81 buitenland Assange weer in beroep tegen Aartsbisschop wil debat transactietaks I? Versnelde uitwerking Brits aanvalsplan op Iran Kerstshoppen BERLIJN Dodental Thailand boven de 400 10.800 euro voor onderbroek Victoria Chinese ambtenaren krijgen lessen ethiek KRAS.NL Israël sluit radicale school op Westoever Viktor Bout schuldig aan wapenhandel Mozart ingezet tegen hufters donderdag 3 november 2011 LONDEN - Aartsbisschop Rowan Williams, het hoofd van de Angli caanse kerk, pleit voor een publiek debat over transactietaks. Deze hef fing op financiële transacties - ook wel Robin Hoodtax genoemd - wordt gezien als een manier om de bankencrisis te keren. Williams deed zijn oproep in de Fi nancial Times. Hij sprak zich niet onomwonden voor deze belasting uit, maar maakte wel duidelijk dat de taks het overwegen waard is. De heffing zou miljarden opbren gen die in economische ontwikke ling kunnen worden geïnvesteerd. Het pleidooi van Williams komt op een moment dat de Anglicaan se kerk zich geconfronteerd ziet met problemen rond de bezettings- BANCKOK Thailand heeft het dodental als ge volg van de overstromingen giste ren bijgesteld tot 427. Dat betekent dat er in een dag tijd 42 sterfgeval len zijn bijgekomen. Tot nog toe bleven de overstromingen zonder fatale gevolgen in Bangkok, waar circa 12 miljoen mensen wonen. In andere landen in de regio zijn ook honderden mensen om het leven gekomen door overstromingen. EDINBURGH Bij een veiling van koninklijke ei gendommen in het Schotse Edin burgh is omgerekend 10.800 euro betaald voor een onderbroek die nog ooit van koningin Victoria (1819-1901) is geweest. Dat is meer dan drie keer zo veel als verwacht. Dit heeft veilinghuis Lyon 8c Turn- ball gisteren laten weten. De koper van de onderbroek van witte zijde wil anoniem blijven. PEKING China gaat alle ambtenaren lesge ven in ethisch handelen, aldus staatspersbureau Xinhua. Peking probeert zo de wijdverbreide cor ruptie in het land te bestrijden. Al le krap 10 miljoen ambtenaren moeten eind 2015 zes lesuren over onder meer eerlijkheid en recht vaardigheid hebben gevolgd. Cor rupte ambtenaren vormen een van de grootste ergernissen in China. Eenmalige TOPAANBIEDING! 4-daagse busreis Duitsland o.b.v. ontbijt Vertrek: 25 november 2011 shoppen in dé kerststad van Duitsland, met ca. 50 kerstmarkten en mooi verlichte highlights als de Brandenburger Tor, Rijksdag en Kurfürstendamm maak uw stedentrip compleet en kies voor onze uitgebreide stadstour met NL-sprekende gids door Berlijn en/of Potsdam voor slechts 29 incl. diner incl. busreis, verblijf in 3-sterren hotel, transfers Zie www.kras.nl/39311 waarom zou je meer betalen actie bij de St. Paul's kathedraal in Londen. Actievoerders bivakkeren in het kader van het Occupy-pro- test al sinds media oktober bij het godshuis. Het kerkbestuur leek op een gegeven moment te hebben besloten tot juridische stappen om de actievoerders weg te krijgen. Dinsdag werd dat besluit, na over leg met de bisschop van Londen, echter weer ingetrokken. Het kerkbestuur besloot vrijdag nog 'met de grootst mogelijke te genzin' dat 'juridische actie helaas noodzakelijk is geworden'. Dat kwam het bestuur op zoveel kri tiek te staan dat de dean van St. Paul's, Graeme Knowles, zich maandag gedwongen zag zijn func tie neer te leggen. door Yolanda Bobeldijk en Carel Goseling JERUZALEM Het Israëlische ministerie van On derwijs heeft een religieuze mid delbare school van ultranationalis- tische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gesloten en de subsi die voor een seminarie in dezelfde plaats stopgezet. De leerlingen, stu denten en het personeel van de scholen zouden betrokken zijn bij geweld tegen Palestijnen en het Is raëlische leger. De onderbroek van Victoria. NEW YORK De voormalige Russische wapen handelaar Viktor Bout is gisteren schuldig bevonden aan onder meer wapenhandel, steun aan een terro ristische organisatie en samenzwe ring met moord als doel. Bout (44) staat bekend als een van de groot ste wapenhandelaars ter wereld. Hij zou wapens geleverd hebben aan krijgsheren in onder andere Li beria, Rwanda en Sudan. LONDEN/DEN HAAG - Gaat het bij een mogelijke uitlevering van Wikileaks-baas Julian Assange door Groot-Brittannië