Hout? Door stijgende brandstof- D prijzen wordt het steeds interessanter om te zoeken naar alternatieve verwar mingsbronnen. Denk aan zonnecollectoren, aardwarmte of een houtkachel. Momenteel is de houtkachel of haard met cv-aansluiting sterk in opkomst. Het principe van de cv-haard bestaat al langer, maar is in de vergetelheid geraakt toen zich in het verleden problemen als oververhitting en overdruk voordeden. Vandaag de dag zijn de technieken zo verbe terd dat die gevaarlijke situaties niet meer zo gemakkelijk kunnen ontstaan. Moderne houtgestookte cv-haarden gebruiken de vrijgekomen warmte om het water van de cv extra te verwarmen. Zo geeft de haard dus niet alleen warmte afin de directe omgeving, maar door het hele huis. In de houtkachel bevinden zich speciale kamers met water die worden opgewarmd zodra de houtkachel wordt opgestookt en afhankelijk van het stookgedrag en de hoeveelheid hout stijgt de temperatuur van het water. Een pomp ver voert het opgewarmde water vervolgens naar het cv-systeem en diezelfde pomp voert het af gekoelde water weer terug naar de houtkachel om opnieuw te verwarmen/Een drukregelaar voorkomt dat de druk te hoog oploopt en er gevaar ontstaat. Bij een gemiddelde woning is het totale vermogen van de kachel voldoende om het hele huis te verwarmen. De cv-ketel kan eventueel bijspringen, want beide toestel len kunnen tegelijkertijd branden. Natuurlijk heeft de toenemende populariteit óok te maken met het feit dat er tegenwoordig een veel ruimer assortiment haarden voor handen is dat bovendien op elk interieur kan worden afgestemd. Of je nu op zoek bent naar een moderne kachel voor midden in de woon kamer of een klassieke haard die netjes in de muur is weggewerkt, er is voor ieder wat wils. Bovendien kunnen moderne haarden eenvou dig op bestaande cv-installaties worden aan gesloten. Met eeii cv-kachel kun je bovendien flink op je energierekening besparen omdat de kosten voor hout en onderhoud veel lager liggen dan die van fossiele brandstoffen als aardgas en olie. Dat levert behalve een bespa ring voor de portemonnee ook voordelen voor het milieu op. Houthaarden kunnen daarnaast ook een bijdrage leveren aan het terugdrin gen van de CO2 uitstoot. Sommige Europese landen zoals België, Frankrijk en Denemarken geven daarom ook subsidie op de aanschaf van een houtkachel. In Nederland zijn we nog niet zo ver, slechts 10 tot 15 procent van de huis houdens heeft een houtkachel of open haard. Maar in deze tijden gaan steeds meer mensen op zoèk naar goedkopere alternatieven en de gezelligheid die een haard of kachel métzich meebrengt, is een leuke bijkomstigheid. Wendy de Jong dinsdag 1 november 2011 Er zijn veel soorten hout verkrijgbaar, maar welke kun je het best gebruiken in je haard of kachel? Zachte soorten als linde, es of berk branden minder lang dan hardere soorten zoals beuken- of eikenhout. Naaldhout pallets kun je beter vermijden, want daar springen de vonken vanaf door het hars dat vrijkomt. Geverfd of geïmpregneerd hout is ook niet echt geschikt omdat er i bij de verbranding schadelijke stoffen vrijkomen zoals dioxinen. Welk hout je ook gebruikt, het is belangrijk dat het goed gedroogd is, want vochtig hout zorgt voor lagere temperaturen en dus een onvolledige verbranding. Brand hout is verkrijgbaar bij de meeste bouwmarkten, maar ook in webwinkels op internet. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69