pelen voor sporttalent Calon wint na Barcelona ook generaal kampioenschap spot 13i Plotseling kansen voor het vrouwenschaatsen Sneijder nog kandidaat voor Gouden Bal woensdag 2 november 2011 door Eric de Jager den haag - Het vrouwenschaatsen als zorgenkindje. Het is een ver haal van alle tijden. Dan tellen 'we' niet mee op de sprint, dan weer niet op de lange afstanden en soms winnen de Nederlandse vrouwen zelfs helemaal nergens. De noodklok werd de afgelopen ja ren meermalen geluid, door Ab Krook, door Wopke de Vegt, door Arie Koops, door Ireen Wüst. Door wie niet? Maar aan het begin van het schaatsseizoen 2011-2012 is alles anders. Drie commerciële vrouwen ploegen en ambities van hier tot Sotsji. „Het vrouwenschaatsen kan wel een 'boost' gebruiken. Het heeft toch een beetje stilgestaan de afge lopen jaren", stelde Ireen Wüst aan het begin van de vorige jaar gang nog vast. Ze doelde toen op de vrouwenkernploeg die in Cana da was gevormd. Een jaar later doet ook Nederland volop mee aan de wederopstanding van het vrouwenschaatsen. Met Team Li ga, Team Anker en Team Op=Op Voordeelshop staan drie volledige vrouwenteams aan de start in Hee renveen. 1\vee daarvan hebben ook een vrouwelijke coach: de Liga Ladies Marianne Timmer, de Voor deelshoppers Renate Groenewold. Directeur Sport Arie Koops van schaatsbond KNSB haalt opge lucht adem. „Deze commerciële vrouwenteams zijn goed voor het Nederlandse schaatsen. De ploeg van Groenewold is een belangrijke aanvulling, want op de drie en vijf kilometer moet echt verbetering komen." Op de langste afstand heeft Neder land al een tijdje niets meer in te brengen en er is de bond veel aan gelegen daar verandering in te brengen. „Wij zijn blij dat de com merciële ploegen de handschoen hebben opgepakt. Als dat niet was gebeurd, hadden wij onze verant woordelijkheid moeten nemen. Met meer investeringen en een uit gebreidere opleidingsploeg voor vrouwen." De zorgen zijn omgeslagen in kan sen, met drie ploegen die ook met een alle afstanden bestrijken. Liga wil sprintsucces, Team Anker - dat dit jaar onderdeel is van het oplei dingsproject iSkate - heeft midden- afstandspecialisten. Op=Op Voor deelshop legt zich toe op de lange adem, maar heeft met Natasja Bruintjes en Thijsje Oenema ook twee sprintverrassingen. Voor Renate Groenewold was van af het begin duidelijk dat ze een vrouwenteam wilde trainen. „Ik zag te veel meiden links en rechts de boot missen. Het vrouwen schaatsen was wat versplinterd. Wil je het naar een hoger niveau tillen, dan moet je ze bij elkaar brengen. Ik heb het zelf meege maakt. Mannen van topniveau zijn eigenlijk te goed om met vrou wen van topniveau te trainen." Ireen Wüst prijst de 'gratis snel heid' die ze krijgt bij het volgen van de mannen in haar TVM-ploeg, maar geeft toe dat er een gevaar in schuilt dat haar en ex-ploeggenoot Paulien van Deute- kom een tijd de kop heeft gekost. „Als je elke keer in het rood gaat trainen word je daar niet beter van." Groenewold, oud-TVM'er, zag het van nabij gebeuren: „Je moet een stapje minder doen, maar dat is heel moeilijk." „Die vrouwenploegen móesten er komen", zegt Moniek Kleinsman. De 29-jarige schaatsvariant van een kat met negen levens gaat bij Groenewold nog één keer voor de top. „De afgelopen jaren is te pas en te onpas geroepen: 'Het vrou wenschaatsen stelt geen zak voor'. Misschien was die negativiteit net dat zetje dat we nodig hadden om opnieuw te beginnen." Met een demonstratie van voetbalvaardigheden openden de spelers van JVOZ (Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland) het sport- en businissplein van Contacta. foto Izaak Verkeste Het aantal sporters dot volgend jaar in Zeeland wordt verwacht bij Olympics by the Sea 'Ik heb heel veel zelf moeten uitzoeken. Gelukkig is dat nu een stuk beter geregeld.' judoka Elisabeth Willeboordse amsterdam - Wesley Sneijder is de enige Nederlandse voetballer die nog kans maakt op de Gouden Bal, de prestigieuze prijs voor de beste voetballer van het jaar. De middenvelder van Intemazionale staat op een lijst van 23 spelers die dinsdag door de Fifa is gepubli ceerd. De wereldvoetbalbond presenteer de eerder 50 kandidaten. Daarop stonden ook de namen van Robin van Persie, Arjen Robben en Rafael van der Vaart. De drie inter nationals van het Nederlands elf tal overleefden de eerste schifting niet. De Fifa reduceert het aantal