zeeland 127 roombroodje, daar hap ik in brieven woensdag 2 november 2011 'De regering stelde jaar in jaar uit een broodprijs vast, die gold van Eindhoven tot Middelburg' Voormalig bakker Piet Karman Piet Karman in zijn schuurtje, dat hij heeft omgetoverd tot bakkerij, (uit Mee smaek verteld) cent meer voor een brood en we vierden feest." De betutteling voer de zelfs tot een heus Regerings brood. „Op brood kwam een toe slag van 1 cent voor bezorgkosten. En wat deed de consument? Die kwam het brood zelf halen, om die ene cent uit te sparen." Mis schien betekende die maatregel wel het einde van de knecht die brood in zijn 'broodwijk' bezorg de'. Warme bakkers hebben tal van re gels op zich af zien komen. „Dan hadden we in de bakkerij alles op orde en hoorden we dat we roest vrijstalen apparatuur moesten aan schaffen en een andere keer moes ten we de overgang van muur en vloer verbeteren. Dat waren be hoorlijke kostenposten." Door de strenge warenwet werd het voor kleine bakkers moeilijk om te overleven. „Het is doodzon de. Brood van de warme bakker is zo lekker. Mijn kleinzoon wil al leen maar brood van opa eten." De bakker moest zijn carrière beëindigen toen hij veertig jaar was. „Ik kreeg reuma en werd afge keurd. Gelukkig had ik nog een an dere passie, muziek. Ik was koordi rigent en speelde piano en orgel. Ik kreeg de kans om orgel- en pia nolessen te gaan geven. Mijn doel was om iedereen die ik lesgaf ple zier in de muziek mee te geven. Ik denk dat dat wel gelukt is.' Hij is zijn eerste 'liefde' trouw ge bleven. In het schuurtje heeft hij een bakkerij gemaakt. „Daar leef ik me uit. Vanavond ga ik appel taarten bakken." Mee smaek verteld (en nog n recep ten van Zeeuwsche lekkernijen) Sa mengesteld door voormalig bakker Piet Karman, foto's van De Fouw. Bijdragen van Jan de Jonge van de Heemkundige kring. Uitgeverij Het Paard van Troje. Vormgegeven door Zoeteweij Yerseke. 17,95 euro. aass^sBBmm ten gedrukt. Het is ook goed om eens te zien hoe een ander het doet, voegde hij er aan toe. Bakker Jaap van der Veer uit Bar- neveld was een van de keurmees ters van de roombroodjes. Hij hap te gisteren, bij Zeelandia in Zierik- zee war de wedstrijd werd gehou den, minstens 23 keer in zo'n romi ge hapje. Volgens hem moeten de ambachtelijke bakkers zich met kwaliteit onderscheiden van de su permarkten. Dat moeten de pro- dukten dan ook uitstralen: „De consument moet iets zien liggen waarvan hij zegt: daar hap ik in." En Wim Koppejan, namens de winnende bakkerij: „Eigenlijk was het wel een verrassing dat we won nen. Maar er is toch altijd nog wel wat te verbeteren." Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Hedwigepolder Kees Remijn proeft een Zeeuws wit speculaasje. foto Dirk-Jan Gjeltema GroenLinks-Kamerlid, Liesbeth van Tongeren, beweert dat Neder land miljoenenclaims tegemoet kan zien als de Hedwigepolder niet onderwater gezet zal worden. Graag wil ik deze dame er aan her inneren dat ook door de plaatsing van windmolens een enorme, nog niet in te schatten schadepost zal ontstaan. De oorzaak hiervan is het niet naleven van de Conventie van Aarhus Denemarken 1998. Juist de milieu activisten (moeten) weten dat door deze Conventie men verplicht is alle gegevens te verstrekken betreffende milieu-ver- gunning verlening! Bij vergunning verlening van windmolens is nooit kenbaar gemaakt dat een windmo len per saldo geen CO2 bespaart! Een chemicus uit Ierland heeft al een proces in Brussel aangespan nen! Ik vraag mij echt af, weten de 'groenen' bewindslieden wel wat er speelt in het milieu als men niet over de juiste informatie beschikt? Wat nog veel belangrijker is: wie is verantwoordelijk voor de achter ge houden informatie- en waarom? J.J. Duin Leliendaleweg 15, Burgh-Haamstede Molenwater 13 Als jongetje op het orgel bij zijn va der in de Nieuwe Kerk zat De Vries al aan de knoppen. Het spel bepalen, niet zelf meezingen. Ook nu hangt het volgende vers in het Stadskantoor op de borden: 'Thea- rer versie 4', in samenzang, tijdens het naspel is er de collecte. Wat