221 zeeland Veel passen en meten tussen Waar blijven de insprekers toch? Oesters in Crevelingen pas in 2012 opgeruimd Loopstroken heikel punt Veel animo voor avond Windpark Krammersluizen De gemeente werkt aan plannen voor herinrichting van Havenplein, Havenpark en Oude Haven in Zierikzee. De laatste grootste opknapbeurt dateert uit 1990. woensdag 2 november 2011 door Joeri Wisse zierikzee - De aanpak van de oes- teroverlast in het Grevelingenmeer is vertraagd. Op z'n vroegst wordt er in januari 2012 een begin ge maakt met het weghalen van de overlastgevende schelpdieren. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er deze week begonnen zou worden met het verwijderen van de oesters bij de surfplas aan de Kabbelaarsbank, zwemstrand De Punt bij Ouddorp en zwemstrand West Répart nabij Scharendijke. Een deel van de schelpen kan weg- gevist worden, ondiepere stukken moeten met graafmachines vanaf de kant worden verwijderd. Om het werk uit te voeren, schreef het Grevelingenschap een openba re aanbesteding uit. Geen van de inschrijvers kon echter het werk doen voor een prijs die binnen het budget van het schap valt. Momenteel wordt de klus daarom opnieuw aanbesteed. Ditmaal be treft het geen openbare aanbeste ding, maar worden 'vooraf geselec teerde partijen' gevraagd een prijsopgave te doen. Daarbij wor den nu niet alleen aannemers in de grond-, weg- en waterbouw uit genodigd, maar vraagt het schap ook vissers een bod te doen. bruinisse - Zo'n honderd mensen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om zich te laten in formeren over plannen voor Windpark Krammer. Op een in loopavond in het Grevelingenres- taurant bij Bruinisse presteerden ontwikkelaars Zeeuwind en Delta- wind hun plannen voor het park. Onder de bezoekers waren inwo ners uit omliggende plaatsen als Anna-Jacobapolder, Bruinisse en Oude Tonge en vertegenwoordi gers van belangenorganisaties voor onder meer de visserij en de bin nenvaart. Omdat de plannen zich nog in een pril stadium bevinden, konden veel vragen nog niet beant woord worden. De initiatiefne mers beloofden ze echter mee te nemen in toekomstig onderzoek. MEEST CELEZEN 1.Controle na vuurwerkknallen (foto) 2.0nderdak wordt langparkeerterrein 3.0verlast trekken kabels Renesse TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto HERINRICHTING door Piet Kleemans Klassieke vormgeving qua verlichting en be strating, meer comfort voor de voetganger en minder (parkeer) ruim te voor de auto. Dat zijn de hoofd lijnen van het herinrichtingsplan voor Havenplein, Havenpark en Oude Haven in Zierikzee. Het was, blijkt uit het verhaal van Jan Maas van Bureau B en B stede- bouw en ^landschapsarchitectuur, veel passen en meten tussen plein en poorten. Doel van de herinrichting van Ha venplein, Havenpark en Oude Ha ven is het versterken van de cen trumfunctie van Zierikzee en de kwaliteit van de binnenstad. De ge meente heeft geprobeerd zowel de bewoners van de monumenten- stad als ondernemers en de ambu lante handel zoveel mogelijk te be trekken bij de ontwikkeling van de plannen. Alle genoemde par tijen zijn vertegenwoordigd in een klankbordgroep. Plannen voor herinrichting van de binnenstad van Zierikzee zijn al tijd goed voor felle discussies. Toen in 1990 het hart van Zierik zee onder handen werd genomen en voorzichtig het woord 'autovrij' werd uitgesproken klommen de ondernemers in de gordijnen. Het weghalen van de karakteristieke flambouwen ging niet zonder slag of stoot en het had een haartje ge scheeld of de muziektent had het loodje gelegd. Meest in het oog springend onder deel van de herinrichting van 1990 waren de enkele meters brede loopstroken in de winkelstraten van het stadshart, van de rijbaan afgeschermd met paaltjes. Een groot deel van de kinderkopjes ruimde het veld voor strakkere straatklinkers. In het ontwerp van B en B wordt een groot deel van de in 1990 geplaatste paaltjes weer weggehaald. Met verschillen in bestrating wordt aangegeven welke deel voor de auto's en welk deel voor voet gangers bedoeld is. „Die paaltjes geven feitelijk alleen schijnveilig heid. En als voetganger kom je vroeg of laat toch in conflict met het gemotoriseerd verkeer in Zieirkzee", aldus Maas. In het