20 zeeland Oudererenzorg wacht Jeugd blijven V wijzen op gevaar drank Bevrijdingsmars en Sluise herdenkingen Laatste kaartjes ST. ANTONIUS Curamus wil ook in Kloosterzande de ouderenzorg op een andere leest schoeien. Nieuwbouw voor St. Antonius is er on derdeel van, op de huidige plek of bij het Hof te Zandeplein. Vierdaagse herfstfeesten in café De Criete Met stip het beste verzekeringspakket dinsdag 1 november 2011 AXEL - Na vier voorstellingen in de Sasse Speye speelt toneelvereni ging Siesa het blijspel Chocomousse nog twee keer in het Axelse cultu reel centrum De Halle. De voorstelling van zaterdag 5 no vember is uitverkocht, voor vrij dag 4 november (aanvang 20.00 uur) zijn nog kaarten verkrijgbaar: info@siesa.nl. ALCOHOLCAMPAGNE Laat ze niet (ver)zuipen d°°r Harmen van der Werf door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse campag ne Laat ze niet (ver)zuipen slaat aan, maar moet de komende jaren wel worden voortgezet. „We probe ren ouders en jongeren via de cam pagne bewust te maken van de ge varen van het drinken van alcohol op jonge leeftijd", zegt Zeeuws coördinator Thijs Terlouw, „maar dat is wel een kwestie van de lan ge adem." De campagne loopt nu een jaar en wordt volgend jaar voortgezet. Ter louw: „Het wordt knokken om de aanpak op Zeeuws niveau ook de jaren daarna te kunnen handha ven. Je krijgt immers steeds weer te maken met jonge aanwas. Het is dus zaak de boodschap steeds te herhalen." Volgens Terlouw heeft het eerste jaar van de campagne wel al resultaat opgeleverd. „Maar drinken onder jongeren blijft een probleem. Soms zijn ze nog niet eens 14. Ook blijkt dat jongeren onder de 16 gemakkelijk drank kunnen kopen in supermarkten en slijterijen." Jongeren staan niet direct open voor de waarschuwen de boodschap. „Ja, een keertje een blaastest vinden ze wel leuk en ze weten ook wel wat drank met je doet, maar de gevolgen op langere termijn kennen ze niet." In het kader van de campagne wordt maandag 7 november in het Scheldetheater in Terneuzen een Zeeuwse Manifestatie Jeugd en Al cohol gehouden. Sprekers zijn daar onder anderen minister Ivo Opstelten van Veiligheid en Justi tie, die de nieuwe Drank- en Hore- cawet zal toelichten, en specialist Nico van der Lely van de Jeugd en Alcoholpoli in Delft. Terlouw legt uit dat de bedoeling van de mani festatie is om alle betrokken par tijen een keer bij elkaar te bren gen. De campagne is immers opge zet in samenwerking met de der tien Zeeuwse gemeenten, de GGD Zeeland, de politie, Indigo Preven tie en andere maatschappelijke or ganisaties en wordt ondersteund door de provincie en het ministe rie van Veiligheid en justitie. Ter louw: „Elders in het land worden soortgelijke campagnes gevoerd, maar het is toch vooral de bedoe ling van het ministerie de proble matiek zoveel mogelijk regionaal aan te pakken. Daar is men im mers het best op de hoogte van de plaatselijke situatie." De manifesta tie, die maandag om 12.30 uur be gint, is inmiddels volgeboekt. erzorgingshuis St. An tonius in Kloosterzan de heeft zijn langste tijd gehad. Het ge bouw is gedateerd, heeft naar de huidige maatstaven te kleine kamers en stichting Cura mus wil de zorg in Kloosterzande ook op een andere, toekomstbe- stendige leest schoeien. De Blaau- we Hoeve in Hulst dient, met zorg- appartementen waar ouderen zelf standig wonen, een verpleeghuis en tal van andere voorzieningen, voor het nieuwe St. Antonius als voorbeeld. Stephan Buijsse, voorzitter van de Raad van Bestuur van Curamus, en zijn collega-bestuurder Piet van der Maas laten er geen misver stand over bestaan. „De huidige be woners van Sint Antonius en ook van ons andere verzorgingshuis De Lange Akkers in Koewacht zijn zeer tevreden. Ze voelen zich thuis waar ze nu wonen. Maar de huidi ge kamers van Sint Antonius zijn klein, dertig a vijfendertig vierkan te meter. Het sanitair is ook te be perkt om er bijvoorbeeld goed te kunnen werken met een douche- stoel." Het huidige St. Antonius voldoet dus niet meer aan de eisen van de ze tijd. Bovendien zijn er allerlei ontwikkelingen gaande in de zorg, zoals het scheiden van wonen en zorg én dat de overheid zich tot doel heeft gesteld om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Buijsse: „Het is aardig mensen dagelijks een paar keer kof fie te brengen, om een voorbeeld