zeeland 13 'Test mag geen handboek 'Er zijn altijd scenario's voor terroristen zijn' waarbij het mis gaat' 'Overleg Delta moet openbaar' BiciMondo wint KvK-Startersprijs kerncentrale commentaar Stresstest donderdag 3 november 2011 Op één vraag moest hoofd kerncentrale Jan van Cap- pelle bij de presentatie van de stresstest het antwoord schuldig blijven. Wat gebeurt er als vier verkeersvliegtuigen zich achter elkaar op de bol van de kerncentrale storten? Dat is na de terroristische aanslagen van 11 sep tember 2001 in Amerika geen on voorstelbaar scenario meer. Volgens Van Cappelle dringt een per ongeluk of met opzet op de kerncentrale Borssele neerstorten de Boeing 747 door het beton en het staal van de bol heen. Daarbij ontstaat een grote brand, maar EPZ beschikt over materieel om die aan te pakken. De reactor blijft dan onbeschadigd. Maar wat als er daarna nog een of meer vliegtuigen op de centrale in vliegen? Van Cappelle: „Dan heb je het over moedwil. De gevolgen daarvan hebben we beschreven in VIDEOJOURNAAL Scan de code en bekijk het [S z2-journaal op je telefoon. iijüXjl: Drie keer per dag om 10.00,16.00 en 22.00 uur. Of ga naar: www.z2.nl www.pzc.nl een beveilingsrapport dat parallel loopt aan ons robuustheidsonder- zoek. Dat gaan we niet publiceren en we doen er ook geen verdere mededelingen over. We willen geen handboek voor terroristen maken." Vanuit dit oogmerk worden in het onderzoek ook explosies alleen op hun gevolgen beoordeeld. Van Cappelle: „Het maakt niet uit of die door een scheepsongeluk op de Westerschelde, bij een bedrijf in de buurt of door een bom van een terrorist wordt veroorzaakt." Wat de kerncentrale tegen terroris ten onderneemt, blijft geheim. Op een gaswolk uit een lekke lpg-tanker op de Westerschelde is de kerncentrale al langer voorbe reid. Die wordt met sensoren gesig naleerd en aan de zeekant van de dijk automatisch tot ontploffing ge bracht. Zo blijft de schade op het centralecomplex beperkt. goes - Marcel Remijn van Bici- Mondo uit Wemeldinge is gisteren winnaar geworden van de KvK-Startersprijs. De prijs werd toegekend aan de ondernemer in Zeeland met het beste onderne mingsplan. De uitreiking van de Startersprijs vond plaats tijdens de beurs Contacta in Goes. Uit han den van Leen van Gelder kreeg de winnaar een cheque van 1000 eu ro van de Kamer van Koophandel. Naast de uiteindelijke winnaar stonden ook Ed en Monique van Verbeterpunten, noemen ze bij EPZ de maatregelen die kunnen worden getroffen om de veiligheid van de kerncen trale Borssele te verhogen. Ike Teu- ling van Greenpeace spreekt van 'mankementen'. Dat EPZ die verbeterpunten/man- kementen wil aanpakken, valt ook bij Greenpeace in goede aarde. Teu- ling: „Niemand is er natuurlijk op tegen wanneer de kerncentrale vei liger wordt gemaakt. Maar uit de stresstest blijkt maar weer dat kern energie nooit 100 procent veilig is. Er zijn altijd scenario's waarbij het misgaat." Dat versterkt Greenpeace in haar opvatting dat de kerncentrale Bors sele maar beter kan worden geslo ten. „We gaan hem voor onze elek triciteitsvoorziening ook niet mis sen, want daar draagt hij maar voor 3 of 4 procent aan bij." GroenLinks in de Tweede Kamer Os van restaurant 't is Boven uit Oostburg en leanine Dekker van Inhistory uit Middelburg in de fi nale van deze Startersprijs. Dit jaar lag de uitkomst van de Zeeuwse Startersprijs niet alleen in handen van de jury, maar ook het publiek had een belangrijke stem. Iedereen kon via de website van de Kamer van Koophandel haar stem uitbrengen op één van de finalisten. Tijdens de spannende avond pre senteerden de