cultuur 115 Muziek van Pergolesi doet koor groeien Zeventiende Week van Nieuwkomers met waarde Zeeuwse Boek begonnen fareLi ZEEUWS-VLAAMS KAMERKOOR Uitvoering Mariavespers in 's-Heerenhoek en Aardenburg is Zeeuwse primeur van Zeeland woensdag 2 november 2011 -v mmmam^mmtKmrn mmmmmsmmmmmmmmmmms mm m bmbksssss»ms. na door Jeanette Vergouwen Het Zeeuws-Vlaams Ka merkoor voert de ko mende dagen twee maal de Vespro della Beata Vergine (Mariavespers) van Pergolesi uit. Dit werk is zelden te horen en is voor Zeeland is het een echte primeur. Het koor opende vorig jaar het Fes tival van Zeeuwsch-Vlaanderen opende met het Gloria van Vival di. Dirigent Marcel van Westen legt de lat hoog voor zijn vocalis ten. „We hebben nu gekozen voor een barokwerk, niet het bekende Stabat Mater van Pergolesi en ook niet de meer bekende Mariaves pers van Monteverdi. Dit werk wordt bijna nooit uitgevoerd, vol komen onterecht als je deze mu ziek hoort. We hebben zelfs moei te gehad om de orkestpartituren te bemachtigen." „Ik vind dat een koor met alle mu ziekstijlen in aanraking moet ko men", zegt Van Westen. „Het is de taak van de dirigent om het koor muziek te laten zingen die het aan kan en waar het ook nog eens ple zier aan beleeft. Deze muziek van Pergolesi past het koor als een op maat gesneden jas. Door dit werk in te studeren, hebben de zangers veel geleerd en als koor is de groep in kwaliteit gegroeid." Tijdens de wekelijkse repetitie - in Den Hoekzak in Oostburg - blijkt dat er hard gewerkt is aan de ademsteun en de intonatie. „De noten zaten er snel in en dan groeit het zelfvertrouwen. We heb ben veel aandacht besteed aan tekst, frasering." „Marcel zet ons als zangers vaak door elkaar, zodat je geen steun hebt aan je eigen stemgroep", ver telt bas Jan Neeteson, die tevens voorzitter is. „Ie luistert dan beter naar de klankkleuren van de ande re stemmen. Hij laat ons ook regel matig in kring zingen en daardoor word je als koorzanger veel zelf standiger." Marcel van Westen hoort het met een glimlach aan. „Ik durf heel veel aan. Dit werk heeft voor de so liste een behoorlijk hoge moeilijk heidsgraad. Ook voor het koor is het pittig, maar aangezien de moti vatie groot is, is iedereen bereid veel te doen. Elk lid kent zijn par tij en dat komt een ontspannen koorklank zeker ten goede. De toonhoogte waarin we zingen is 415 Hertz. Dit betekent dat het werk een halve toon lager gezon gen wordt dan genoteerd staat. Een voordeel voor de sopranen, want de hoge tonen, die regelma tig voorkomen, zijn wat makkelij ker te zingen." Pergolesi stierf op 26-jarige leef tijd, maar heeft in korte tijd veel gecomponeerd. Zijn composities kenmerken zich door een grote creativiteit en vindingrijkheid. De Vespers bevat transparante, helde re en sprankelende muziek. Pergolesi schreef deze vespers in opdracht van de toekomstige stad Napels. Het werk werd opgedra gen aan de schutspatroon Emidius die ervoor moest zorgen dat er geen aardbevingen meer plaats vonden. Het 34 leden tellende koor voert, begeleid door een barokensemble dat op originele barokinstrumen- ten speelt, delen van de vespers uit. Sopraan Sarah Peire neemt de aria's voor haar rekening en tussen door speelt Janno den Engelsman drie korte orgelintermezzi. „We proberen de oorspronkelijke muzi kale ideeën van Pergolesi zo goed mogelijk te benaderen. Het is een concert zonder pauze; zo wordt de spanning niet gebroken", aldus Van Westen De dirigent beschouwt het in pre mière brengen van de Mariaves pers van Pergolesi in Zeeland als een uitdaging. Daarna wil hij met het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor werken aan koorwerken van Men delssohn en het Requiem van Mo zart. „Ik sluit ook niet uit dat we gaan experimenteren met improvi saties. Gewoon spelen met tonen en