aan Zwe den om ongewenste seksuele han delingen, of om het algemeen be lang? Met deze vraag zullen Britse rechters zich binnenkort moeten gaan bezighouden nu een gerechts hof in Londen heeft bepaald dat Assange (40) naar Zweden moet worden gebracht. De rechters be vestigden daarmee een eerdere uit spraak van een Britse rechtbank. Assange legt zich er echter niet bij neer. Zijn raadsman Ben Emmer- son liet weten dat zijn cliënt be roep wil aantekenen bij het Hoog gerechtshof in Londen. Om dat te kunnen doen moet Emmerson aantonen dat het om een zaak van algemeen belang gaat. Pas na een akkoord van het gerechtshof kan hij bij het Hooggerechtshof aan kloppen. Dat zal de zaak dan in 2012 behandelen. Oordeelt het ge rechtshof dat Assanges zaak niets met het algemeen belang van doen heeft, dan moet hij binnen tien dagen het land uit. Assange wordt in Zweden ver dacht van aanranding en verkrach ting van twee vrouwen in 2010. De twee deden aangifte tegen de Wikileaks-voorman. Omdat hij weigerde naar Zweden terug te ke ren, vaardigde Zweden een interna tionaal arrestatiebevel tegen hem uit. Kort daarop meldde Assange zich bij de Britse autoriteiten. Hij noemt de hele zaak tegen hem po litiek gemotiveerd. Zijn Wikileaks- activiteiten zouden de ware reden zijn voor de Zweedse justitie om hem terug te willen doen keren naar dat land. Daarmee is er spra ke van algemeen belang. Eenmaal in Zweden zou Assange uitgele verd worden aan de VS. Daar wordt hij gezocht wegens staatsvij- andige activiteiten. Zweedse experts gaan er van uit dat er te weinig bewijs is voor een zaak tegen Assange en dat hij na verhoor weggestuurd zal worden. zie onze website:buitenland Assange: 'Ik ben aangeklaagd voor geen enkele misdaad' BERLIJN - De Duitse minister van Transport Peter Ramsauer heeft be sloten een van zijn eigen manieren om stress weg te nemen - de rusti ge tonen van Mozarts pianoconcer ten - te delen met autobestuurders in de hoop dat de muziek zal hel pen verkeerswoede op de Duitse Autobahn te verminderen. Op de cd Adagio in de automobiel zijn delen van Mozarts Pianocon certo nr. 21 te horen, gespeeld door Ramsauer. Het pianospel van de minister wordt begeleid door het orkest van de Deutsche Oper uit Berlijn. Uit studies is gebleken dat langza me klassieke muziek een rustge vend effect heeft op mensen, zei Ramsauer gisteren tegen de Frank furter Allgemeine Zeitung. Hij zei dat 'veel ongelukken en gevaarlijke verkeerssituaties te wijten zijn aan agressieve bestuurders' en hij hoopt dat muziek dat 'tegen zal gaan'. LONDEN - Het Britse leger werkt versneld plannen uit voor een aan val op Iran. Het zou reageren op een verzoek om bijstand door de Verenigde Staten waar de vrees groeit over de nucleaire capacitei ten van Iran. Dat meldde het Brit se dagblad The Guardian gisteren. De krant voert hoge ambtenaren van het ministerie van Defensie op die denken dat Iran hersteld is van de cyberaanval die vorig jaar een deel van de nucleaire facilitei ten platlegde. Bovendien zou Iran bezig zijn met het overbrengen van cruciale apparatuur voor de vervaardiging van een atoombom naar een zwaarbewaakte militaire basis onder een berg bij de stad Qom. Door die lokatie is de basis onkwetsbaar voor raketaanvallen of bombardementen. Volgens hoge ambtenaren zullen de VS toestemming vragen en krij gen om gebruik te maken van Die- go Garcia, een Brits eiland in de In dische oceaan dat ze in het verle den gebruikten bij conflicten in het Midden-Oosten. Intussen wer ken Britse militaire planners uit waar ze het beste met tomahawk raketten uitgeruste schepen en on derzeeboten kunnen positioneren. De ambtenaren verwachtten eerst dat president Obama geen oorlog zou beginnen voor de presidents verkiezingen van november vol gend jaar, maar daarover zijn ze in middels niet meer zo zeker. Groeiende onrust over informatie die westerse inlichtingendiensten over Iran hebben verzameld en de agressieve houding die Iran recen telijk aanneemt, zouden de presi dent kunnen doen besluiten ver sneld een aanval uit te voeren. Julian Assange (rechts) staat de pers te woord nadat hij gisteren een be roep tegen zijn uitlevering aan Zweden verloor. foto Andy Rain/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8