zeeland 123 'Delta meer waard met vergunning' Twijfels over kernenergie brieven dinsdag 1 november 2011 Er wordt nog druk gewerkt aan stand van de Bevelandse gemeenten op de Contacta. foto Willem Mieras Contacta blijft maar groeien Het is maandagmiddag en beurs- manager Rob Scharff is al een te vreden mens. Er moet nog vrese lijk veel gebeuren voor de ope ning, maar dat is normaal. „Er heb ben zich al meer dan zesduizend mensen van te voren aangemeld. Vorig jaar waren dat er tweedui zend." Dit jaar wordt er veel aan sport gedaan op de Contacta die voor de 25ste keer wordt gehou den. Er zijn niet alleen sporters of sportorganisaties met stands, er is ook actieve sport. En vandaag wordt ook Olympics by the Sea op de beurs gelanceerd. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Mauro i CDA-dissidenten: De tijd staat niet stil. Politieke partijen zijn steeds in beweging. CDA is op geschoven naar rechts; de Christenunie naar links; SGP fundamentalistisch or thodox. D66 is de nieuwe midden partij. Deze dissidenten met een 'AR-gehalte' zouden het zichzelf en hun partij niet zo moeilijk moe ten maken door geforceerd in deze voor hen verkeerde partij te blij ven. Beiden horen thuis bij de CU en daar is niks mis mee. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Mauro 2 Het CDA is onder leiding van de valse profeet Verhagen al enkele ja ren dolende in de woestijn. Duide lijk voor een ieder buiten het CDA Karla Peijs opent vandaag om 17.00 uur de Contacta en om 19.30 uur volgt een seminar van Wubbo Ockels. e: Morgen en donderdag is de Con tacta geopend van 14.00 uur tot 22.00 uur, al staat morgen op dat tijdstip wel de grootste netwerk borrel op het programma. Bram Moszkowicz houdt morgen om 15.00 uur een seminar en Jan van Halst om 19.30 uur. doch blijkbaar nog niet voor alle CDA-leden. Hoewel voor ieder wel denkend mens overduidelijk is dat het uitzetten van Mauro een inhu mane daad is, zoekt de leiding van het CDA naar uitvluchten om met het eigen geweten in het reine te komen. In dit geval is dat een hope loze onderneming. Hier liet het zijn duivelse gezicht zien. De wal zal het schip echter keren. De grootste vijand van het CDA is Ver hagen zelf en het gedachtegoed dat hij uitdraagt. Als hij klaar is met het CDA is voor deze partij een rol in de marge weggelegd. Hans Karelse Middelmeet 57, Goes Mauro 3 Onbegrijpenlijk dat een zo gereno- meerd dagblad als de PZC moet zijn, zich inlaat met zo'n Godslas terlijke illustratie. Deze man 'Cor de Jonge' toont geen enkel respect voor iets of iemand te hebben, laat staan voor een Heilig God. Dat u toelaat dat Gods Naam zo gelasterd wordt en tevens een groot deel van de Zeeuwse/Nederlandse bevol kingsgroep grieft in hun diepste overtuiging. Dit heeft niets meer met vrije meningsuiting te maken. Door zo iets te plaatsen en te illus- C Woensdag en donderdag worden nog verschillende andere seminars en workshops gehouden. Vorig jaar trok de Contacta 15.500 bezoekers. O Dit jaar wordt voor het eerst de derde hal van de Zeelandhallen bij de grootste netwerkbeurs van Zuid-West-Nederland getrokken, zodat 15.000 vierkante meter beursvloer beschikbaar is. Dit jaar zijn er 280 standhouders. treren toont aan dat u een gebrek aan woorden heeft en dat voor een mediafenomeen. U en Cor de Jon ge zouden zich diep moeten scha men. Dit zijn duivelse praktijken. Herman Hilgeman Oude Singel 24, Goes Mauro 4 Hart tegen hard, gaat de discussie over Mauro. Hart-leers tegen hard leers. Inzet: het plan om een jon gen die hier helemaal geïntegreerd en van goede wil is naar 'huis' te sturen. Naar huis? Naar een onbe stemde toekomst terwijl hij hier helemaal geworteld is en gedijt, oudets heeft, vrienden heeft. Chris tenen kennen de uitspraak van Je zus, die gaat over het handelen naar de letter of de geest van de wet. Als dit kabinet mede door toedoen van het CDA besluit de jongen te rug te sturen, zal de partij zich blij vend belasten met het imago van onbarmhartig en kunnen we te vens de conclusie trekken, dat het principe van de onbuigbaarheid van de wet en het politieke imago voor dit kabinet belangrijker is dan de menselijkheid. Wim van Cilst Boogerdlaan 23, Kortgene door Nadia Berkelder en Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De aandeelhouders van Energiebedrijf Delta - gemeen ten en provincie - lijken ondanks de twijfel van Delta zelf in te wil len stemmen met de aanvraag van een vergunning