Cijfers RKK Zeeland geflatteerd ~16 zeeland 13 'Niet meer overal naartoe fietsen' 'Zo kun je langzaam wennen' GaultMillau roemt chef uit Sluis Aanloopje commentaar dinsdag 1 november 2011 Rijden met een coach vanaf 17 jaar kan in Nederland zestien verkeers doden per jaar voorkomen. 'Uiteraard is het niet de bedoeling om een jonge autorijder zomaar als ongeleid projectiel de weg op te sturen met de auto van pa of ma.' Paul de Waal, Bovag MEEST GELEZEN 1. Bijna half Zeeland is onkerkelijk 2. Brand op Buitenhof in Lewedorp 3. Ad Koppejan: Mauro moet blijven STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - Katholieken die zich uit willen laten schrijven worden afgeschrikt door de rompslomp die daarmee gepaard gaat. Dat blijkt uit reacties die bij de redac tie binnenkwamen op het onder zoek naar kerkelijkheid van Zee land. Hierdoor zijn de eindcijfers van de Rooms-Katholieke Kerk enigszins geflatteerd te noemen. Blijkens informatie van het bis dom Breda kan men zich laten uit schrijven bij een plaatselijke paro chie. De naam verdwijnt dan uit de algemene ledenregistratie. Ka tholieken staan ook met hun naam in het register van de paro chie waar zij zijn gedoopt. Voor de volledigheid kunnen mensen daar in laten aantekenen dat zij zich hebben uitgeschreven uit de kerk. Mensen die niet weten tot welke parochie ze behoren (dat blijkt ook voor te komen) kunnen con tact opnemen met het bisdom: www.bisdombreda.nl De hier en daar rammelende lede nadministratie van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) zal voor jaar 2012 kloppend zijn, dankzij een nieuw ledenregistratiesys teem. Dat verklaarde gisteren PKN-woordvoerder Gerd-Jan Heet- derks. Dubbeltellingen met de Her steld Hervormde Kerk (HHK) be horen dan tot het verleden. Daar door zal het totaal aantal leden da len. De HHK is vanaf 2004 gevormd door Hervormden die niet met Lu theranen en Gereformeerden op wilden gaan in de PKN. Drogisterij Kruiderij De Rode Pilaren iservoorUWaemak! Op haar zeventiende verjaardag -16 novem ber - begint Desley van Rossum uit Middel burg met rijlessen. Ze kan niet wachten tot ze achter het stuur van de blinkende zwarte Opel In signia van haar vader mag kruipen. Ze is al flink aan het oefenen met haar theorieboek. „Ik wilde vorig jaar eigenlijk mijn scooterrijbewijs halen, maar dat is met de invoering van het praktijkexamen ook duur geworden. Ik besloot daarom toch een jaar te wach ten, zodat ik meteen autorijlessen kan volgen." Desley heeft haar vader, moeder, opa en oma als coaches aangewezen. Tot haar achttiende verjaardag mag ze alleen auto rijden als één van hen naast haar zit. „Ik denk dat ze goede aanwijzingen kunnen ge ven. Maar natuurlijk rijd ik liever alleen. Het lijkt me fijn om niet overal naartoe te hoeven fietsen." Desley's vader Arnold vindt het spannend dat zijn dochter nu al mag autorijden. „Natuurlijk is dat eng. Ze zijn tegenwoordig al vroeg volwassen, maar alleen op de weg in een auto: dat vind ik best gevaarlijk. Ik heb geen moeite met de nieuwe regeling: in andere landen mag je ook op je zestiende auto rijden. Boven dien, ze kunnen beter in een auto zitten, dan op zo'n gevaarlijke scooter." Hij is blij dat hij voorlopig nog naast zijn dochter moet plaatsnemen. „Ik ben een las tige meerijder", geeft hij lachend toe. „Ik let overal op. Mijn vrouw en andere dochter krijgen vaak stand jes. Dat zal bij Desley niet anders zijn." Jos van de Breevaart uit