Om liefde en BT to I uit selectie Unter Uns Nika Indorf Eva Berendes Josée Bastiaenen Koen Delaere donderdag 3 november 2011 Metten Koomstra (1912-1978) is een be kende naam in het na oorlogse cultureel kli maat. Als graficus en schilder maakte hij vooral verstilde voor stellingen waarin relaties centraal stonden: verwondering over wie je bent in relatie tot jezelf, anderen en de omgeving. Als lithograaf startte hij samen met drukker Piet Clement een vermaard geworden werkplaats, Printshop 845, waar kunstenaars uit binnen- en buiten land hun grafiek lieten drukken. En Koornstra ontwierp jarenlang de versieringen van het jaarlijkse Boekenbal, die gretig door het lite raire publiek werden meegeno men. Docent Johan Everaers stelde uit particulier bezit een mooi over zicht van Köornstra's grafiek sa men dat in de gangen van scholen gemeenschap Pontes in Zierikzee is te zien. Ik attendeerde er al eer der op, maar omdat het de laatste week is nog maar eens en iets uit gebreider. Het is de moeite waard om langs de prenten te lopen en te zien hoe Koornstra met een groot gevoel voor weglaten span ningsvolle bladen maakte, die tijd loos zijn en je doen stilstaan bij jouw plek in de wereld. Elders in Zierikzee toont Galerie Het Moment - één van de weinige locaties die echt galerie is - werk van een vaste reeks kunstenaars die in wisselende samenstellingen de ruimte krijgen. Altijd is er wel iets te zien van Hans Leijerzapf (1951), die in schitterend geschil derde tafereeltjes ironisch het men selijk doen en laten als toneelstuk jes presenteert. Ook Mark van den Heuvel (1958) is vaste gast met zijn verfijnde sculpturen waarin hij inventief gestalten laat voortko men uit het materiaal dat hij ge bruikt. Zijn 'Momenten', kleine lijstjes met assemblages van objets trouvés, prikkelen de fantasie. Ook de Middelburgse Galerie de Noren- burgh heeft trouwens permanent werk van Van den Heuvel in stock. Ik kwam echter speciaal voor de schilderijen van Neeltje Meerman (1957) uit Geersdijk. Zij maakt sur reële composities waarin de na tuur een hoofdrol heeft. Een vis zwemt indringend kijkend op je af en heeft een spiraalvormige con structie op zijn kop. Een boom met een gezicht lijkt zich verbaal te willen verstaan met zijn omge ving, waaronder een vijfvleugelig insect en een vis aan een touwtje. Meerman weet zulke voorstellin gen mooi zacht op het doek te to veren, en valt nooit in de kuil van te veel detaillering. Ze laat je in de wereld geloven die ze neerzet, van uit de intentie haar verwondering en liefde voor natuur, fantasie en schoonheid te delen. Bij Galerie )an Eikenaar in Burgh-Haamstede vind je vaak mooi en integer werk van gastex- posanten. Hier geen stock, behalve eigen werk van Eikenaar en zijn vrouw Ineke Streefland. Zij presen teren momenteel kunstkijkkastjes, assemblages en tekeningen van de Goudse kunstenares Ria van San ten (1943) die zich laat inspireren door geschiedenis en mythologie. In haar werk speelt tekst een grote rol. Zo brengt ze schrift aan op dun textielmateriaal dat zij combineert met andere stoffen. De gelaagde composities verbeelden wat mij betreft prach tig de complexiteit van elkaar beïn vloedende gedachten, gebeurtenis sen en ervaringen. De tekeningen met mythologische gestalten zijn mooi, de assemblages en kastjes spannender. In het afgebeelde werk roept zij levens op die ge leefd zijn, verhalen van verwant schap, verwachting en voorbij gaan. Van andere orde zijn de monu mentale foto's van Wilffied Van- denhove (1970). Hij brengt een groot deel van het jaar in Mexico door, waar hij onder andere indrin gende foto-essays maakt van jonge ren die op straat leven. De reeks 'A beautiful noise' die hij toont in Freemen Gallery te Aardenburg is afstandelijker. Hij maakt terwijl hij rijdt vaak foto's met op zijn auto gemonteerde camera's en zoekt dan later de beelden die hem be vallen. Je ziet bijvoorbeeld een gi gantisch kaal heuvellandschap met een erin wegvallend fabriekje dat een rol heeft in het transport van water naar bewoond gebied. Van- denhove toont ook een serie reu- zentractoren in een showroom, een onmeetbaar lange (fabrieks?) wand en een verwarrend spiege lende raampartij waarin als je goed kijkt twee gerepareerde kogel gaten zitten. Nooit is de mens zichtbaar. Zijn bestaan wordt ma nifest door de sporen die hij trekt in de wereld waarin hij leeft. On danks die sporen spreekt er een Unter Uns is een tentoonstelling van Cornelia Brintzinger, Tim Ernst en Rebecca Thomas, drie kunstenaars uit Berlijn die door gastcurator Nicole Bianchet zijn ge selecteerd. Een spannende presen tatie in installatievorm die de gren zen van kunst, verbeelding op het scherp van de snede verkent. T/m 6/11: Kunstruimte deWillem3, Oranjestraat 4, Wissingen. Wo. t/m zo. 11.00 - 17.00 uur. Nika Indorf Iaat zich inspireren door de oermaterie die zich in het universum voortdurend transfor meert. Analoog aan de natuurkun dige en chemische processen in het heelal laat zij dunne verf uit vloeien en zich met andere kleu ren vermengen. Indorf grijpt tijdig in en stuurt zo bij dat er intrigeren de composities ontstaan. T/m 11/1 2012: Covra, Spanjeweg 1, Nieuwdorp. Werkdagen 8.30-17 uur Eva Berendes is één van de zes kunstenaars die bijdraagt aan 'Beyond the fragile geometry of sculpture'. In deze tentoonstelling plaatst zij een van geometrische motieven voorzien gordijn in de ruimte. Het zachte van de stof ont kracht het harde van de motieven. T/m 11/12. De Vleeshal, Markt, Middelburg. Di. t/m zo, 13.00 - 17.00 uur. Metten Koornstra exposeert in Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Werk van de Goudse kunstenares Ria van Santen in Burgh-Haamstede. Josée7 Bastiaenen transformeert ru we brokken kristalglas tot abstrac te sculpturen waarin de materie oplost in het licht. Ook schilderijen van Wil de Vel de, glasobjecten van Carlo van Gremberghe en sieraden van An nette Hogenboom en Lenie van Nes. T/m 27/11: Galerie 45, Singel 45 Westdorpe. Do. t/m zo. 13.00 -17.00 uur en op afspraak. Koen Delaere werkte een week in de Vleeshal en maakte grote bla den grafiek. Elk blad is uniek en kreeg vorm door experimenteren met het materiaal. Ook met Bas van der Hurk, Dennis Tyfus, Peter Fenger, Martijn Hendriks en Vaast Colson. T/m 5/12: Dick de Bruijn Contemporary Art, Singelstraat 13, Middelburg. Do. t/m za.13.00 - 17.00 uur en 1e zo. v/d maand. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70