sterven na hartinfarct binnenland 15 KERSTREIZEN Schippers wil minder van artsen BN'ers scoren matig op rekendictee 1591 13891 13991 5791 17991 de borst tegenwoordig eerder naar ziekenhuis Singlereis WENEN WIENERWALD NOORD-ITALIE ISTRIE Singlereis MALTA waarom zou je meer betalen donderdag 3 november 2011 Vrijwel alle reizen met 100% VERTREKGARANTIEI het ziekenhuis. In de ambulance kan al een hartfilmpje worden ge maakt waaruit blijkt of het om een klein of groot hartinfarct gaat. Bij een groot infarct wordt de pa tiënt direct naar een ziekenhuis ge bracht en gedotterd. Vroeger werd iemand eerst naar een gewoon zie kenhuis gebracht. Die tussenstop, waarmee een uur werd verloren, is er nu niet meer." Hoe zijn de overlevingskansen nu? „Goed. Mensen met een groot in farct hebben 6 procent kans te overlijden. Patiënten met een klein infarct nog maar 2 procent." Verschilt de behandeling voor een klein of groot hartinfarct? ,Ja, bij een groot hartinfarct wordt standaard gedotterd. Daarmee wordt het stolsel, dat de blokkade veroorzaakt, weggehaald. Bij een klein infarct kan gedotterd wor den maar sommigen krijgen ook alleen bloedverdunners of bloed druk- en cholesterolverlagers." Hoe vergaat het mensen na afloop van een infarct? „Er zijn mensen die er goed uitko men en volledig herstellen. Maar er zijn ook mensen die het slech ter vergaat. Die krijgen later vaak problemen met de pompfimctie van hun hart." Liggen de sterftecijfers alleen in Rot terdam zo laag? „Ik ken niet alle sterftecijfers maar andere academische ziekenhuizen behalen ook zulke cijfers. We zijn alleen de eerste die ze nu gekwan tificeerd hebben." Zet de trend zich door, denkt u? „Ja, ik verwacht dat de sterfte na een hartinfarct nog wel zal halve ren. Alleen zal deze afname wel minder snel gaan dan nu is ge beurd." basis Leeuwarden, drie naar Volkel. Vanaf de Italiaanse basis Decimomannu op Sardinië voerden ze 591 missies uit boven Libië. Begin deze week werd de Navo-operatie Unified Protector beëindigd. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG - Huisartsen, logopedis ten en verloskundigen hebben in 2009 en 2010 minder uitgegeven dan eerder werd aangenomen. Mi nister Schippers (Volksgezond heid) stelt daarom de bedragen die ze wil terughalen bij de beroeps groepen naar beneden bij. Bij de huisartsen zou het nu op ba sis van de laatste cijfers van het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) gaan om 112 miljoen euro in plaats van 132 miljoen. Logopedie gaat van 6 naar 5 mil joen euro en bij verloskunde is de overschrijding vastgesteld op 2 mil joen in plaats van 4 miljoen euro. Schippers steggelt met de huisart sen over hun praktijkkosten en in komen. Om duidelijkheid te krij gen over de cijfers onderzoekt de Nederlandse Zorgautoriteit (NZA) hoeveel huisartsen precies verdie nen. Schippers wil 'constructief overleg'. De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) laat weten dat een gesprek over oplossing van het probleem 'vrijwel onmogelijk' is. HILVERSUM - De meesten deden het vroeger op school beter. En net als ooit in de schoolbanken smokkelen ze er het liefst een puntje bij. Vijf BN'ers deden op verzoek vijf sommen uit het onli ne Bartjens Rekendictee 2011. Taal is getuige haar boek 'echt haar ding'. Maar heeft cabaretière Pau- lien Cornelisse (35) ook iets met cijfers en sommen? „Poeh, ik maak ze niet zo vaak meer. Maar vroeger was ik er wel goed in." Uit de vijf sommen die Cornelisse worden voorgelegd scoort ze twee goede antwoorden. Cornelisse vindt dat kinderen niet bang ge maakt moeten worden voor wis kunde. „Of je nou timmerman of psycholoog wordt, je hebt er altijd iets aan." Ad van Liempt (62) was twee jaar geleden een van de finalisten van het Bartjens Rekendictee. „Dat ver liep desastreus. Ik had bijna niets goed", vertelt de journalist. Hij is naar eigen zeggen een volbloed al- Paulien Cornelisse fa. „Ik was vroeger echt een ramp in wiskunde." Toch doet hij een nieuwe poging en antwoordt cor rect op alle vragen. In