Wetenschap geschokt 'Tweede kerncentrale niet rendabel' ZEEUWSE boekenprijs w Nieuwe leider in strijd om de PZC-publieksprijs Voortaan rijles vanaf 16 jaar Nieuwe tv-pagina Welkom 7 miljardste aardbewoner! ,1"/ 24 Binnen Buiten WALCHEREN MIDDELBURG - De PZC-pu- blieksprijs is bezig aan een zinde rend slot. Stae m'n Bovenmusse goed? (755 stemmen) heeft voor het eerst de leiding overgenomen van de thriller Black Mamba (nu 731 stemmen). Achter de twee kop lopers hebben Hart voor Erremu en De Sterke van Saeftinghe van plaats gewisseld. Er zijn tot vandaag 4393 stemmen binnengekomen voor de pu blieksprijs, die komende vrijdag in het kader van de Zeeuwse Boeken prijs wordt uitgereikt. Er kan tot vrijdag 16.00 uur worden gestemd. De stand nu: 1. Stae m'n bovenmusse goed?: 755 2. Black Mamba: 731 3. De Sterke van Saeftinghe: 452 4. Hart voor Erremu: 450 5. Schelmen van de Schelde: 305 www.pzc.nl/boekenprijs DEN HAAG - Jongeren kunnen van af vandaag op zestienjarige leeftijd beginnen met rijlessen. Zodra ze zeventien worden mogen ze prak tijkexamen afleggen. Daarna kun nen ze tot hun achttiende onder begeleiding rijervaring opdoen. De ze proef van minister Melanie Schultz van Haegen moet de ver keersveiligheid vergroten. pagina 2 en 3: op je zestiende achter het autostuur; commentaar Op je zeventiende kun je best autorijden reageer op www.pzc.nl JXV MENING Zeeland verliest een stukje identiteit door ontkerkelijking WSÊBMÊÊÊÊ 41% oneens r'. 59% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 - 013 99 10 l_8 een studiebeurs van lokale weldoeners. Andere landen die symbolisch een pasgeborene verwel komen als 7 miljardste aardbewoner, zijn Bangla desh, India, Rusland en Laos. foto EPA MANILLA - 'En we noemen haar Danica May Ca- zen als 7 miljardste wereldburger. De VN, die macho'. Het gisteren in de Filipijnse hoofdstad geen grote vieringen wilen omdat een deel van Manilla geboren vijf pond wegende meisje is de wereld kampt met overbevolking, gaven de door de Verenigde Naties symbolisch aangewe- trotse ouders een taart cadeau. Het meisje kreeg middelburg - Door de lage ener gieprijzen is de bouw van een tweede kerncentrale in Borssele mogelijk niet rendabel. Initiatiefne mer Delta twijfelt aan de haalbaar heid. Het energiebedrijf pleit voor een Europese toeslag op de uit stoot van koolstofdioxide (CO2). Directeur Peter Boerma van Delta zegt in een interview met het Fi- nancieele Dagblad van maandag dat de huidige en mogelijk ook de toekomstige energieprijzen te laag zijn om een miljardeninvestering te renderen. Door een Europese toeslag op CO2 wordt kernenergie - waar geen CO2 bij vrijkomt - rela tief goedkoper en dus aantrekke lijk om in te investeren, denkt Boerma. De elektriciteitsprijs - en dus de energierekening - gaat daar mee omhoog. Delta wil in Borssele een tweede kerncentrale bouwen, een investe ring van 4,5 miljard euro. Delta heeft daarbij nooit een voorbe houd gemaakt, maar doet dat nu voor het eerst wel. Toch wil Delta in december toestemming van de aandeelhouders om de vergun ning voor de bouw van de tweede kerncentrale aan te vragen. Dat kost 220 miljoen euro. Delta be taalt de helft. Wie de andere helft betaalt, is nog niet duidelijk, want de beoogde partners, het Franse energiebedrijf EDF en het Duitse RWE hebben nog geen harde toe zeggingen gedaan. Het Zeeuwse be drijf voert nog wel steeds bespre kingen met de beoogde partners. pagina 23: Delta meer waard met vergunning twijfels over kernenergie c ro O) a> A\ Glashandel W MELIESTE to UI O O 0 Q bezoek ons op de A a> Contacta 5 E stand 436 11 Ui f— De televisiepagina van de krant is vernieuwd. Om sport, nieuws en films gemakkelijker te kunnen vin den in het programma-overzicht, zijn deze onderdelen voortaan voorzien van een kleurcode. DINSDAG 1 november 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 261 - los nummer 1,60, zaterdag 2,40 FRAUDE Aangifte tegen hoogleraar Diederik Stapel voor jarenlang verzinnen gegevens wettilburg - De wetenschap heeft gisteren geschokt gereageerd op de bevindingen van de commis- sie-Levelt over de frauderende Die derik Stapel. De Universiteit van Tilburg en de Rijksuniversiteit Gro ningen doen gezamenlijk aangifte. De Universiteit van Amsterdam be kijkt of ze Stapels doctorsgraad kan intrekken. Nog nooit eerder kwam in de Ne derlandse wetenschap een fraude zaak van deze omvang aan het licht. Misschien is de fraude zelfs wel de grootste ooit in de wereld van de wetenschap. Stapel verzon jarenlang data en gegevens. En ie dereen tuinde erin, gerenommeer de wetenschappelijke tijdschriften drukten zeker dertig artikelen met verzonnen gegevens af Professor Pim Levelt, die de fraude onder zocht, noemde de omvang zeer aanzienlijk en verbijsterend. Stapel ging geraffineerd te werk. Hij manipuleerde mensen en mis bruikte zijn macht op de universi teiten. Maar ook de wetenschap stelde zich niet kritisch genoeg op. De zwendel is uitsluitend het werk van de gevallen, hoogleraar. De commissie stelt vast dat promo vendi en andere onderzoekers hier van niet op de hoogte waren. Bij tientallen andere publicaties be staan serieuze verdenkingen. Le velt zei dat er een langer onder zoek nodig is om de volledige om vang van de fraude te overzien. Dat onderzoek kan jaren in beslag nemen en kan de universiteiten tiemluizenden euro's kosten. pagina 6: uitzonderlijk onwaar- s dig gedrag Bewolking neemt toe, 16 Strootman vecht schorsing na rode kaart aan Een oud ambacht met een nostalgisch tintje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1