binnenland 17 'Uitzonderlijk onwaardig gedrag' Overschrijding pgb blijkt toch lager Levelt: veel persoonlijk ieed door bedrog FRAUDE Diederik Stapel blijkt de onderzoeksgegevens van zeker dertig publicaties te hebben verzonnen. De commissie-Levelt vindt de wetenschappelijke fraude met niets te vergelijken. Verklaring Diederik Stapel VRAAG DAALT Verschil bedraagt naar verwachting 200 miljoen euro dinsdag 1 november 2011 150 Diederik Stapel in zijn werkkamer in de Universiteit van Tilburg. foto Jack Tummers/ANP „Ik heb gefaald als wetenschapper, als onderzoeker. Ik heb onderzoeks gegevens aangepast en onderzoe ken gefingeerd. Niet een keer, maar meerdere keren, en niet even, maar gedurende een langere tijd. In de moderne wetenschap ligt het ambi tieniveau hoog en is de competitie voor schaarse middelen enorm. De afgelopen jaren is die druk mij te veel geworden. Ik heb de druk te scoren, te publiceren, de druk om steeds beter te moeten zijn, niet het hoofd geboden. Ik wilde te veel te snel. In een systeem waar weinig controle is, ben ik verkeerd afgesla gen. Ik hecht eraan te benadrukken dat de fouten die ik heb gemaakt, niet zijn voortgekomen uit eigenbe lang. Ik zal nog diep moeten graven om te achterhalen waarom dit alles gebeurd is, wat mij hiertoe heeft bewogen. Ik heb hierbij inmiddels hulp gekregen." TILBURG - Diederik Stapel verricht te zogenaamd onderzoek, op zoge naamde scholen met zogenaamde studenten die vervolgens zoge naamde formulieren invulden. Zo omschrijft de commissie-Levelt de wijze waarop Stapel jarenlang zijn fraude uitvoerde. „Niet alleen de omvang van Stapels fraude is ver bijsterend, nog schokkender is het persoonlijk leed dat hij daarmee heeft aangericht. Met name heeft hij, niets ontziend, jonge mensen die aan zijn zorg en leiding waren toevertrouwd, misbruikt voor zijn eigen eer en glorie. Bij slechts ze ven van zijn 21 Groningse en Til- burgse promovendi staat vast dat de dissertaties geen gefingeerde da ta bevatten." Levelt vertelt hoe Stapel 'onder zoek' deed: „Het zou worden uitge voerd op scholen in den lande waarmee de heer Stapel naar ei gen zeggen uitstekende contacten onderhield. Zijn jonge onderzoeks partner leverde alle materialen voor het experiment af aan Stapel. Die ging daar dan zelf, zoge naamd, mee naar de betreffende school. Daar werd het experiment zogenaamd uitgevoerd, in veel ge vallen door 'betaalde research assis tenten' van Stapel. Die voerden ook, zogenaamd, de data in de computer in. Na enige tijd ontving de junioronderzoeker de dataset van Stapel, deed daarop de gebrui kelijk analyses en schreef de eerste versie van het verslag." Twijfelen aan de door Stapel aange leverde data mocht de assistent niet. „Dan wees Stapel op het vertrou wen dat hem toekwam. Hij liet, als dat zo uitkwam, merken dat er twijfel zou rijzen over de voortzet ting van die samenwerking of over partners geschiktheid voor een on- derzoeksplek. Machtsmisbruik was hem niet vreemd." zie onze website: binnenland Commissie-Levelt: 'Nog schok kender is het persoonlijke leed' DEN HAAG - De overschrijding van 900 miljoen euro bij het persoons gebonden budget (pgb) die staats secretaris Marlies Veldhuijzen van Zanten (Volksgezondheid) voor zag voor 2015 valt lager uit. De bewindsvrouw heeft de Twee de Kamer gisteren gemeld dat nu wordt uitgegaan van een over schrijding van 700 miljoen euro. Ze baseert zich daarbij op cijfers tot en met afgelopen zomer die la ten zien dat er, wellicht door alle ophef, minder vraag is naar het pgb waarmee mensen zorg op maat kunnen regelen. De cijfers komen overeen met ra mingen van het Centraal Planbu reau (CPB) dat eerder aangaf dat de voorgenomen bezuinigingen op de pgb-regeling zo'n 250 mil joen euro minder zouden opleve ren dan de beoogde 900 miljoen. Het pgb is populair. Er maken nu zo'n 130.000 mensen gebruik van en dit jaar wordt er 2,4 miljard eu ro aan uitgegeven. Veldhuijzen van Zanten kondigde plannen aan om te voorkomen dat de stijgende vraag er in 2015 toe zou leiden dat er meer geld voor nodig is dan de 2,9 miljard euro die dan beschik baar is. Het herzieningsplan van de be windsvrouw zorgde afgelopen maanden voor veel onrust en pro test onder mensen met een pgb. Het plan houdt onder meer in dat de regeling blijft bestaan voor 10 door Hans Rube en Sanne Tegelaar