Zeeland was een ontwikkelingsland Je weet niet precies wat het oplevert Nérgens voordeliger stipreizen.nl 22 zeeland Getuigen gehoord in Axel Dit jaar wordt voor de 25ste keer in Goes de Contacta gehouden, een netwerkbeurs voor ondernemers. dinsdag 1 november 2011 25 JAAR CONTACTA land Sport en Leasure staat op de beurs om bedrijven te laten zien hoe belangrijk het is voor de Zeeuwse economie om sporttalen ten uit de provincie te steunen en grote sportevenementen te organi seren: „En dan hoef je echt niet meteen je portemonnee wijd open te trekken. De gemeente Terneuzen gaat puur voor de contacten laat een woord voerster weten. En daar is de beurs ook voor bedoeld. Het wordt niet voor niets het grootste netwerk evenement van Zuid-West-Neder land genoemd. door Jan van Damme MIDDELBURG - Zeeland was tussen 1800 en 1900 een derdewereld land. Arm, geteisterd door epide mieën en misoogsten, inwoners hadden een bijzonder lage levens verwachting en de kindersterfte was hoog. Dat beeld duikt op uit de Burgerlij ke Stand, die dit jaar twee eeuwen bestaat. Het Zeeuws Archief in Middelburg besteedt al sinds afge lopen mei aandacht aan het jubi leum. Met een expositie, publica ties en bijeenkomsten. Morgen wordt het herdenkingsjaar afgeslo ten met een symposium in de Hof- pleinkerk, tegenover het Zeeuws Archief Suzanna Jansen, schrijf ster van het grotendeels op archief onderzoek gebaseerde 'Het Pauper- paradijs', is één van de inleiders. Archivaris Leo Hollestelle van het Zeeuws Archief zal tijdens die bij eenkomst vertellen over de digitali sering van het archief van de Bur gerlijke Stand. Vrijwilligers heb ben gedurende een periode van vijftien jaar zo'n anderhalf mil joen akten ingevoerd: geboorte, hu welijk en overlijden. Je kunt uit die akten volgens Holle- stelle veel opmaken over het toen malige leven in Zeeland. Vooral over de 19e eeuw, omdat de ge boorteakten van de laatste hon derd jaar niet openbaar zijn. Huwe lijksakten zijn tot 1935 te raadple gen, en overlijdensakten tot 1961. Gezien die beperkte toegankelijk heid is alleen voor de periode van 1811 tot 1911 een volledig beeld op basis van de Burgerlijke Stand te maken. In die tijd groeide het aan tal Zeeuwen licht, van 112.000 in 1812 tot 120.000 in 1910. Hollestelle heeft over de eerste honderd jaar een aantal grote lij nen uitgezet. Zo heeft hij het aan tal geborenen per jaar - vijfdui- Archivaris Leo Hollestelle zend tot zevenduizend - in een gra fiek uitgezet. In 1830 en 1831 zie je een dip. Het zijn de jaren van de afscheiding van België, veel Zeeuw se mannen worden opgeroepen voor dienst in de Mobiele Schutte rij. Daardoor konden ze minder trouwen en kinderen verwekken. Een ander opvallend cijfer: man nen werden tussen 1812 en 1840 ge middeld 27,7 jaar oud, vrouwen 34,9 jaar. Het is die periode, dat Zeeland als een ongezond en ar moedig gewest te boek stond. De hoge kindersterfte - rond 1850 meer dan 25 procent - maakte van Zeeland een ontwikkelingsland. Tijdens het symposium laat Holle stelle ook enkele opvallende akten zien. Zoals de in 1958 op 107-jarige leeftijd overleden Jan Kip in Dreischor, de oudste Zeeuw ooit. En de jongste bruid, Margaretha Ja- coba Heersink, die op 1 oktober 1931 op 14-jarige leeftijd in Axel trouwde met Edumondus de Kerf (22 jaar). Een moetje, op 4 oktober werd hun kind geboren. Symposium Lang leve de burgerlijke stand: woensdag 2 november 13.00- 17.00 uur Hofpleinkerk Middelburg. door René Schrier Het gaat er allemaal om (potentiële) klan ten te ontmoeten. Of het wat oplevert, is nooit precies hard te maken. Maar als je op de Con tacta ontbreekt doe je het ook niet goed. Zo redeneren veel onderne mers en een toenemend aantal non-profit organisaties. Daarom betalen ze grif minimaal tegen de 1600 euro voor een stand. Zoals Johnny Sturm, directeur van Auto Sturm te Goes. Hij is verte genwoordigd met zijn Nissan gara ge en samen met zijn twee Zeeuw se collega's als Hyundai dealer. Vooral de elektrische auto's zijn be stemd voor de zakelijke markt. Aan de vorige deelnames aan de Contacta bewaart hij goede herin neringen. Niet dat het direct in de verkoop terug was te zien, maar het leverde toch wel een aantal contacten op: „Het is me erg goed bevallen, het heeft goed gewerkt." Sjacco Joziasse, bedrijfsleider van Intratuin Koudekerke, gaat naar de Contacta om de zakelijke tak van zijn bedrijf te promoten. Het is nog niet zo bekend dat Intratuin ook van alles voor bedrijven doet, zoals planten onderhouden, maar ook geschenkpakketten kan verzor gen. Intratuin is niet ieder jaar pre sent, ook in verband met de kos ten. Maar af en toe is het goed om de zakelijke contacten weer eens langs te gaan en dat kan prima op deze beurs, legt Joziasse uit. Ook een minder commerciële orga nisatie als Sport Zeeland staat (voor het eerst) op de Contacta. Directeur Marja Noordhoek: „De provincie schroeft onze subsidie tot ongeveer de helft terug, dat be tekent dat we andere inkomsten bronnen aan moeten boren. Daar zijn we al mee bezig, zoals met de Dikke banden race van Delta. Ver der doen we ook activiteitenpro gramma's voor werknemers en projecten om ziekteverzuim te be strijden. Om contacten met bedrij ven te leggen en uit te leggen wat we doen, gaan we naar de Contac ta. Voor de naamsbekendheid." Marijn Buitelaar van Traas Onge- diertebestrijding staat op de beurs, om te netwerken. „Je weet nooit precies wat het oplevert. Soms houd je er een leuke klus aan over. Maar het gaat ons vooral je naam weer eens te laten zien en om de contacten. Er staan veel bedrijven op de beurs en er komen veel men sen van bedrijven." Tilly Stroo van de stichting Zee- DEN HAAG - Een Haagse onder zoeksrechter reist binnenkort af naar Middelburg om twee slachtof fers te horen van een schietpartij op 14 mei vorig jaar in Axel. Dat is gisteren besloten door het Haagse gerechtshof op verzoek van de Middelburgse advocaat E. Smit en zijn cliënt, een 25-jarige Terneuze- naar. De slachtoffers zijn de broer en de voormalige vriendin van de verdachte. Eerder kreeg de verdachte van de rechtbank in Middelburg zes jaar celstraf opgelegd voor een drievou dige poging tot doodslag omdat hij naast de broer en de vriendin ook een vriend zou hebben beschoten. Advocaat Smit hoopt met het ge tuigenverhoor duidelijkheid te krij gen over de vraag waar de broer en de vriendin zich bevonden op het moment dat de kogels werden afgevuurd. Als beiden zich ver bui ten de 'vuurlinie' bevonden dan kan Smit meer afdingen op de be wezenverklaring van de drievoudi ge poging tot doodslag door de rechtbank Middelburg. Prijzen pp. o.b.v. 2 pers. per kamer excl Calamiteitenfonds/reservenngskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ...of bel met 020 - 66 22 222

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38