Arbeidsmarkt verslechtert dit jaar in hoog tempo II 'In het beeld van louter kommer en kwel herkennen wij ons niet. Wij spreken liever van een code oranje in plaats van rood' Krimp én groei 0:'i.i IM Massa-ontslagen Arno Pronk, Koninklijke BAM Groep woensdag 2 november 2011 <»V Disc'* Plaj In de graphic de 'stand van het land' volgens kredietverzekeraar Atradius, met een globaal beeld van de branches die het in ons land slecht, middelmatig en goed doen. Rood (branches in zwaar weer): - Bouwnijverheid, toeleveranciers - Retail - Horeca - Tuinbouw - Grafische sector Oranje (kan vriezen, kan dooien) - Metaal - Kleding/textiel - Elektrische apparatuur - Transport en opslag - Bloemen - Recreatie - Financiële instellingen - Consultancy - Veeteelt - Visserij Groen (wind mee): - Voedingsindustrie - Machinebouw - Planten - Chemie - Energie - Farmacie - Luchtvaartindustrie - Zakelijke dienstverlening - Gezondheidszorg - Akkerbouw - IT Telecommunicatie iwiiimt j mm iiiiiiri m- W 'minuut 'ifiwiiil 1 Itllllül 1 ViraK tiiiii» I,!! tfimmi l i ir* ■'i innig jpl :u iu UHttiUW ïniifg- door Berrit de Lange Bedrijven snijden fors in hun personeelsbestand om een mogelijke reces sie het hoofd te bieden. In de uitzendbranche loopt de groei terug en uitkeringsinstantie UWV rekent op veel meer ontsla gen aan het eind van dit jaar dan verwacht. De uitzendsector, traditioneel een goede graadmeter voor de ontwik keling van de economie, schrijft nog groene cijfers, maar de toena me van het aantal uitzenduren vlakt af en is nu 2 procent hoger in vergelijking tot dezelfde periode vorig jaar, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie ABU. „De groei is op dit moment min der spectaculair dan in de eerste helft van dit jaar, maar het is lastig om in te schatten of dat daadwer kelijk wijst op economisch zwaar weer op komst", zegt Remco Icke van de ABU. „Deze onzekere tij den bieden uitzendbureaus ook kansen. Bedrijven trekken meer uitzendkrachten aan om flexibeler te kunnen inspelen op een mogelij ke recessie." Normaal gesproken volgt de werk loosheid de economische ontwik keling met een vertraging van on geveer een halfjaar; op dit mo ment lopen bedrijven al vooruit op een mogelijke recessie door per soneel af te stoten. Het CBS meldt al drie maanden een stijging van het aantal werklozen, uitkeringsin stantie UWV rekent op 35.000 ont slagaanvragen aan het eind van dit jaar, 16 procent meer dan ver wacht. Tien maanden geleden ver wachtte het UWV nog dat de ar beidsmarkt eind 2ori zou aantrek ken tot het niveau van voor de kre dietcrisis. De tegenvaller is volgens het UWV te verklaren doordat veel be drijven, zoals Aegon, Philips en KPN, massa-ontslagen hebben aan gekondigd. Ook de overheid krimpt fors in en de jongeren die tijdens de vorige recessie besloten nog wat langer door te studeren zijn nu uitgeleerd. Het is niet verrassend dat bedrij ven zich wapenen tegen de onbe kende afloop van de eurocrisis en het als gevolg daarvan ingezakte consumenten- en producentenver- trouwen, zegt hoogleraar arbeids economie Pieter Gautier van de Vrije Universiteit. „Groot verschil met de vorige recessie is ook dat de arbeidsmarkt toen oververhit was en wel een stootje kon heb ben. De voorspelde massawerk loosheid bleef toen uit. Bij een vol gende recessie is het vet er af en zou een hoog oplopende werkloos heid alsnog werkelijkheid kunnen worden." Telecomreus KPN schrapt de ko mende jaren vier- tot vijfduizend banen in Nederland, 20 tot 25 pro cent van het totaal. Vanwege 'een grote kostenreduc tie' verdwijnen bij verffabrikant AkzoNobel de komende tijd veel banen, hoeveel is niet duidelijk. Na de fusie van ABN Amro en For- tis, die 6500 arbeidsplaatsen kost te, worden opnieuw 2350 werkne mers brodeloos. Philips snijdt 1400 banen weg in Nederland (van de 14.000) en we reldwijd 4500. Rabobank gaat drastisch reorganise ren. In de jaren 2012-2013 zullen 1200 banen verdwijnen. Ingenieursbureau Arcadis houdt er rekening mee dat er 'enkele hon derden banen' gaan sneuvelen. Ge dwongen ontslagen worden niet uitgesloten. Tata Steel, het voormalige Hoog ovens, schrapt duizend van de 9500 banen in IJmuiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11