41 binnenland Week van de waarheid voor kabinet-Rutte Beatrix luistert naar 'Rechtszaak via internet te volgen' In hele land wordt tien dagen actiegevoerd POLITIEK Eurodebat en Mauro centraal Emotionele oproep van Mauro aan Kamer PAUL KUSTERS Droomvlucht in Efteling dicht 'Technische kennis van spoor versnipperd' dinsdag 1 november 2011 door Frits Bloemendaal Een perfecte storm lijkt zich op te bouwen rond om het kabinet-Rutte. Hoewel het nu nog tame lijk rustig lijkt, kan het kabinet aan het einde van de week zomaar in grote problemen zitten. Bij het debat over de aanpak van de eurocrisis zijn alle ogen gericht op de Partij van de Arbeid. De so ciaaldemocraten hebben tot dus ver veel risico genomen door als grootste oppositiepartij het kabi net aan een meerderheid te hel pen. Meerdere malen hebben ze gewaarschuwd dat die hulp niet gratis is: de PvdA verliest er in de peilingen veel zetels door en wil er iets voor terugzien. Het debat, dat vandaag begint, is hét moment om de rekening te vereffenen. De PvdA heeft van te voren een aantal eisen neergelegd waaraan het steunpakket moet vol doen, en als die onvoldoende in het EU-akkoord zijn gehonoreerd, trekt de partij de steun in. Dat is deze keer geen loze waar schuwing, verzekert een fractielid. „De situatie wordt door commen tatoren ernstig onderschat." De PvdA ruikt haar kans, omdat een afwijzing niet meteen tot een Eu ropese crisis hoeft te leiden. De lid staten moeten het akkoord toch nog uitwerken. Vooraanstaande economen hebben de Kamer opge roepen het akkoord niet te steu nen, omdat het niet goed genoeg is. Met een afwijzing kan de PvdA het wellicht verbeteren, en dat al leen al kan een reden zijn om het hard te spelen. De PvdA kan dan moeilijk van politieke spelletjes worden beschuldigd: het gaat im mers om de inhoud. Tegelijkertijd kunnen de sociaal democraten de PW voor het blok zetten: als het kabinet geen meer derheid haalt voor zo'n cruciaal onderwerp, kan het eigenlijk niet voortbestaan. Een motie van wan trouwen ligt voor de hand, en de grote vraag is of de PW die zal steunen. PvdA-leider Job Cohen De i8-jarige asielzoeker Mauro heeft zich in een emotionele op roep rechtstreeks tot de Tweede Ka mer gewend met het verzoek in Ne derland te mogen blijven. Uit zijn verklaring: „Tegen wil en dank ben ik nu een symbool geworden van jonge, alleenstaande asielzoekers in Nederland. Veel liever ben ik een symbool van integratie in de Nederlandse samenleving. De be langrijkste jaren van mijn leven ben ik hier opgegroeid. Ik voel me hier helemaal thuis. Laat mij alstu blieft voor altijd hier blijven!" heeft altijd geroepen dat Geert Wilders het kabinet niet zal laten vallen, en daarmee dus feitelijk be leid steunt dat hij ten scherpste af wijst. Wilders verweet Cohen steeds dat die de Grote Gedoger is. Deze week kan blijken wie gelijk heeft. De verleiding om het erop aan te laten komen is bij een deel fan de PvdA groot, maar er zijn ook fractieleden die bang zijn dat de partij niet geloofwaardig is als zij haar steun intrekt. Alsof dat alleen al niet spannend genoeg is, moet er vandaag ook meer zicht komen op het lot van Mauro. Dit onderwerp is vooral voor het CDA een 'killer', omdat die partij intern verscheurd is over de vraag of de jongen al dan niet moet worden uitgezet. De kwestie heeft de christendemocraten in middels aan de rand van de af grond gebracht. Dat is niet alleen hoogst bedreigend voor het CDA zelf, maar ook voor het kabinet. Een kat in nood kan rare sprongen maken. Dat het CDA-congres afge lopen zaterdag een resolutie over asielbeleid heeft aanvaard die in strijd.is met het gedoogakkoord, zal WD en vooral PW niet zijn ontgaan. De kwestie van Mauro kan ineens veel groter worden als de CDA-fractie de uitspraak van de leden in daden wil omzetten. NIET ALLEENCSA VER&EEL& OVER MAURO^ den haag - Burgers moeten vanaf 2015 de voortgang van een rechts zaak waarbij ze betrokken zijn via internet kunnen volgen. Dat is een van de punten uit de zogenoemde innovatieagenda van minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) over beoogde vernieuwingen in het rechtsbestel. Opstelten heeft de agenda gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Een andere innovatie zijn maatre gelen om bemiddeling tussen ge schilpartijen te bevorderen. Zo moet de positie van geschillencom missies worden versterkt. De maat regelen gaan volgend jaar in. Verder wil Opstelten dat partijen een geschil makkelijker