ont- Het weghalen - of althans niet meer met stenen paaltjes afschermen - van de loop stroken in het Zierikzeese stads hart is een heikel punt. Dat werd dinsdagavond overduidelijk tijdens de presentatie van de plannen en de eerste reacties daarop. Woord voerder namens een fors aantal be woners van het Havenpark Hans Meurs zei het een bijzonder slecht idee te vinden. De Havenparkbe- woners vrezen, zegt hij, gevaarlijke (verkeers)situaties en toename van trillingen. Met de plannen voor het Havenplein hebben de Haven- parkbewoners geen moeite, maar wat hun betreft moet bij het Ha venpark alles bij het oude blijven. Inclusief de muziektent die wat hun betreft op dezelfde plek moet blijven staan. Meurs riep de ge meente op vooral goede nota te ne men van de kritiek van de Havena- prkbewoners. „Als u dat niet doet krijgen we een hete herfst", voor spelde hij. Tot 7 november kun nen reacties ingediend worden. werp van B en B wordt - geheel in lijn met het uit 2008 daterende ver keersplan van de gemeente Schou- wen-Duiveland - het Havenplein een verblijfsgebied voor het winke lend publiek. „Het idee is dat je dan op een terrasjes niet meer naast geparkeerd staande auto's zit, maar vlakbij al die mooie ge vels van Zierikzee." Door middel van de vormgeving van de openbare ruimte - lees aan kleding en bestrating - heeft B en B geprobeerd logische verbindin gen te leggen tussen Havenplein, Havenpark en Oude Haven. „Kort door de bocht gezegd zijn dat nu eigenlijk drie gebieden die min of meer los van elkaar elkaar 'staan. Wij proberen ze in elkaar over te laten lopen." Om dat te doen zou onder meer de muziektent ver plaatst moeten worden naar het midden van het Havenpark. De huidige fontein aan het Kraan plein zou verdwijnen. Om het nieuwe verblijfsgebied Ha venplein aantrekkelijker te maken wordt door gebruik te maken van verschillende soorten en kleuren bestrating een patroon in het pla veisel aangelegd. Daarbij gaan de gedachten uit naar het nabootsen van geulen in de Oosterschelde. In het plaveisel worden door gebruik van verschillende kleuren en klinkers geulen in de Oosterschelde nagebootst. Een groot deel van de paaltjes en andere fysieke obstakels verdwijnt uit de binnenstad van Zierikzee. foto Dirk-Jan Cjeltema De gemeenteraad experi menteert met de manier waarop de begroting wordt behandeld. Het idee er achter: de burger meer inspraak geven. Al jaren is het de raadsle den een doom in het oog. Het gebrek aan be langstelling van de in woners voor hét politieke evene ment van het jaar. Want de begrotingsvergadering is belangrijk. Dan worden de plan nen en budgetten voor het komen door Melita Lanting de jaar vastgesteld. Om te probe ren de burger meer te betrekken bij de begroting hebben de fractie voorzitters besloten de behande ling dit jaar op een andere manier aan te pakken. Een van de onderdelen die is be dacht, is het houden van een spe ciaal opgetuigde commissieverga dering. Die vond afgelopen maan dagavond plaats. In die commissie vergadering konden de raadsleden hun bestuurlijke vragen over de be groting aan het college stellen en voor de burgers was ruim gelegen heid om mee te spreken over (on derdelen van) de begroting. Al heel snel werd duidelijk dat hiermee het ei van Columbus nog niet gevonden is. Op de publieke tribune zat zegge en schrijven één inspreker. Ie mand die de gemeentelijke politi- tiek op de voet volgt vanwege een slepende kwestie en dus alert ge noeg was om deze kans met beide handen aan te grijpen. Alle andere mogelijke belangheb benden - zoals bestuurders van verenigingen - waren afwezig of hielden hun mond. Hoe zou het komen dat er zo wei nig mensen waren, vroegen ver schillende raadsleden zich na af loop vertwijfeld af Weten mensen het niet? Is de communicatie wel goed geweest? Dat laatste is inderdaad de vraag. Want hoe kan het gebeuren dat de fractievoorzitters op de maandag een commissievergadering organi seren om de inspraak te borgen en dat de speciale krant die burgers hierover moet informeren, pas ko mende vrijdag verschijnt? Als de inwoners niet weten waar op ze in moeten spreken, kan je niet verwachten dat ze massaal op de publieke tribune zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54