het dagelijks leven zit Van Liempt nog vaak te rekenen: „Soms zie je belachelijke cijfers in de krant, percentages en dergelijke. Dan reken ik na of het wel klopt." Sywert van Lienden (21), student en politiek analist, haalt met drie goede antwoorden eveneens een aardige score. Sywert werd bekend als mediagenieke voorzitter van het scholierencomité LAKS. „In die periode ontdekte ik hoe belang rijk de vakken rekenen en wiskun de zijn. Het is essentieel om lo gisch te kunnen nadenken om je zelf goed te kunnen uiten." PvdA-Kamerlid Diederik Samsom (40) lost de Bartjens-vraagstukken in razend tempo op. Hij heeft: er drie van de vijf goed. „Als Kamer lid werk je natuurlijk ontzettend veel met cijfertjes. Het is echt een voordeel als je snel kunt rekenen." De basis voor dat goede rekenen wordt natuurlijk op school gelegd. Daar weet Jack Spijkerman (63) al les van. De tv-presentator was ja renlang schoolmeester. „Rekenen vond ik enig om te geven. Vooral als je het kon toepassen op het da gelijks leven." Hij komt tot twee goede antwoorden. „Da's niet zo best hè. Maar ik vind eigenlijk dat ik er drie goed heb, want vraag 3 leek net een strikvraag." O zie onze website:binnenland Doe mee aan de voorronde en los tien lastige sommen op Vertrek: 2-9-16 dec. - 9 dec. garant vertrek! 3-daagse busreis Engeland NIEUW! Ga mee kerstshoppen in het sfeervolle Canterbury. In de smalle straatjes rond de indrukwekkende kathedraal vindt u een traditionele kerstmarkt en gezellige pubs. mol. busreis, overtocht, verblijf, 2 x ontbijt Zie www.kras.nl/12286 Vertrek: 23 december - garant vertrek! 5-daagse busreis Duitsland geniet van duizenden lichtjes, maar liefst 50 kerstmarkten en bekende highlights in Berlijn en de nabijgelegen barokstad Potsdam incl. busreis, verblijf in 3-sterren hotel, 4 x ontbijt en diner, feestelijke extra's, excursies Zie www.kras.nl/12029 Vertrek: 22 december - garant vertrek! 6-daagse busreis Duitsland ontdek dit unieke gebied met kleurige vak werkhuizen, Nedersaksische boerderijen en havensteden als Bremen en Hamburg incl. busreis, verblijf in 3-sterren hotel, 5 x ontbijt en diner, feestelijke extra's, excursies Zie www.kras.nl/12259 Vertrek: 21 december - garant vertrek! 8-daagse busreis Oostenrijk nieuwe reis naar de mooiste streek van Oos tenrijk, met o.a. de Mozartstad Salzburg en de meren van de Salzkammergut incl. busreis, verblijf in 3-sterren hotel, 7 x ontbijt en diner, feestelijke extra's, excursies Zie www.kras.nl/12283 v<*naf 1 ¥*naf 7 vanaf Vertrek: 21 december 8-daagse busreis Oostenrijk Wenen is tijdens de feestdagen nóg mooier! We verkennen deze mooi versierde stad en bezoeken o.a. Schloss Schönbrunn en Melk 'VLi IXUJftSS» incl. busreis, verblijf in 4-sterren hotel, 7 x ontbijt en diner, feestelijke extra's, excursies Zie www.kras.nl/12209 vanaf ösr -jm Vertrek: 23 december - garant vertrek! 12-daagse busreis Italië en Kroatië populaire reis met o.a. operastad Verona, Venetië, Padua, Lido di Jesolo, Opatija en de charmante vissersstadjes Porep en Rovinj incl. busreis, verblijf in 3-/4-sterren hotels, 11 x ontbijt en diner, vele extra's, excursies Zie www.kras.nl/12260 Vertrek: 20 december - garant vertrek! 8-/15-daagse vliegreis heerlijke combinatie van vrije dagen aan de kust en uitgebreide kennismaking met Malta en Gozo o.l.v. een Nederlandssprekende gids incl. vliegreis, verblijf in 4-sterren hotel, 7/14 x ontbijt, 6/13 x' diner, extra's, excursies Zie www.kras.nl/12458 Vertrek: 22 december - garant vertrek! 8-daagse vliegreis Portugal pluk de dag op het bloemeneiland Madeira! O.l.v. een deskundige gids bezoekt u alle highlights, waaronder Funchal en Santana. incl. vliegreis, verblijf in 4-sterren hotel met unieke ligging, 7 x ontbijt en diner, excursies Zie www.kras.nl/12285 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm a ft Prijzen zi/if p.p. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusiel reserveringskostcn en Calamiteitenfonas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5