finalisten hun plan- wil dat minister Maxime Verhagen (EL8d) de kerncentrale stillegt en dat een 'aanvullend diepgravend onderzoek naar de veiligheid' wordt uitgevoerd. Dat moet niet door exploitant EPZ worden ge daan, maar door externe experts, want nu werpt het beeld zich op van de slager die zijn eigen vlees keurt, meent Tweede Kamerlid Liesbeth van Tongeren. Ze wil dat Verhagen de kerncentrale in Bors sele buiten bedrijf stelt totdat 'de ze aan de hoogst mogelijke veilig heidsstandaarden voldoet'. Ook de stresstest van het centrale complex bij Doel (met vier reacto ren) is gereed. Exploitant Electra- bel heeft de resultaten aangeboden aan het Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle, de Belgische tegenhanger van de Kernfysische Dienst in Nederland. Ze worden waarschijnlijk volgende week naar buiten gebracht. nen aan een deskundige jury on der leiding van loop Maas, vesti gingsmanager van Boom Commu nicatie. Het nieuwe bedrijf BiciMondo richt zich speciaal op het importe ren van het exclusieve Italiaanse ra- cefietsenmerk De Rosa met daar omheen een groothandel in hoog waardige, exclusieve wielerartike- len. De winnaar werd onder meer geroemd om het verzorgde en vol ledige plan en de goed uitgewerkte concurrentieanalyse. De kerncentrale Bors sele komt prima uit de stresstest. De energiefabriek door staat de scenario's die naar aan leiding van de kernramp in Fu- kushima werden doorgere kend, opmerkelijk goed. De cen trale is veiliger dan tot nu toe werd aangenomen. Maar het kan nog beter. Daarom zal EPZ de veiligheidsvoorzieningen aanpassen. Er blijft wel een licht onbeha gen omdat de exploitant de test zelfheeft uitgevoerd. Maar de afkeurende reactie van Green peace op deze 'slager die zijn ei gen vlees keurt' is overdreven. Want de testresultaten gaan net jes naar de Kernfysische Dienst en later zal de Europese Com missie er naar kijken. Boven dien staat Borssele onder toe zicht van het agentschap voor atoomenergie IAEA. Kan dit dossier nu in de onder ste lade? Nee. Ook al is de reac tie van EPZ op Fukushima de juiste, de veiligheid van de op wekking van kernenergie zal al tijd een punt van zorg blijven. mmmmmmmmmÊummaÊÊiÊmÊmmmwEmmmmmm middelburg - De Staten van Zee land voelen niets voor een beslo ten overleg over de strategie van energiebedrijf Delta nu het bedrijf zelf deze week nadrukkelijk de pu bliciteit heeft gezocht over haar plannen voor een tweede kerncen trale. Ze vinden dat de informatie ve bijeenkomst die het dagelijks provinciebestuur heeft belegd, openbaar moet worden gemaakt. Leen Harpe (GL) en Johan Robe sin (PvZ) overwegen de bijeen komst te boycotten als die achter gesloten deuren plaatsvindt. Anne- beth Evertz (PvdA), Peter van Dijk (PW), Arjan Beekman (CU), Patri cia de Milliano (CDA) en Goos Roeland (SGP) zijn niet van plan dat ook te doen, maar ze vinden dat wel duidelijk moet worden ge maakt waarom de samenkomst be sloten zou moeten zijn. Als die noodzaak niet kan worden aange toond, volgt Alex Hijgenaar (D66) het voorbeeld van Harpe en Robe sin mogelijk alsnog. Kees Bierens (WD) en Ger van Unen (SP) wijzen erop dat Del ta-directeur Peter Boerma zijn stra tegie voor de tweede kerncentrale uitgebreid naar voren heeft ge bracht. Naar hun mening gaat het niet aan dat een gedachtenwisse- ling met de grootste aandeelhou der^ provincie heeft een belang van 50 procent in Delta) niet naar buiten zou mogen komen. Op initiatief van Delta worden de ze maand ook drie besloten 'ach tergrondbijeenkomsten' voor raads- en statenleden gehouden. ms/m MÊÊÈ^MW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3