kandidaten op 5 december tot drie. Lionel Messi, de winnaar van vo rig jaar, is opnieuw de grote favo riet voor de prijs. Barcelona is met acht spelers ruim vertegenwoor digd op de lijst van 23 kandidaten. Ook Luis Suarez, oud-speler van Ajax en inmiddels actief voor Li verpool, maakt nog kans. Complete lijst: Eric Abidal (Frankrijk), Sergio Agüero (Argentinië), Karim Ben- zema (Frankrijk), Iker Casillas (Spanje), Cristiano Ronaldo (Portugal), Dani Al- ves (Brazilië), Samuel Eto'o (Kame roen), Cesc Fabregas (Spanje), Diego Forlan (Uruguay), Andrés Iniesta (Span je), Lionel Messi (Argentinië), Thomas Müller (Duitsland), Nani (Portugal), Neymar (Brazilië), Mesut ÈOzil (Duits land), Gerard Piqué (Spanje), Wayne Rooney (Engeland), Bastian Schweinstei- ger (Duitsland), Wesley Sneijder (Ne derland), Luis Suarez (Uruguay), David Villa (Spanje), Xabi Alonso (Spanje), Xa- vi (Spanje). FC Twentespeler Douglas krijgt vandaag een Nederlands paspoort. De in Brazilië geboren voetballer ontvangt het document uit han den van burgemeester Peter den Oudsten van Enschede. „Alle benodigde papieren zijn bin nen", aldus Gert Peerik, schoonva der van Douglas. „We zijn heel blij dat het nu zover is." Douglas startte ruim een jaar gele den een naturalisatieprocedure omdat hij dezelfde nationaliteit wilde hebben als zijn vriendin en zijn -dochter. De verdediger zou ook graag voor het Nederlands elf tal willen uitkomen. De KNVB gaat deze maand de mogelijkhe den bekijken en bespreken. door Fred Rabout slijkplaat - Aan de muur in de huiskamer hangt een lijst met daar op ingekaderd een levensgrote fo to van de 'Blauwe 28'. Het is de zes jarige doffer die duivenliefhebber Herman Calon de overwinning be zorgde in de 'Barcelona Master' van 2on. De trofee en foto werden hem enkele weken geleden in het Belgische Aalter overhandigd. Op het dressoir staat een bokaal van zo'n zestig centimeter hoog. Het is de 'Gouden Duif die hij in 2009 in ontvangst mocht nemen. Daar, in die voormalige Slijkplaat- se pastorie, staan nog meer trofee ën die behaald zijn in de dui vensport. Calon heeft door de ja ren vele successen geboekt in de duivensport. Dit seizoen werd Herman Calon, 71 jaar inmiddels, generaal kam pioen van Zeeland. De bijbehoren de trofee wordt hem 19 november in Yerseke overhandigd. Ook in 2004 en 2006 werd hij generaal kampioen. Calon is een en al dui vensport. De duivenliefhebber wil altijd de beste. „Maar ik verlies meer dan dat ik win en ook daar kan ik mee leven", zegt hij. Calon legt de lat hoog. „Tot 10 juni ging het goed. We hadden een schitterende start en dan heb ik het over het weer. Schitterend dui- venweer, helder, zon en een beetje wind. Daarna werd het pokke- weer. Met name op de dagfond- vluchten was er te veel wind. Dan gaan de duiven door hun hoge snelheden vaak te ver en moeten ze met de wind op kop terugke ren. Mijn lievelingsweer? Onbe wolkt, de zon, kopwindje. Laat ze dan maar komen." Het zag er lange tijd naar uit dat de generale titel van 2011 niet in Slijkplaat terecht zou komen. Half augustus met nog een aantal con coursen te gaan stond Calon pas derde. Grootste concurrent waren de gebroeders Scheele uit Terneu- zen. Bij de Generale titelstrijd gaat het echter om de 'getekende'. Dat wil zeggen dat de melker vooraf de volgorde bepaalt waarop hij zijn duiven thuis verwacht. Pak je de eerste duiven uit de top drie die je hebt neergeschreven bij het inkorven dan levert dat extra pun ten op. Op dit onderdeel overtroef de hij de gebroeders Scheele. Hoogtepunt voor Calon was de na tionale winst bij de duivinnen op het ZLU-concours vanuit Pau. Wat deze man nog te wensen heeft in de duivensport? Wellicht een keer Barcelona winnen. „Zou leuk zijn maar nog hoger op mijn verlang lijstje staat voor de derde keer In ternationaal Bordeaux winnen." Eindstanden Afdeling Zeeland 2011: Generaal kampioenschap hok: 1. H. Calon (Hoofdplaat), 2. Gebr. Scheele (Terneuzen), 3. G. Baan (Middelburg), 4. Gebr. Van Beveren (Nieuw Namen), 5. Comb. R&L. Traas (Nieuwdorp), 6. D. de Voogd (Yerseke), 7. J. van Malde- gem (Heinkenszand), 8. M. Hengsdijk (Kapelle), 9. C. Schroevers (Arnemui- den), 10. A. Thijs&Zn (Heikant). Gene raal kampioenschap Duif: 1C. Schroevers, 2. M. Hengsdijk, 3. Gebr. Scheele, 4. j. Marteyn (Souburg), 5. Comb. J. &K. van Belzen (Arnemuiden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31