Scherpenisse wordt in de cember zeventien jaar, maar hij heeft donderdag al zijn eerste rijles bij Rijschool Dek in Goes. Nu de mogelijkheid er is om al vroeg rijlessen te gaan volgen, ziet los geen enkele reden om te wach ten tot zijn achttiende verjaardag. „Ik heb er al een hele poos zin in. Ik vind auto rijden hartstikke leuk. En nu heb ik tijd, dus nu ga ik het doen ook." Auto rijden is niet helemaal nieuw voor hem. „Ik heb al eens wat geoefende in de polder met familiele den", verklapt hij. los heeft zijn ouders en zijn werkgever opgegeven als coach. Hij vindt het prettig om het eerste jaar wat be geleiding te krijgen. „Zij kunnen je trucjes leren, die je bij de rijschool nie.t te horen krijgt. Ook kunnen ze in sommige situaties ingrijpen of aanwijzingen ge ven. Ik hoop wel dat die aanwijzingen beperkt blij ven tot het hoognodige." Gevaren? Nadelen? Die ziet Jos niet. Hij denkt juist dat de nieuwe regeling veiliger is. „Normaal gespro ken ga je op je achttiende meteen de weg op. Nu kun je tenminste langzaam wennen." Jos denkt zijn rijbewijs straks vooral te gaan gebrui ken voor boodschappen en familiebezoek. „We heb ben familie aan de andere kant van het land wonen. Daar gaan we meestal toch al met het hele gezin naar toe, dus mijn ouders zijn erbij. Het enige verschil is dat ik nu achter het stuur zit." Bestel online: i www.derodepilaren.nl ïlnfo: 0113-250515 ~W~ ongeren kunnen vanaf van- I daag een mooi aanloopje I nemen naar zelfstandig au- t torijden. Op je zestiende J een duik in de theorie, een halfjaar later rijles, met ze ventien een rijbewijs en dan een jaar onder toezicht van een ervaren bestuurder. Pas daarna mogen ze alleen de weg op. Dit traject van twee jaar voorkomt dat jongelui zich na een korte lesperiode zonder meer in het drukke verkeer storten. Begeleid rijden werkt in andere landen goed. Ook in Nederland is de verwachting dat een be gin onder toezicht het rijgedrag van jonge automobilisten gun stig zal beïnvloeden. Dat is hard nodig, want de groep van 18 tot 24 is relatief vaak bij onge vallen betrokken. Als het project 2toDrive inder daad een succes wordt, ligt het voor de hand om voortaan alle jeugdige automobilisten op de ze manier op te leiden. Het kost wat meer tijd en wat hulp van familie of vrienden, maar het is de moeite waard. mmsaeBgsgg^3m& SCHEVENINGEN - Sergio Herman kreeg gisteravond in Scheveningen de Grand Prestige Award van keur- instituut GaultMillau voor topres taurants. Herman kreeg voor het tweede achtereenvolgende jaar het maximale aantal punten dat Gault Millau toekent - 20. In zijn dank woord memoreerde Herman de vrijdag overleden chefkok Cas Spij kers, bij wie hij een jaar in de keu ken werkte. Katseveers Jessica van der Weel ging gisteren de titel Gault Millau Talentvol Gastvrouw van het laar voorbij. De gastvrouw van het ster renrestaurant in Wilhelminadorp moest haar collega Laura de Weerdt van 't Brouwerskolkje in Overveen voor laten gaan. Van der Weel, met chefkok en echtgenoot Rutger van der Weel eigenaar van Katseveer, was genomineerd met vijf andere gastvrouwen. Beiden hebben bij Inter Scaldes in Krui- ningen gewerkt. De volledige rang lijst van GaultMillau wordt van daag gepubliceerd. Desley van Rossum (16) uit Middelburg begint binnenkort met rijlessen, foto Marcelle Davidse Jos van de Breevaart (16) uit Scherpenisse begint deze week met rijlessen, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3