261 zeeland 'Mijn kind, trouw nooit een bakker' Consument moet zeggen: dat fff Geen brede politieke discussie over bouw tweede kerncentrale Kennis ervaren boer nuttig voor jong talent DE WEEK VAN HET ZEEUWSE BOEK 'Duvelsjong' l cadeau bij aankoop van 15,- aan boeken woensdag 2 november 2011 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een meerderheid van de aandeelhouders van ener giebedrijf Delta is niet van plan een politieke discussie te voeren over de vraag of Delta een vergun ning voor de bouw van een twee de kerncentrale moet aanvragen. Over het voornemen van Delta wordt eind december in een aan deelhoudersvergadering beslist. Bij de provincie - met 50 procent de grootste aandeelhouder van Delta - en een aantal kleinere gemeen ten wordt over dat besluit geen po litieke discussie gevoerd in Provin ciale Staten, meldde gedeputeerde Kees van Beveren maandag. Offici eel hoeft dat ook niet omdat het college van Gedeputeerde Staten gemachtigd is om namens het pro vinciebestuur aan de aandeelhou dersvergadering mee te doen. Toch vinden de meeste gemeen ten wel dat de politiek een uit spraak over de kwestie moet doen. „Ik vind dit van dusdanig belang dat ik dit de gemeenteraad wil voorleggen", zei de Middelburgse wethouder Johan Aalberts maan dag al. Bij bijna alle Zeeuwse ge meenten wordt daar hetzelfde over gedacht. Alleen bij de kleinere gemeenten Hulst, Reimerswaal, Kapelle en Noord-Beveland staat de vergun ningaanvraag niet op de raadsagen- da. „Wij hebben nog geen procent van de aandelen van Delta", laat een medewerkster van de gemeen te Noord-Beveland weten. „Al ge steld dat we tegen waren, heeft dat nauwelijks effect." De aanvraag van een vergunning voor de bouw van een tweede kerncentrale kost ongeveer 220 mil joen euro. Delta wil de helft van die kosten zelf ophoesten, voor de andere helft moet nog een geld schieter gevonden worden. Het energiebedrijf is in gesprek met het Duitse energiebedrijf RWE en het Franse EDF over een partner schap bij de bouw van die nieuwe centrale, maar concrete afspraken zijn er nog niet. Maandag werd bo vendien bekend dat Delta twijfelt of een kerncentrale wel rendabel te maken is. De PvdA-Statenfractie heeft naar aanleiding van de jongste ontwik kelingen vragen gesteld aan het provinciebestuur. De partij vindt dat de Zeeuwen niet moeten op draaien voor de andere 110 mil joen euro. Toch heeft de PvdA nog niet gevraagd om een discussie in de Staten. „Ik wil eerst het ant woord op onze vragen afwach ten", zegt fractievoorzitter Anne- beth Evertz. „Het is nog niet drin gend. Als het nodig is, kunnen we in december een debat voeren." GOES - De ZAJK wil oudere en jon gere boeren bij elkaar brengen. ZAJK is een vereniging voor agrari sche plattelandsjongeren in Zuid- West-Nederland. De ZAJK wil dat doen met het project 'Nieuw ta lent op ervaren grond'. De erva ring van de oudere ondernemer komt van pas voor het aanstor mende nieuwe talent. Het ZAJK heeft onderzoek ver richt naar de mogelijkheden om ondernemers 'wat meer naar el kaar toe in beweging te krijgen'. Hoe kunen jong en oud elkaar van dienst zijn. Zestig Zeeuwse akker bouwers deden mee aan het onder zoek. De conclusie was dat 'nieuw talent op ervaren grond' draagvlak heeft onder 50 procent van de er varen ondernemers. Bij de jonge ondernemers was zelfs 95 procent hierin geïnteresseerd. Onderne mers hebben een duwtje in de rug nodig om samen te gaan werken te zetten. De jonge boer bijvoor beeld is bang dat hij 'inbreuk op ie mands privacy maakt'. Dit najaar gaat het ZAJK proberen vijf eerste samenwerkingsverbanden te ma ken. 28 november wordt daarvoor bij de Rabobank Oosterschelde in Goes een bijeenkomst gehouden. DE VOORMALIGE WARME BAKKER Piet Karman uit 's-Heer Arendskerke heeft 'Mee smaek verteld' samengesteld, een boek over de warme bakker en de kunst van het broodbakken. door Edith Ramakers Piet Karman moet zich soms even in mijn arm knijpen 'om te kijken of hij niet droomt'. „Het is toch een prachtboek geworden. Ik ben blij dat ik die bijzondere verha len die ik als bakker en knecht alle maal heb gehoord, eens op mocht schrijven." Eigenlijk is het door zijn kinderen gekomen, dat hij zijn verhalen bundelde. „Zij vonden ze niet al leen leuk, maar ze vertellen ook iets van de geschiedenis." Als hij brood bezorgde met zijn fiets en een mand dan raakte hij met ie dereen in gesprek. „In Park Griffioen in