Kunst of Kitsch-dag in museum Arnemuiden uit 113 Eilandtour in 'Stad vol gedichten' Zoektocht en cadeautjes hij open dagen Kunstuitleen donderdag 3 november 2011 door Wendy de Jong In tegenstelling tot de rest van Nederland houdt de Kunstuit leen Walcheren de jaarlijkse open dag niet zaterdag 5, maar zon dag 6 november. De kunstuitleen vestigingen op de Bevelanden en in Zeeuws-Vlaanderen zetten wel zaterdag hun deuren open. Bij Kunstuitleen Temeuzen is een expositie ingericht met werk van tien verschillende kunstenaars. De bezoekers mogen hier hun voor keursstem voor een bepaald kunst werk uitbrengen. De organisatie zal het winnende kunstwerk aan kopen voor de uitleencollectie van volgend jaar. Mensen die op deze dag lid wor den van de Kunstuitleen in Ter- neuzen krijgen een keramieken beeldje van Lucie Berben cadeau. Onder het motto 'Als de wereld be grijpelijk was, zou er geen kunst bestaan', naar een uitspraak van Albert Camus, zet ook Kunstuit leen De Bevelanden aan de Singel straat 13 in Goes zaterdag zijn deu ren open voor het publiek. Kunstcriticus Nico Out neemt zon dag in deWillem3 in Vlissingen de bezoekers in twee sessies van 45 minuten mee op ontdekkings tocht door de tentoonstelling Un- ter Uns en langs de collectie van de Kunstuitleen. Hij doet dat om 13.00 en om 15.00 uur. Nieuwe le den krijgen hier een kunstboek en drie maanden gratis abonnement. Middelburg geldt als 'Stad vol gedichten' zondag tij dens de Kunst- en cul tuurroute die dit keer in het teken staat van poëzie. Thema van het programma is 'Ei landen'. Elke voor deze middag uit genodigde dichter heeft een son net geschreven op dit thema. Dit resulteerde in een bundel met vijf tien sonnetten, die morgenmiddag om 16.00 uur wordt gepresenteerd in de bovenzaal van café Desafina- do in Middelburg. De poëzieroute zondagmiddag meandert langs drie locaties waar dichters werk voordragen en waar gemusiceerd wordt 13.00 -14.00 uur: In het monu mentale huis Koepoortstraat 6 tre- In sommige Zeeuwse huis houdens liggen 'schatten' te verstoffen op zolderka mers of weggestopt in do zen. Ooit gekregen van ouders of grootouders of op de kop ge tikt op een rommelmarkt En dat is zonde, weet beheerder C. van de Ketterij van het Histo risch Museum in Arnemuiden. Hij is één van de initiatiefnemers voor de Kunst of Kitsch-dag die aanstaande zaterdag wordt gehou den in het oude Stadhuis in Arne muiden. Iedereen die benieuwd is naar de waarde en herkomst van zijn of haar antiek, kunst, siera den, munten, streekdracht en bo demvondsten kan dat daar tussen 10.00 en 15.00 uur laten beoorde len en taxeren door verschillende deskundigen. Schatgravers Bruno Janson en Rinus Schroevers ne men oude voorwerpen en bodem vondsten onder de loep, juwelier Minderhout bekijkt sieraden en streekdracht, munten en pennin gen worden beoordeeld door de Numismatische Kring Zeeland en deskundigen van het Zeeuwse Vei linghuis nemen kunst en antiek voor hun rekening. Het evenement, dat dit jaar voor de eerste keer wordt gehouden, is stiekem een beetje afgekeken van het succesvolle AVRO programma Tussen Kunst en Kitsch, maar heeft er verder niets mee te ma ken. Het idee om een Kunst of Kitsch dag te organiseren is ont staan bij het Historisch Museum in Arnemuiden. Van de Ketterij: „Er is bij ons in het museum veel moois te zien, maar we zijn ook erg benieuwd naar wat er bij men sen thuis allemaal te vinden is." Alle deskundigen die zijn ingescha keld, werken op vrijwillige basis mee omdat ze volgens Van de Ket terij erg over het Initiatief te spre ken zijn. Hij krijgt ook veel positie ve reacties uit zijn omgeving. „We hebben in Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland folders verspreid om het evenement on- Tussen Kunst en Kitsch-dag in Middelburg, die als voorbeeld dient voor het evenement in Arnemuiden. der de aandacht te brengen. Veel mensen hebben mij daarop al la ten weten dat ze er zeker bij wil len zijn, dus ik verwacht wel dat het druk wordt." De Kunst of Kitsch dag is overi gens niet alleen bedoeld voor men sen uit de omgeving van Arnemui den. Iedereen in Zeeland die graag wil meer wil weten over de her komst en waarde van zijn of haar oude spullen, kan zaterdag binnen lopen. Natuurlijk hoopt Van de Ketterij op gouden vondsten, maar hij heeft verder geen ver wachtingen over wat er allemaal te zien zal zijn. Hij is met name nieuwsgierig naar bijzondere bo demvondsten uit de omgeving van Arnemuiden. Als mensen waardevolle spullen hebben waar ze na taxatie vanaf willen, dan kunnen ze ervoor kie zen om die aan het Zeeuwse Vei linghuis te verkopen. Natuurlijk hoopt het Historisch Museum zelf ook een mooie vondst in de wacht te slepen. „Het zou leuk zijn als er mensen komen met oude kleder drachten, want dat segement wil Dichters op een rij (vlnr): Marcel Koopman, Jan Kuipers, Joop Buma en Henri Looymans. den op: Thijs van Bragt, Marin Ca- rette, Aaike Jordans, [ohanna Kruit en Theo Raats. De muziek wordt verzorgd door Huibert-Ian Vader en Otto Harms (gitaar). Gastheer is Johannes Herman Buma. 14.30 -15.30 uur: Atelier Juul Kortekaas, Brakstraat 5 met optre dens van: Johannes H. Buma, Jan. J. B. Kuipers, Karei Leeftink, Anna Schenk en de atelierhoudster zelf Sven van Rijswijk treedt op met gi taarspel en luisterliedjes. Gastheer is Hans Overduin. 16.00 -17.00 uur: Museumcafé aan het Abdijplein. Hier treden op: Marcel Koopman, Hans Over- duin, Dieuwke Parlevliet, Jacoline Vlaander en stadsdichter Henri Looymans. Muziekoptreden van Ramon de Nennie (zang en ban jo). Gastvrouw is Anna Schenk. len we vanaf volgend jaar gaan uit breiden", zegt Van de Ketterij. Eén vraag staat zaterdag centraal: Is het kunst of kitsch? De Kunst of Kitsch dag wordt zaterdag 5 november gehouden in het oude Stadhuis aan de Langstraat 35 in Arnemuiden. Bezoekers zijn welkom tussen 10.00 tot 15.00 uur. archieffoto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 73