat moeten we nog onder zoeken", beaamt Van Hout. Zorgen die er nu al leven, bijvoor beeld over de gevolgen voor de vis sers die in het gebied actief zijn, de binnenvaarders of de dieren die er verblijven, worden meegenomen in een milieueffectrapportage. Tot de onderzoeken klaar zijn, houden de initiatiefnemers nog alle opties open. In tegenstelling tot windparken op land, verwachten Zeeuwind en Deltawind dat het project niet op veel weerstand zal stuiten. Im mers, de molens staan bij nie mand in de 'achtertuin'. De dichtstbijzijnde bewoning is te vin den aan de noordrand van de An na Jacobapolder, waar enkele boer derijen op ongeveer 500 meter af stand van het plangebied staan. Desondanks hebben de initiatief nemers al bijeenkomsten belegd met de dorpsraden of vertegen woordigers van de dichtstbijzijnde plaatsen; Bruinisse, Anna-Jacoba- polder en Oude-Tonge. Daarnaast hebben de huishoudens die het dichtste bij het geplande wind park wonen een persoonlijke uit nodiging gekregen voor de inloop avond. Eén van hen is Carla Baks. Zij en haar overbuurman wonen op zo'n twee kilometer afstand van het plangebied. Onlangs zagen ze al op 500 meter afstand van hun huis vijf windmolens verrij zen. „Ze zeggen dat alles binnen de normen valt, maar wij worden er 's nachts wakker van. We gaan proberen of die molens ook niet naar dé Krammer verplaatst kun nen worden." Baks en haar buurman denken van het park rond de Krammerslui zen minder last te hebben omdat het verder weg is en omdat de wind maar zelden vanuit het oos ten waait. Voor Oude-Tonge is dat anders, beseft inwoner Jan van den Doel zich. Ondanks dat de af stand veel groter is, maakt hij zich zorgen om de geluidsoverlast. „De wind waait meestal uit het zuid westen. In het dorp kun je het dan straks misschien goed horen." Van den Doel is lid van Delta wind, maar is het dus niet eens met het plan dat zijn corporatie wil ontwikkelen. „Die paar mo lens die ze nu hebben, daar kan ik nog wel om heen kijken." Anders is het straks bij de Philips- dam. „Ik kom vaak op de dijk en kijk nu nog uit over een vlak land schap. Dat moet zo blijven." Variant 'wolk' Variant 'lijn' Variant 'dubbellijn' ZIERIKZEE - De Schouwen-Duive- landse politiek omarmt de kinder burgemeester van de WD. Alleen de fractie Alert! sprak zich gistera vond, tijdens een vergadering van de commissie samenleving en be stuur, negatief uit over het initia tiefvoorstel van de liberalen omdat het 'weggegooid geld en verspilde energie' zou zijn. Die mening waren de andere frac ties niet toegedaan. Wel gaven zij stuk voor stuk aan zeer te hechten aan draagvlak en inzet binnen het onderwijs. Dat vindt ook het colle ge van burgemeester en wethou ders. „Zonder onderwijsdeelname is het heel moeilijk", aldus wethou der Gilles Houtekamer. WD-er Marianne Ketting zegde toe een rondje scholen te maken om het draagvlak te peilen. Nog vöor de behandeling in de gemeenteraad moet er duidelijkheid zijn. otficieel Opel Dealer LJLA voel je v r i j Onderdeel van de Automations Groep Goes Vlissingen Onze vestiging in Goes verhuist eind dit jaar naar CarVillage aan de Peoryweg te Goes. ZIERIKZEE - Het college van burge meester en wethouders van Schou- wen-Duiveland heeft C. Kuijven- hoven gevraagd namens haar zit ting te nemen in de commissie die kandidaten voordraagt voor een plekje in de Raad van Toezicht voor onderwijskoepel Obase nieu we stijl. „Wij hebben besloten een externe deskundige namens ons zitting te laten nemen in de benoe mingsadviescommissie. Wij vin den het onwenselijk dat er op enig moment rolverwarring kan ont staan tussen het collegelidmaat schap en het lidmaatschap van de benoemingsadviescommissie", al dus het college in een brief aan de raad. Kuijvenhoven heeft een lan ge carrière in het primair onder wijs achter de rug. Zijn laatste functie was voorzitter van de Raad van bestuur van de Archipel Scholengroep op Walcheren. BURGH-HAAMSTEDE - Is een roton de ter vervanging van de verkeers lichten op de kruising Noord- straat-Kloosterweg-Hogezoom in Burgh-Haamstede wel zo'n veilige keuze? Ruud Esman van Leefbaar Schouwen-Duiveland heeft sterke twijfels en werd daarin, gistera vond bij de behandeling van het beheer- en beleidsplan wegen in commissieverband, door meerdere fracties gesteund. Doorgaans geldt een rotonde als veiliger. Op deze plek steken zomers echter massaal voetgangers en fietsers over. Es- man heeft grote bedenkingen over hun veiligheid. Een rotonde is ook duurder dan de aanschaf van nieu we verkeerslichten, maar biedt daarentegen wel mogelijkheden de entree van een dorp op te knap pen. Wethouder Wim Stouten zet op korte termijn cijfers en gege- EP vens over de veiligheid op een rij. Goeree-Overflakkee Grevelingen Bruinisse Schouwen-Duiveland Oude-Tonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34