Zeeland viert in Goes 22 I zeeland Denktank Emergis gaat de boer op Explosies in Kruiningen Een psychiatrische aandoening is in principe niet veel anders dan bijvoorbeeld suikerziekte. Wie ziek is 'tussen de oren' kan dikwijls niet genezen, maar wel herstellen. Chatham County Line speelt in Porgy Bess WINTERBANDEW oi1M,2^3Ö,7C donderdag 3 november 2011 TUSSEN DE OREN door Mieke van der Jagt Wie zijn schuld het is, blijft on duidelijk, maar mensen met een psychiatri sche achtergrond staan dikwijls min of meer buiten de samenle ving. Volgens Urian Huber ligt dat niet alleen aan de samenleving, aan het systeem van de geestelijke gezondheidszorg, maar ook aan de psychiatrische patiënten zelf „Die zijn dikwijls ook onzeker om in een groep te stappen, bang om te gen vijandigheid aan te lopen of om te zeggen: hier ben ik en dit zijn mijn kwaliteiten." Urian Huber is lid van de Denk tank van Emergis. Onder voorzit terschap van Ed Quack, die Ypsi lon vertegenwoordigt, de familie vereniging van mensen met schizo frenie, wil de Denktank een voor trekker zijn op de weg terug naar de samenleving. Hoog tijd om ook in Zeeland een Kwartiermakersfes tival te houden. In alle grote ste den zijn ze al gehouden. Tijdens die festivals laten mensen met een psychiatrische achtergrond zien wat ze kunnen. En dan niet ergens in een zaaltje van de kliniek, maar midden in de samenleving. In Zeeland is dat de Grote Kerk in Goes. Twee dagen, morgen en za terdag, kan het publiek kennisma ken met de vruchten van de ar beid van Zeeuwen die te kampen hebben of hebben gehad met een psychiatrische aandoening. De be doeling is niet eens zozeer dat die vruchten worden verkocht, maar vooral dat zich een gesprek ont spint. En gespreksstof bieden de kwartiermakers genoeg. In kraampjes zullen de werkmaat schappijen waarin cliënten zich verdienstelijk maken, zich presen teren. Ze zullen vertellen over Psyiënt, de club die in de fruitteelt aan het werk is, over Gered Ge reedschap, over het werk in de de montagewerkplaats, over kunst en catering, de bloemen- en biotuin en over de nieuwste werkmaat schappij die oude lego een nieuw leven geeft. Op beide dagen is er tussen to.oo en 17.00 uur een expositie van schilderijen van verschillende kun stenaars; keramiek van Ben Vine- rius en foto's van Urian Hüber. Ed Quack is erg blij dat Doortje Kal, de 'uitvinder' van het kwar tiermaken, op vrijdagmiddag een lezing geeft over het belang ervan. „Mensen met een psychiatrische achtergrond hebben dikwijls moei te die stap terug in de samenle ving te zetten. Ze moeten een tus senstapje maken. Gelukkig zijn er mensen die daarbij willen hel pen." Hij doelt op de vrienden dienstprojecten van SMWO en Humanitas, waarin mensen af en toe samen iets leuks gaan doen. „Maar wat ook positief is, is de hulp die we krijgen van leerlingen van het Goese Lyceum. Zij verle nen in het kader van hun maat schappelijke stage hand- en span diensten." Voorafgaand aan de lezing van Doortje Kal, houdt de Goese wethouder Jan de Pooter bij wijze van opening een korte toespraak over vermaatschap pelijking. Op zaterdag zijn er om 11.00 uur en om 15.00 uur voor drachten van gedichten. Olette Luitwieler leest voor uit haar boek Godenkind. Als het aan de Denktank ligt, wordt het Kwartiermakersfestival een regelmatig terugkerend evene ment in Zeeland. Ed Quack: „Het hoeft niet per se altijd in Goes, want de leden van de Denktank komen uit alle hoeken van Zee land. We worden deze keer, behal ve door Emergis en het Klaver blad, ook gesteund door de ge meente Goes. Stiekem hopen we alvast wat te verdienen voor een volgend festival. De toegang is wel iswaar gratis, maar er is veel moois en veel lekkers te koop." Neem nu een diabetespatiënt. Die houdt zich aan zijn dieet, neemt netjes zijn pillen of in jecties en leeft voor de rest gewoon zijn le ven. Thuis houden ze rekening met de aandoening en op het werk gebeurt er niets bijzonders. Hoe anders is het voor de mensen met een psychiatri sche achtergrond. De mensen die 'tussen de oren' iets mankeren of gemankeerd hebben. De praktijk is dat zij vanaf de diagnose buiten de samenleving wor den gezet, alsof ze in een klap al hun kwaliteiten kwijt zijn. Dat moet veranderen, vindt de Denktank van Emer gis. Een psychiatrische ziekte is in principe niet an ders dan suikerziekte. Genezing mag dan niet altijd mogelijk zijn; herstel is dat wel degelijk. En het zou heel fijn zijn als de samenleving daarbij wat meer be hulpzaam was. De belangrijkste doelstelling van de Denktank is aan te tonen dat de samenleving daar zelf ook een hele boel mee opschiet. De Denktank bestaat uit cliënten van alle voorzieningen van Emergis, aangevuld met ondersteuning vanuit de ggz-organisatie. ]e kunt natuurlijk wel heel hard roepen dat mensen met een psychiatrische achtergrond prima kunnen functioneren als de samenleving ruimte voor hen schept, maar het is veel beter om het gewoon te laten zien. Hupsakee: de boer op met je aardige initiatieven en bijzondere producten. Het Kwartiermakersfestival is een project wat naad loos aansluit bij deze doelstelling. TERNEUZEN - De vierkoppige Ame rikaanse band Chatham County Li ne treedt zaterdag vanaf 21.00 uur op in Porgy Bess in Terneuzen. De Stichting Roots tekent voor de organisatie. Het kwartet wisselt in tieme liedjes en ballades af met volgens de kwalificatie van ken ners 'retestrakke' bluegrassknal- lers. De Zeeuws-Vlaamse band Ellen Meets Radijs, met singer-songwri ter Ellen Scheele staat in het voor programma. Chatham County Line is op tour- nee in Europa en was eerder in Pa- radiso. Entree: 12,50 euro, korting voor studenten/scholieren. KRUININGEN - De politie is op zoek naar mensen die informatie kun nen geven over explosies die zich voordeden op 22 en 29 oktober in Kruiningen. Op zaterdag 22 okto ber omstreeks 16.30 uur, vond er aan de Slotstraat te Kruiningen een zware explosie plaats van ver moedelijk een zelf gefabriceerd ex plosief of illegaal zwaar vuurwerk. Precies een week later op hetzelfde tijdstip was het weer raak. Ook toen vond een zware explosie plaats, ditmaal aan de Snelle Markt. Ondanks de kracht van de explosies bleef het bij materiële schade. Getuigen die iets kunnen vertellen over de mogelijke da- der(s) worden verzocht zich te melden bij de politie via 0900-8844 of op het politiebureau in Kruiningen. VOORDEELGARAGE Livingstoneweg 10 Goes <0113) 21 24 22 www.speedy-goes.nl Prijsopgave? Reserveer NülX 55/80x13)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38