Middelburg hielp ik altijd een vrouw des huizes om een ketel was op de kachel te Zet ten. Dan maak je een praatje en ga je weer verder. Ver derop kreeg ik dan weer een glas limo nade." Het boek bevat ook twaalf oud-Zeeuwse recepten en foto's van Gerard de Fouw uit het Archief van Noord-Beveland. Jan de Jonge van de Heemkundige Kring De Bevelanden levert een bijdrage over de geschiedenis van het bakkerswezen. Er staat in hoe je 'Sturmjaegers' maakt. „Wie kent ze nog. Het zijn een soort oliebol len met krenten. Als je er een gege ten hebt, kun je er weer een tijdje tegen. En het overheerlijke stokbe- schuit, dat jammer genoeg niet meer bij de banketbakker te koop is." „Maar ik ben niet de enige hoor, die veel van de bakkerswereld weet. Mijn vrouw (Jannie) is van bakkerij Potappel. „Ja, we zijn be kend van de palingbroodjes en hadden een bakkerij tegenover Zeelandia in Zierikzee", zegt Jan nie Karman-Potappel. „Mijn moe der zei altijd; mijn kind, trouw nooit een bakker, want dan moet je altijd werken, als de anderen vrij hebben. Maar ik zag hem en het was bekeken." Maar het is een mooi en creatief vak, een soort 'oer- ambacht'. „We bakken broodjes geduld. Ie gebruikt water, bloem en gist en je geeft het deeg de tijd om te rusten en rijzen." „Vroeger", zegt hij, „was broodbak ken handenarbeid. We gebruikten wel apparaten, maar dat was mini maal. Wat in de su permarkten ligt, noemen we brood van de industrie. Op de zak staat zelfs een houdbaarheidsda tum. Dat vinden wij vreselijk. Laatst stond er zelfs op de verpak king van tompoucen dat ze over een week nog goed waren. Tompoucen, die kun je niet met goed fatsoen bewaren. Dan wor den ze zacht en papperig." Jannie's vader luisterde vroeger al tijd naar het weerbericht en als ze slecht weer afgaven, dan zei hij: het is eetweer. De toeristen gaan niet naar het strand en willen toch verwend worden. Dan maakte hij extra veel broodjes en gebak. Wij aten de restjes op. Alles beter dan oud gebak in de vitrine." Het was in de jaren zestig dat de bakkerswereld blij was dat de over heid besloot om de vaste Brood prijs los te laten. „De regering stel de jaar in jaar uit een broodprijs vast, die gold van Eindhoven tot Middelburg. De bakkers wachten elk jaar in spanning af wat ze voor hun brood mochten vragen. Een Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur O www-z2.nl docir René Schrier 1L AgDUVELSJONG 2 T/M 12 NOVEMBER 2011 van Nelleke van der Krogt Met vier man sterk waren de bakkers van Bakkerij Kop- pejan uit Melisker- ke naar Zierikzee gekomen. Toch wisten ze van te voren niet dat ze met de Zeeland- trofee naar huis zouden gaan. Dat betekent dat ze zich een jaar lang de beste ambachtelijke bakker van Zeeland mogen noemen. In totaal 23 Zeeuwse ambachtelijke bakkers namen roombroodjes, Zeeuwse witte speculaasjes en tij- gervloerbroden mee naar Zierik zee. Vervolgens was het aan de keurmeesters, de jury, om de in zendingen te beoordelen. Echt laaiend enthousiast was die trou wens niet. Uit de verslagen van de keurmeesters bleek dat er zo links en rechts nog wel wat voor verbe tering vatbaar was. Zoals de klontertjes in de room van de roombroodjes, die een van de bak kers had ingezonden. Ook keurmeester Kees Remijn uit Ovezande die zich op het Zeeuws wit speculaas stortte was niet 100 procent tevreden. Een wit specu laasje was vroeger een 'armoe koekje', zodat de mensen met wei nig geld toch een koekje konden presenteren. Tegenwoordig hoeft zo'n koekje geen armoe troef te zijn. Dus het mag naar roomboter en wat gekruid smaken, het moet bros zijn, dun en ook weer niet te veel gesuikerd. Dat viel nog niet mee. Bakkerij Koppejan uit Melis- kerke won de eerste prijs bij de speculaasjes. Bakkerij Fierloos uit Goes werd eerste bij de room broodjes en bakkerij Hirdes uit Krabbendijke werd eerste bij de witte tijger vloerbroden. Winnaar van het algemeen klassement, de Zeelandtrofee, werd dus het team van Koppejan uit Meliskerke. Ieder jaar krijgen de Zeeuwse am bachtelijke bakkers die aan de wed strijd deelnemen een andere op dracht. Voorzitter Sjako Boer van de Zeeuwse afdeling van de bond van bakkersondernemingen vind wedstrijden als deze zinvol, omdat hij er van overtuigd is dat door de onderlinge contacten de kwaliteit van de producten beter wordt. Door zo'n juryrapport word je weer eens met de neus op de fei-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58