Diederik Stapel moet niet alleen juridisch worden vervolgd, hij moet ook al zijn titels inleveren en wellicht de miljoenen aan verkre gen onderzoeks- en prijzengelden terugbetalen. Het oordeel dat gisteren werd ge veld over de voormalig Tilburgse hoogleraar sociale psychologie laat niets te raden over. Internationale wetenschapsbladen gaan zijn publicaties terugtrekken, de onderzoekscommissie van prof Pim Levelt heeft tientallen co-au- teurs van Stapel geïnformeerd dat publicaties die met zijn data zijn ge daan 'waardeloos zullen blijken te zijn'. „Deze fraude is wereldwijd zonder precedent", zegt Levelt. „Sta pel heeft zich als wetenschapper uit zonderlijk onwaardig getoond." De exacte omvang van de fraude staat nog niet vast. De commissie Levelt stelt dat Stapel alleen handel de, maar de affaire brengt inmid dels wel tientallen wetenschappers over de hele wereld in problemen. De schade die Stapel heeft aange richt, is nauwelijks te overzien. „Daar zitten persoonlijke drama's bij. Jonge mensen die dachten een waardevolle publicatie te hebben gedaan moeten nu concluderen dat die waardeloos zijn." Internationaal zullen vaktijdschrif ten psychologie vanaf vandaag pu blicaties van Stapel herroepen. Vooraanstaande tijdschriften als Na ture en Science hingen gisteren al bij Levelt en de Universiteit van Til burg aan de lijn. Ook zij zullen hem publiekelijk 'afinaken'. Levelt: „Deze man zal nooit meer terugkeren in de wetenschap." Rector magnificus Philip Eijlander: „De aangerichte schade van deze gruwelijke fraudezaak is groot. Het is schokkend en ongekend dat één man zoveel ellende kan veroorza- procent van de gebruikers, dus on geveer 13.000 mensen die heel gro te problemen hebben. Hun proble men zijn zo groot dat ze tot een in richting toegelaten zouden kun nen worden. Door de hulp die ze zelf hebben georganiseerd, kun nen ze zelfstandig blijven wonen. De pgb-regeling wordt voor deze groep in 2014 als recht verankerd in de wet. Ze krijgen er bovendien 5 procent aan budget bij. Voor vrij wel alle mensen die nu gebruik publicaties van Diederik Stapel moe ten nog nader worden gecontro leerd op gefingeerde gegevens. ken. Het is allemaal nog veel erger dan we in september hadden ge dacht", aldus Eijlander. Hij kondigde aan om samen met de Rijksuniversiteit Groningen aan gifte te zullen doen wegens fraude en oplichting. „Het is dan aan het Openbaar Ministerie om te bezien of ze Stapel kunnen en willen ver volgen." De onderzoekers die bij Stapel zijn gepromoveerd raken hun titels niet kwijt, zegt Levelt. „Zij hebben niets van zijn fraude geweten, zo hebben we vastgesteld." Niet eerder wist iemand zo lang en zo geraffineerd de wetenschap om de tuin te leiden. Sinds begin sep tember, toen de fraude aan het licht kwam, is al gebleken dat der tig artikelen verzonnen gegevens bevatten. De drie onderzoekscom missies van de universiteit van Til burg, Amsterdam en Groningen mogen echter nog 150 publicaties nader onder de loep gaan nemen. Aan het eerste deel van het onder zoek werkte Stapel zelf mee. „Hij heeft een lijst aangeleverd van be smette publicaties", zegt Levelt. De commissie heeft vervolgens ook een eigen lijst opgesteld van ande re, mogelijk besmette, publicaties. Daarop heeft Stapel nog niet kun nen en willen reageren. „Wil hij nog meewerken, dan moet hij snel zijn", dreigt Levelt. „Wij gaan door. Desnoods huren we ex terne hulp van statistici in." Voor het doen van onderzoek ont ving Diederik Stapel in de periode van 1994 tot 2011 onder meer ruim twee miljoen euro aan financiering van de NWO (Nederlandse Organi satie voor Wetenschappelijk onder zoek). Of dat geld moet worden te rugbetaald, wordt onderzocht. De verklaring dat de publicatiedruk in de wetenschap Stapel de das om heeft gedaan, werpt Levelt verre van zich. „Dat kan nooit de oor zaak zijn dat je gaat frauderen." maken van een pgb verandert er tot 1 januari 2014 niets. Voor nieu we aanvragers gelden de nieuwe re gels per 1 januari volgend jaar. Van de groep van 117.000 mensen die hun pgb verliezen, zal naar schat tingen van het ministerie van VWS ongeveer een derde (39.000 personen) geen nieuwe aanvraag voor zorg indienen. Een deel van de mensen die hun pgb verliezen, kan volgens het ministerie terecht bij gemeenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7