kunnen voorleggen aan de kantonrechter. Dit kan vanaf volgend jaar digitaal en zonder inschakeling van een ad vocaat. Op die manier kunnen mensen zelf een bijdrage leveren aan een snelle oplossing van hun probleem. Ze krijgen dan binnen zes weken een uitspraak. PW'er Hero Brinkman zal deze week tijdens de behandeling van de begroting van Veiligheid en Jus titie voorstellen om agenten op straat een stroomstootwapen te ge ven. „Pepperspray werkt bij 10 pro cent van de mensen niet en de wa penstok werkt helemaal voor geen meter", zegt hij. door Hans Jacobs kralendijk - Een charme-offen- sief was het misschien niet, maar de wijze waarop koningin Beatrix gistermorgen omging met de de monstranten bij het Bestuurskan- toor van Bonaire ontwapende met een het protest. Geduldig' luisterde de koningin, naar de grieven van de Bonairianen. Gezaghebber Glenn Thodé liet kort daarvoor duidelijk merken de demonstraties en de volgens hem daaruit voortvloeiende negatieve publiciteit maar niks te vinden. „De positieve verhalen worden daardoor buiten beeld gehouden", kaatsheuvel - De attractie Droomvlucht in de Efteling is voor onbepaalde tijd gesloten. Bij een routinecontrole werden het afgelo pen weekeinde haarscheurtjes in de baan van de attractie aangetrof fen. Daarom is besloten de attrac tie per direct te sluiten voor een grote onderhoudsbeurt. Het is niet duidelijk wanneer Droomvlucht, een van de populair ste attracties in het park, weer voor het publiek toegankelijk is. den haag - Spoorbeheerder Pro- Rail besteedt te vaak werkzaamhe den aan spoortrajecten uit aan on deraannemers. Daardoor heeft het bedrijf zelf te weinig technische spoorkennis en versnippert des kundigheid op dit gebied in Neder land. Dat hebben leidinggevenden van regionale treinvervoerders (Syntus en Veolia) gisteren gezegd in een hoorzitting van de parlementaire commissie die kijkt naar onder houd en innovatie van het Neder landse spoorstelsel. Die commissie wil in januari rapporteren. „Pro- Rail heeft heel veel theoretische, maar weinig praktische kennis in huis", zeiden de twee directeuren van de treinbedrijven. Zij wezen er gisteren ook op dat ProRail-sto- ringsploegen zo worden gecentrali seerd, dat ze niet meer snel bij een storing aanwezig kunnen zijn. klaagde hij in zijn welkomsttoe spraak tot het koninklijk gezel schap. Het twintigtal demonstran ten hield zijn mond. De spandoe ken en kartonnen borden die ze hoog boven hun hoofden in het zicht van de koningin hielden, spraken een andere taal. De konin gin had dat beter in de gaten. 'Wij willen onze identiteit niet ver liezen', kreeg Beatrix te lezen. En ook 'Foei Nederland'. De Neder landse bemoeienis - direct gevolg van de opheffing van de Neder landse Antillen in oktober 2010 waardoor Bonaire een openbaar lichaam werd, een bijzondere ge meente van Nederland - zit veel Bewoners van Bonaire protesteren tegen het directe Nederlandse bestuur. zoetermeer - De cao-onderhande- lingen in de publieke sector zijn op vele fronten vastgelopen. En op al die fronten wordt deze week ver spreid over het hele land actiege voerd door rijksambtenaren, door gemeenteambtenaren, door werk nemers van sociale werkplaatsen en door welzijnswerkers. De eer ste acties zijn vandaag in Assen en in Utrecht. In Assen worden vandaag 3000 werknemers van sociale werkplaat sen uit de drie noordelijke provin cies verwacht. De sociale werk voorziening staat zwaar onder druk door de plannen van het ka binet en er dreigen op termijn 70.000 van de 100.000 plaatsen te verdwijnen. Daartegen is al diverse malen actiegevoerd. Dit keer gaat het om de cao en behoud van koopkracht. Later zijn er regionale acties in Rijswijk (3 november), Tilburg (8 november) en Arnhem (ïo.novem- ber). In Utrecht zijn vandaag twee protestbijeenkomsten. Abvakabo FNV heeft de rijksambtenaren op geroepen het werk neer te leggen en van 12.00 tot 14.30 uur naar Utrecht te komen om een goede cao te eisen. De FNV-bond ver wacht ongeveer duizend mensen. Elders in de stad voeren welzijns werkers vandaag actie voor een nieuwe cao waarin de koopkracht op peil blijft. Gemeenteambtena ren komen vanaf morgen in actie. Die dag zijn er werkonder brekingen in Den Haag, Rotter dam en Hilversum. Donderdag is het de beurt aan Breda, Leidschen- dam Voorburg en Eindhoven. Vol gende week volgen Nijmegen en Amsterdam. Het publiek zal niet veel van de acties merken, aldus de bonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4