te noemen. Maar als ze dat zelf blij ven doen, houdt hen dat ook lan ger bij de tijd en actief" De omslag in het denken - die ove rigens al jaren speelt - betekent in Kloosterzande concreet dat er meer zelfstandige wooneenheden zullen komen en een kleiner woonzorgcentrum waar mensen terecht kunnen die gespecialiseer de hulp nodig hebben, bijvoor beeld omdat zij dementeren. Mo menteel telt St. Antonius 94 ka mers plus 23 aanleunwoningen. De nieuwe aantallen zijn niet nog exact bekend, maar de verhouding zal ongeveer twintig-zestig wor ■MMHKHHI Hof te Zandeplein in Kloosterzande. foto Mark Neelemans den; ruim twintig plaatsen in een gespecialiseerd woonzorgcentrum en zestig zelfstandige zorgapparte- Twee locaties zijn in beeld: het huidige St. Antonius aan de Groenendijk en de oostflank van Kloosterzande, vlakbij het Hof te Zandeplein. De laatste locatie zou goed van pas komen voor de ont wikkelaar van dit gebied, KZK Pro jectregisseurs uit Hilversum, dat op de drie plekken aan de oost kant van Kloosterzande tweehon derd woningen wil (laten) realise ren. De komst van de voorzienin gen van Curamus zou dit bedrijf heel wat hoofdbrekens kunnen be sparen, want de vraag is of Kloos terzande wel zoveel nieuwbouw nodig heeft. Buijsse en Van der Maas hebben nadrukkelijk nog geen keuze ge maakt. Bij de gemeente Hulst leeft volgens hen de wens 'goed naar de oostflank van Kloosterzande te kij ken'. De Raad van Bestuur van Cu ramus staat daar niet afwijzend te genover. Buijsse: „Het clusteren van voorzieningen in de omgeving van het Hof te Zandeplein kan een meerwaarde hebben voor Kloosterzande, als bijvoorbeeld ook de huisartsenpraktijk en ande re welzijnsvoorzieningen er wor den gevestigd." Curamus werkt nu in samen spraak met de gemeente Hulst en Woongoed - die in principe aan de lat staat voor de bouw en de verhuur van de zorgappartemen- ten - aan een haalbaarheidsonder zoek. De kosten van nieuwbouw op de huidige locatie van St. Anto nius en 'het Hof te Zandeplein' worden vergeleken. De financie ring is nog lang geen gelopen race. Van der Maas: „Wij zijn gebonden aan de eisen die de rijksoverheid ons stelt, ook wat betreft eventue le verkoop van de bestaande loca tie van Sint Antonius. Maar, hoe dan ook, we zullen iets moeten doen in Kloosterzande." Dat hoeft niet eens zo lang op zich te laten wachten. Buijsse spreekt van 'bin nen nu en vijfjaar'. DE GRIETE - Café De Griete houdt van donderdag tot en met zondag de jaarlijkse herfstfeesten. Donder dag om 19.00 uur is er ladiesnight, met een modeshow en een 'ver koopavond met erotische knip oog'. Een dag later is ér feest met dj Wout, die 'foute muziek' draait. Zaterdag- en zondagmiddag staat een rommelmarkt op het program ma, met kinderanimatie. Zaterdag avond wordt het café een 'coyote ugly bar', met échte 'coyote girls' en muziek van dj Farre. Cover band Funky D, bestaande uit een dj, muzikanten en zangers, sluit zondag de feestdagen af www.cafedegriete.nl HOOFDPLAAT - De eerste week van november is het traditioneel her- denkingsweek in de grensgemeen ten Sluis en Knokke-Heist. Belang rijkste activiteit is de bekende be vrijdingsmars van Hoofdplaat naar Knokke. De 38ste editie van de mars wordt zondag 6 november ge houden. Lopers kunnen tussen 8.00 en 10.00 uur vertrekken uit Hoofdplaat. Gedurende de tocht zijn er herdenkingsplechtigheden in Hoofdplaat (8.15 uur, Spuikom), Biervliet (9.00 uur, Paulinapol- der), Oostburg (13.00 uur, gemeen tehuis) en Retranchement (14.30 uur, Hickmanbrug). De bevrij dingsmars is 33 kilometer lang. Wandelaars die dat te lang vinden, kunnen zaterdag al in Knokke te recht voor enkele kortere wande lingen op gedeelten van het strijd perk van Operation Switchback 67 jaar geleden. De slachtoffers, on der wie ruim zeshonderd burgers, worden vrijdag door de gemeente Sluis op drie plaatsen herdacht. De herdenkingsronde begint om 15.00 uur bij de monumenten aan de Rijksweg in Eede. Een uur later wordt een plechtigheid gehouden op de algemene begraafplaats van Aardenburg. Om 16.45 uur wande len herdenkers vanaf het Walplein naar het belfort voor een derde herdenking. Sluit nu meerdere verzekeringen af bij ZIM en ontvang 8% pakketkorting! Meer weten? Kijk op zlm.nl u tevreden, wij tevreden verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36