221 zeeland Twijfel over steun aan Witte Raaf TCM wil geld zien van gemeenten BBC filmt Westkapelle Proefproces over 'chef belastingen' levert blauwdruk samenwerking Raad zet vraagtekens bij rol gemeente Concert Walchers Jongerenkoor DOCUMENTAIRE De jaarlijkse herdenking in Westkapelle van de geallieerde landing op de Walcherse kust, is onderdeel van een televisiedocumentare over de schrijver William Golding. woensdag 2 november 2011 W door Theo Ciele middelburg - De meeste partijen in de Middelburgse gemeenteraad hebben nog vraagtekens bij verder gaande deelneming van de ge meente bij de ontwikkeling van camping De Witte Raaf en Water park Veerse Meer bij Arnemuiden. Het college van B en W stelt de raad voor om twee ton te steken in een warmtekrachtkoppelingcen trale in de vorm van deelname in een BV, voor 750.000 euro pach ters uit te kopen en 1 miljoen voor te schieten voor de bouw van een centraal voorzieningengebouw waarin onder meer een super markt en een zwembad komen. Volgens het college zijn er voldoen de garanties dat de gemeente fi nancieel geen risico loopt. De ge meente krijgt een gegarandeerde uitkering uit de opbrengst van de centrale, het pachtgeld wordt verre kend met de pachtsom die de Wit te Raaf aan de gemeente moet gaan betalen en tegenover het mil joen voor het gebouw zouden bouwpercelen als garantie staan. Toch twijfelen de meeste fracties over steun aan het voorstel. De kernvraag is of het spelen van geld schieter voor een privaat project wel een rol is die de gemeente past. Wethouder Chris Simons wijst op het belang voor Arnemui den van het project. Bovendien zal het voorzieningengebouw en het landschapspark voor iedereen toe gankelijk zijn. Duurzaam Rood en SGP stevenen af op een 'nee' om dat de partijen het publiek belang te gering vinden. Ook GroenLinks is ook nog niet echt overtuigd en wil meer zekerheden voordat ze het geld vrij wil maken. Het CDA is wel overtuigd door het college en zal maandag voor het voorstel stemmen. De WD neigt naar een ja, maar wil meer duidelijkheid over het afdekken van de finan ciële risico's. D66 heeft alleen moeite met de deelname in de BV en zou die graag omgezet zien in een lening. PvdA, LPM en Chris tenunie zullen in hun fractieverga dering hun standpunt bepalen. middelburg - Het Walchers Jonge renkoor geeft zaterdag om 19.30 uur in de Nieuwe Kerk te Middel burg zijn eerste concert. Het chris telijke koor, dat begin dit jaar is op gericht, heeft honderd leden. De muzikale leiding is in handen van Peter Wildeman. Het koor wordt begeleid door organist Joost van door Emile Calon middelburg - De Taxi Centrale Middelburg (TCM) vindt dat de drie Walcherse gemeenten elk 100.000 euro moeten betalen als voorschot op de uiteindelijke scha devergoeding. De taxicentrale spande gisteren een kort geding tegen de drie aan omdat ze, aldus de advocaten van TCM, ten onrechte het vervoer van de cliënten van Arduin buiten de aanbesteding van het vervoer voor Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO) had gelaten. Vol gens de advocaten heeft het be drijf daardoor ruim 350.000 euro schade geleden. Arduin heeft het vervoer uitbesteed aan Taxi Cen trale Renesse (TCR). Raadsman S. van Boven van Ar duin voerde aan dat TCM ten on rechte de aanbesteding van het WMO-vervoer groter wil maken dan die in feite is. Volgens hem is in de aanbesteding geen sprake door Henk Postma Zoiets laat je niet onbe roerd. „Very moving", zegt de BBC-regisseur. „Dit past perfect in de film." Met een rijke oogst keert Adam Low deze week vanuit Westkapelle terug naar Lon den. De afgelopen dagen schoot hij in het dijkdorp beelden voor een his torische anderhalf uur durende do cumentaire voor het BBC-pro- gramma Arena. De film vertelt het levensverhaal van wijlen Sir William Gerald Golding, die in 1983 de Nobelprijs voor literatuur in ontvangst mocht nemen. In 1944 had Golding wel wat an ders aan zijn hoofd dan schrijven of dichten. In dienst van de Royal Navy was hij betrokken bij de inva sie van Normandië. Later dat jaar, op 1 november, voerde hij het be vel op één van de kanonneerboten bij de landing van de geallieerden op de kust van Westkapelle. In de weken daarvoor was de zeedijk kapot gebombardeerd, waarbij het dorp vrijwel volledig van de kaart was geveegd. „Hij beschouwde die landing bij Westkapelle als een hoogtepunt in zijn leven", weet regisseur Low. „Maar niet alleen in positieve zin. Zijn hele leven worstelde hij met een schuldgevoel, omdat bij de slag om Walcheren ook veel bur gerslachtoffers zijn gevallen." Aanvankelijk dacht de BBC in Westkapelle alleen maar wat beel den te schieten in het Polderhuis museum. Maar toen ze in Londen hoorden dat Westkapelle ieder jaar, op 1 november, op indrukwek kende wijze de invasie herdenkt, beseften ze dat in het dijkdorp veel meer viel te halen. Beelden vanaf