kijken wat het oplevert. Het zou de brug naar uitvoering van hedendaagse composities kunnen zijn." Zeeuws-Vlaams Kamerkoor met Maria vespers van Pergolesi. Vrijdag 4 novem ber in de rk kerk in 's-Heerenhoek, 20.00 uur. Zondag 6 november in de Sint Baafskerk in Aardenburg, aanvang 15.30 uur. Het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor repeteert onder leiding van Marcel van Westen (achter de vleugel). foto Peter Nicolai door Rolf Bosboom KLOETINCE - De locatie had niet toepasselijker kunnen zijn: dorps huis Amicitia in Kloetinge. Daar werd gisteren de Week van het Zeeuwse Boek ingeluid met de pre sentatie van het geschenk van dit jaar: Duvelsjong, geschreven door Nelleke van der Krogt. De tv-presentatrice groeide op in Kloetinge en leerde lezen en schrij ven in het gebouw dat nu als dorpshuis dienstdoet. In Duvels jong heeft ze herinneringen aan haar Zeeuwse jeugd geboekstaafd. Want, zo zei ze, verhalen zijn er om (door)verteld te worden. Het is het verhaal van een 'arbei derskind', dat in de jaren vijftig - de periode van de wederopbouw - allerminst in welstand groot werd. „Maar ik heb dat helemaal niet zo ervaren", benadrukte ze gisteren. „Hele straten hadden het in die tijd niet breed. Eigenlijk heb ik een heel gelukkige jeugd gehad." Duvelsjong verschijnt in een op lage van 8000 exemplaren, aldus Manda Heddema van boekhandel De Koperen Tuin in Goes. De Week van het Zeeuwse Boek wordt al voor de zeventiende keer gehouden. „Ter ere van het Zeeuw se boek en ook een beetje van de Zeeuwse boekhandels. Ér is geen enkele andere provincie in Neder land waar zoiets gebeurt." De Week van het Zeeuwse Boek duurt t/m zaterdag 12 november. Wie in de ze periode voor minstens 15 euro boe ken koopt, krijgt Duvelsjong cadeau. Nelleke van der Krogt signeert - tel kens van 14.00 tot 15.00 uur - vrijdag in boekhandel De Vries in Zierikzee, za terdag in De Koperen Tuin in Goes en zondag in De Drvkkery in Middelburg. door Jan van Damme MIDDELBURG - Het boek is een sta tement in een tijd dat wie van ver komt vooral vreemd wordt gevon den. De titel Parels van Zeeland slaat op vijftien mensen, die in Zeeland wonen en werken, maar er niet geboren zijn. Sterker nog: ze zijn afkomstig uit vaak verre buitenlanden. Tekstschrijver Joyce Muilenburg sprak met de nieuwkomers, die zich in Zeeland hebben gevestigd. Mieke Wijnen fotografeerde hen. Hun uitgave wordt vandaag/de eerste dag van de Week van het Zeeuwse Boek, gepresenteerd in boekhandel De Drvkkery in Mid delburg. Burgemeester Jan Huis man van Reimerswaal neemt het eerste exemplaar in ontvangst. Ingrid Brilleman is initiatiefneem ster van het boekproject. Zij is be leidsmedewerker in de gemeente Reimerswaal. In het voorwoord schrijft ze: „De verhalen komen van mensen bij u om de hoek. Verschillende politieke stromin gen roepen dat buitenlanders zich moeten aanpassen aan de Neder landse maatschappij, dat ze mee moeten doen en indien dat niet lukt dat er verschillende sancties moeten worden toegepast. Als reactie hierop proberen we ook de meerwaarde van onze 'Parels' in beeld te brengen." De geïnterviewden komen uit Rwanda, Oekraïne, Italië, Afghanis tan, Engeland, Java, Tunesië, Ma rokko, Dagestan, Zuid-Afrika, De nemarken, Sierra Leone. De één is hier enkele jaren, de ander - de 81-jarige Louis Andela van Java - woont hier al sinds 1950. Ze vertel len wat ze mooi vinden aan de Ne derlandse samenleving: vrijheid, openheid, schone straten, Sinter klaas, aandacht voor kinderen, pri vacy, carnaval. Bij elk interview staat een recept van een gerecht uit het land van herkomst: Afri kaanse nasi met saffraan, Engelse trifle, cassave leaves. Joyce Muilenburg: Parels van Zeeland - Uitgeverij Den BoerjDe Ruiter, €9,90.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15