voor de bouw van een tweede kerncentrale. „We krabben ons wel degelijk ach ter de oren", zegt wethouder Jaap Bos van Terneuzen. „We willen weten hoe het zit, omdat we het ri sico lopen dat we straks 110 mil joen euro kwijt zijn. Dat is nogal wat." De Vlissingse wethouder Jac ques Damen gaat ervan uit dat Del ta maximaal de helft van de kos ten voor de aanvraag van de ver gunning betaalt. „Delta krijgt geen vrijbrief om 220 miljoen uit te ge ven, maar we vinden wel dat Del ta aan de slag mag met de vergun ning." Zijn collega Loes Meeuwis- se uit Goes stelt dat een tweede centrale wel rendabel moet zijn, maar blijft voorstander van de bouw. „Het is een onjuist idee dat in de toekomstige behoefte kan worden voorzien door wind energie." De Middelburgse wethouder Jo- Delta twijfelt openlijk of het winst kan maken met een tweede kerncentrale. Door de ldge energieprijzen is een investering van 4,5 miljard euro niet rendabel. Het energiebedrijf pleit voor de invoering van een Europese heffing op de uitstoot van CO2. Kernenergie wordt dan rela tief goedkoper, omdat er geen CO2 bij vrijkomt. Met zo'n heffing zou het wel weer interessant zijn om een tweede kerncentrale te bouwen. Stroom opgewekt met kolen en gas wordt dan duurder. Vrij vertaald staat er dat alle Europeanen moeten beta len om een tweede kerncentrale in Borssele te kunnen bouwen. De Delta-directie laat in het midden wat er met de opbrengst van de heffing zou moeten gebeuren. Als door een Europese heffing C02-arme kernenergie aantrekke lijker wordt, geldt dat ook voor productie van energie door middel van wind en zon. Waarom niet in zetten op die vormen van energie productie? Kernenergie produ ceert dan wel geen CO2, maar kan nog steeds niet duurzaam worden genoemd. Het afval blijft tiendui zenden jaren radioactief en moet veilig worden opgeborgen. Met al le problemen van dien. Als de ini tiatiefnemer openlijk twijfelt, kan dat voor de aandeelhouders (pro vincie en gemeenten) het signaal zijn om nog eens goed na te den ken over kernenergie. De aandeel houders van Delta zeggen kritisch han Aalberts wil voor de aandeel houdersvergadering weten hoe de gemeenteraad er over denkt. „Ik vind dit onderwerp van dusdanig belang, dat ik een standpunt van de raad wil. Voor die 110 miljoen euro zal Delta wat Middelburg be treft een partner moeten zoeken." In Provinciale Staten wordt geen uitgebreide discussie gevoerd, als het aan gedeputeerde Kees van Be- veren ligt. Een besluit over het geld, volgt wat hem betreft pas na dat de aandeelhouders zich achter de keuze voor kernenergie hebben geschaard. „Als we vinden dat de toekomst is aan kernenergie, beslis sen we of er geld beschikbaar moet komen voor de bouw van een tweede kerncentrale." Maar ook dan is er volgens Van Be- veren nog geen definitief groen licht voor een tweede kerncentra le. „We moeten eerst het vergunnings traject doorlopen en dan beslissen of we er een kerncentrale bij wil len. Het is niet erg als dat besluit negatief uitvalt. Zo'n vergunning voor de bouw van een kerncentra le is financieel een goede investe ring. Delta wordt meer waard mét zo'n vergunning." ANALYSE door Jeffrey Kutterink te zijn op wat nu gebeurt. Op dit moment vinden ze nog dat kern energie nodig is voor de toekomsti ge energievoorziening. De kosten voor het aanvragen van een ver gunning en alles wat erbij komt kij ken bedragen maximaal 220 mil joen euro. Delta neemt daarvan de helft voor haar rekening. De ande re helft moet door (een) part ners) worden betaald. Aanvanke lijk leek het erop dat het Duitse RWE en het Franse EDF zouden bijdragen. Maar hun aandacht gaat nu uit naar de stresstesten van hun centrales. Opmerkelijk is dat juist RWE niet meer zo gretig is. Dat bedrijf had er veel geld voor over om mee te mogen doen met Delta. Wie de andere 110 miljoen gaat betalen is nog niet duidelijk. Delta verzekert provincie en ge meenten dat zij daarvoor niet zul len opdraaien. De gedachte is dat wellicht andere partners aanschui ven of dat de overheid maatrege len neemt waardoor de investe ring rendabel is. Overigens wordt de 110 miljoen niet ineens besteed. De aandeelhouders bepalen op 22 december of Delta het geld mag uitgeven. Eind 2024 legt Delta hen het besluit voor de kerncentrale te bouwen. De vraag is meer dan eens actueel of er dan nog een ka binet zit dat de bouw van een nieuwe kerncentrale steunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 63