de reddingsboot moeten laten zien hoe de geallieer den de Westkappelse kust bena derden. En een shot vanaf de vuur toren maakt duidelijk hoe voortva rend het dorp na de verwoesting weer is herbouwd. Dinsdagochtend viel het camera- ploegje van de BBC met de neus Belzen en pianist Lennert Knops op de vleugel. Tenor Florian Poep- jes verleent aan deze avond zijn medewerking. Verder werken een strijkensemble en het Jong Man nenkoor Jubilate uit Hendrik Ido Ambacht mee. Dommee D.W. Tui nier uit Aagtekerke hoydt deze avond een meditatie. in de boter. Een groot deel van het dorp was uitgelopen naar de plek die inmiddels bol staat van de oor- logs- en bevrijdingssymboliek: de Liberty Bridge die Polderhuismu seum en zeedijk verbindt. En daar stonden ze weer: de Britse oud-strijders van het 47ste en 48ste Commando, en die van de andere landingstroepen. Nog slechts een handjevol, maar om ringd door tientallen maten, ook uit België, muzikaal begeleid door de Westkappelse blazers. De came ra spotte een kleurrijk ceremoni eel, met vlaggen en vaandels, kalm wapperend in de milde wind. Met kransen en bloemen. En medail les, glinsterend in de najaarszon. „God glimlacht", speechte Bob McDonald, verbindingsofficier van de Royal Marines. Hij schonk het Polderhuis een ingelijst eerbetoon aan de bouwers van de Liberty Bridge. Hij noemde die 'een brand punt van herdenking' En zei dat zijn korps zich deel weet van de 'geschiedenis van deze unieke en levendige' plek. William Colding BBC 2 werkt aan een anderhalf uur durende documentaire over het le ven van de Britse schrijver en No belprijs-winnaar Sir William Gerald Golding (1911 - 1993). Daarin speelt Westkapelle een be langrijke rol. Golding beschouwde zijn betrokkenheid in 1944 bij de landing op de kust bij Westkapelle als één van de belangrijkste gebeur tenissen in zijn leven. Zijn bekendste werk is Lord of the Flies uit 1954. Dat boek is twee keer verfilmd. De roman weerspie gelt de ontgoocheling in de mense lijke natuur na de oorlog. In Lord of the Flies verwerkte Gol- ding zijn ervaringen in de Tweede Wereldoorlog. De BBC documentaire moet tegen Kerst af zijn. De uitzending is naar verwachting vroeg in het voorjaar. En daar zaten ze weer: de Britse oorlogshelden van het 47ste Commando van alle WMO-opdrachten, zoals de advocaten van TCM beweren, maar dat het gaat om 'door de ge meente aangewezen vervoersge- rechtigden'. Hij maakte ook duide lijk dat TCM onvoldoende scoort op dienstverlening en kwaliteit. Pas als dat in orde is zou volgens hem het bedrijf eventueel in aan merking kunnen komen voor een opdracht van de zorginstelling. Advocate C. van Hulsteijn bracht namens TCM ook naar voren dat er een belangenconflict zou zijn waardoor haar cliënt geen kans maakt op de opdracht van Arduin. Volgens haar regelde de huidige di recteur van TCR jarenlang voor Ar duin het vervoer van de cliënten van de zorginstelling. In 2005 zou hij zelfs op de loonlijst van en Ar duin en TCR hebben gestaan. Van Boven ontkende echter met grote stelligheid dat die man in 2005 voor Arduin werkte. De rechter doet vrijdag 11 novem ber uitspraak. door Theo Giele middelburg - Een 'proefproces' voor de Ondernemingskamer -moet een blauwdruk opleveren voor de manier waarop gemeen ten moeten omgaan met de perso nele gevolgen van verregaande sa menwerking. Aanleiding is de fu sie van de belastingafdelingen van Middelburg en Vlissingen. De gemeente Middelburg gaat straks voor de gemeente Vlissin gen de belastingen verzorgen. Vlis- singse ambtenaren komen daar voor in dienst van de buurgemeen te. De twee colleges van B en W hebben afgesproken dat de leiding gevende over de belastingafdeling in Vlissingen, zijn functie be houdt. Maar in Middelburg bestaat die functie niet. Die gemeente telt vier hoofden van dienst die elk een deel van het ambtelijk appa raat aansturen. Zo vallen de belas tingambtenaren, met alle andere ambtenaren die zich met financi ën bezighouden, onder één van die hoofden van dienst. De Middel burgse OR wil niet dat louter van wege de samenwerking een nieu we tussenlaag wordt gecreëerd en heeft hierover een negatief advies uitgebracht aan B en W. Voor de burgers heeft dit verschil van mening geen gevolg; de belas tingaanslagen gaan gewoon eind februari de deur uit. De OR is wel voorstander van de samenwerking. Om die niet te zeer te laten vertragen heeft de OR een voorlopige voorziening aangevraagd zodat de fusie niet op de uitspraak van de Onderne mingskamer hoeft te wachten. Het Vlissingse diensthoofd zou dan voorlopig de titel 'eerste medewer ker' krijgen. Wethouder Johan Aal- berts ziet ook wel voordelen om dat er nu iemand is die de fusie goed zal begeleiden. Bovendien is het een tijdelijke oplossing die ge- kopppeld is aan de persoon van de leidinggevende in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22