een theater! P.R. Janzen Touwbaan 85, Middelburg Molenwater 14 Eindelijk een positieve reactie over de nieuwe schouwburg op het Mo lenwater. Zoals bekend hebben de meeste bewoners er geen moeite mee om hier een prachtige nieuwe schouwburg te bouwen. Het zijn meestal dezelfde kleine groep men sen die steeds weer met allerlei ne gatieve reacties komen. Er blijft nog voldoende park over, ook voor de hondenbezitters. Wat wel eens vergeten wordt, is dat Middelburg een pracht bolwerk heeft met veel groen, dit is ook een soort park. Middelburg verdient een mooie schouwburg en deze architect heeft getoond dit waar te kunnen maken. Beter een mooi theater dan appartementen op het Molen water. Veel succes gemeente A. Brouwer Klein Vlaanderen 39, Middelburg Molenwater 15 Er is veel geschreven over het Mo lenwater in Middelburg, zin en on zin. Hier de mening van een outsi der. Zin is het behoud van groen in een oude, monumentale stad. Zin is: géén moderne gebouwen in oude historische omgeving. Zin is: luisteren naar betrokkenen als voorwaarde voor een hechte sa menleving. Achterhaald is, dat een schouwburg per se in het centrum van een stad moet staan. Vroeger, toen men naar z'n bestemming liep of fietste was dat zinvol. Nu vrijwel iedereen over gemotori seerd transpon beschikt, is het lo gisch om openbare gebouwen daar te plaatsen waar écht nog ruimte is, en waar moderne architectuur verantwoord is. Verwacht mag worden dat de Gemeenteraad - Hoofd der Gemeente - de wijsheid zal vinden het theater daar te plan nen waar het past, bijvoorbeeld in of bij de Mortiere, en daarmee het groen van het Molenpark te spa ren. Dat hoort namelijk écht in het hart van hun prachtige stad! Leo Smit Oranjedijk 42, Vlissingen Molenwater 16 Aan de discussie over de megalo mane plannen voor een nieuw te bouwen schouwburg bij het Mo lenwater wil ik nog iets toevoegen. In welk financieel en bouwkundig wespennest gaat de gemeente zich nu weer steken? En waarom moet het park daarvoor geofferd wor den? Het Molenwaterpark moet juist beschermd worden, het is een gebied met oude en bijzondere bo men en dat is zeldzaam. Boven dien zou de hele leefomgeving rond het park door de sloop van de bomen en de nieuwbouw voor goed zijn aangetast. Conny Umbgrove Koudekerkseweg 200, Middelburg Fietsopruimactie In de krant is te lezen dat Middel burg weer fietsen op gaat ruimen. Enige jaren geleden kregen auto's die niet op de juiste parkeerplaat sen parkeerden een wielklem. Dat vond men niet vriendelijk ten op zichte van de toeristen, dus deze verdwenen. In een stad die de am bitie heeft fietsstad te willen wor den, komt het raar over dat je niet je fiets als boodschappenkar mag gebruiken. En in tegenstelling tot de auto zijn er voor de fietsen geen alternatieve stallingen waar fietsers kunnen parkeren. Toch worden fietsen zonder pardon wegge- sléept. Ik weet niet waar ik mijn fiets (boodschappenkar) neer moet zetten als ik grote zakken groenten en fruit van de markt haal als de beugels vol zijn. Riet Beukert A.v Driellaan 77, Middelburg Mauro 5 Het CDA is een partij die weet waar de verantwoordelijk liggen. In het geval 'Mauro' heeft het CDA-congres expliciet gezegd dat het gewenst is nieuw beleid te ont wikkelen voor alleenstaande jonge asielzoekers, maar het congres heeft geen uitspraak gedaan over een individueel geval. Net zo min de Tweede Kamer dat behoort te doen. Terecht. Behandeling van in dividuele gevallen is in ons sys teem voorbehouden aan rechters, advocaten ministers etcetera die 1 ook in de context kunnen bezien met andere (vergelijkbare) geval len. Hierdoor wordt gerechtigheid, juist ten overstaan van de honder den andere Mauro's in dit land, ge waarborgd. We hebben de afgelo pen week kunnen zien hoe opge wonden kamerleden Mauro als po litieke speelbal gebruiken om hun afkeer van Wilders ten toon te stel len. CDA: laat je niet door hem gij zelen, blijf nuchter, eigenstandige afwegingen maken! Gerard de Rijke P.A. de Genestetlaan 20, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59