cultuur 113 'Muziek is een oneindig universum' HZ Cult roeit tegen stroom in Mannenkoor agenda Jan Akkerman presenteert cd Film Margin Call ook in Terneuzen Weblog over pas verschenen Zeeuwse boeken Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt dinsdag 1 november 2011 MUZIEKPODIUM ZEELAND Amerikaanse gitarist Mike Stern treedt vanavond op in Middelburg door Mischa Beckers De Amerikaanse gitarist Mike Stern mag gerust een wereldster heten. Dat blijkt uit bijvoor beeld de zes Grammy Award-no- minaties die hij ontving, onder meer voor zijn recentste album Big neigborhood. Vanavond speelt hij, op uitnodiging van Muziekpo- dium Zeeland, in 't Schuttershof in Middelburg. Mike Stern begon zijn carrière in de groep Blood, Sweat Tears. Be gin jaren tachtig rekruteerde Miles Davis hem in de comebackband met in de sterbezetting muzikan ten als bassist Marcus Miller en saxofonist Bill Evans. Stern toerde uitgebreid met de meester-trom- pettist en speelde op drie van diens albums. Sinds 1985 leidt de gitarist zijn eigen ensembles. De crème de la crème uit de muzikan tenwereld maakt daarbij graag de agenda vrij om bij hem te komen spelen. Bij Stern is er dus nooit gebrek aan invloedrijke musici in zijn begelei dingsband. Voor Big neigborhood maakte hij het wel heel bont. Per nummer van het album spelen één of meer verschillende, bijzon dere gastmuzikanten samen met Stern de hoofdrol. Onder hen gita risten als Steve Vai en Eric John son, bassist Richard Bona (met wie Stern veel optrekt), trompet tist Randy Brecker en bassiste/zan- geres Esperanza Spalding. De titel van het album weerspie gelt Sterns natuurlijke 'omgeving' en thuis, daar waar jazz, rock en exotische muziekstijlen gezamen lijk klinken en muzikale vrienden als vanzelfbij elkaar binnen lopen. Dat belooft wat vanavond in Mid delburg. „We spelen wat ik al eer- Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Oostburg Joost Heeren, beeldend kunstenaar en docent kunst- en erfgoededucatie, geeft lezing over outsiderskunst. Ledeltheater, 19.30 uur PODIUM Goes The Five Great Guitars, met o.a. gita rist Jan Kuiper, spelen 'African Blues'. De Mythe, 20.00 uur Middelburg Mike Stern Band (VS) treedt op bij Mu- ziekpodium Zeeland. 't Schuttershof, 21.30 uur OOSTBURG - De bekende gitarist Jan Akkerman treedt komende vrijdag met zijn eigen band op in het Ledeltheater in Oostburg. Het concert begint om 20.15 uur. der opnam voor Big neighborhood en voor eerdere albums", zegt Stern. „We rekken die stukken ver der op, zodat we meer kunnen im proviseren." Natuurlijk kunnen niet al de gast muzikanten die op het album speelden mee op tournee. Stem lost het op met zijn viermans band. „De songs zijn allemaal speelbaar als instrumentaal num mer. Ik schrijf stukken met in mijn hoofd slechts een beperkt in strumentarium. Of gespeeld met meerdere instrumenten en voca len, zoals op de plaat, waardoor het meer kleur krijgt." Big neigborhood kwam uit in 2009 en sindsdien is Stern erg veel op pad. De formule beviel hem en smaakt naar meer. „Ik ben al be gonnen met het werken aan een nieuw album. De helft is al opge nomen met onder anderen Dave Holland, Kenney Garrett en Al Fos ter. Ik heb goede hoop dat ook de ze keer weer Dave Weckl, Richard Bona en Esperanza Spalding van de partij zijn." Kennelijk hoeft de gitarist er niet veel moeite voor te doen om pas sende musici of inspiratie te vin den. „Soms ga ik echt op zoek, maar een andere keer overkomt het me gewoon." Stern is een muzikale veelvraat en niet gebonden aan een enkele stijl of genre. „Er is zoveel inspiratie te halen. Het is makkelijk om nieuwe ideeën op te doen. Ik ben continu bezig met het leren van nieuwe dingen. Muziek is een oneindig universum." Mike Stern, vanavond in café 't Schut tershof, Middelburg. Aanvang: 21.30 uur. Bezetting: Mike Stern (gitaar), Bob Mal- ach (saxofoon), Chris Minh Doky (bas), Dave Weckl (drums). Mike Stern: „Ik ben continu bezig met het leren van nieuwe dingen.' door Rolf Bosboom VLIS5INGEN - Hoewel cultuur mo menteel aan alle kanten onder vuur ligt, weigert de Hogeschool Zeeland erop te beknibbelen. HZ Cult, zoals het cultureel program ma heet, bestaat inmiddels twaalf jaar. Ook dit seizoen staan er zo'n vijftig voorstellingen en andere ac tiviteiten op het programma. De meeste ervan zijn ook toegankelijk voor derden. „We roeien tegen de stroom in", stelt Hans Reijnierse, voorzitter van HZ Cult, vast. „Cultuur staat op de tocht, maar de hogeschool zegt: wij vinden dit belangrijk en gaan er dus mee door. Er is geen enkele andere hbo-instelling in Ne derland die een dergelijk cultuur programma, inclusief de koppeling met studiepunten, biedt." Volgens Reijnierse past HZ Cult naadloos in de visie van de Zeeuw se hogeschool. „Het is onderdeel van een langetermijnproject. Wij willen een persoonlijke hogeschool zijn en investeren daarom in de re latie met onze studenten. Waarom wordt de hogeschool blijkens re cente onderzoeken zo gewaar deerd? Omdat er een gevoel van in- clusie is, het gevoel erbij te horen. Het betonnen HZ Cult-T-shirt bij de Hogeschool Zeeland is dit jaar be schilderd door Marcel Thelen. Doordat de school kleinschalig is, ken ik alle studenten. Er is een dui delijke binding, waardoor zij ook minder snel geneigd zijn af te ha ken. HZ Cult draagt bij aan dat ge voel van binding. Het college van bestuur van de HZ onderschrijft de gedachte dat onderwijs meer moet zijn dan een vak leren." Desondanks leven er wel zorgen bij HZ Cult. Het budget blijft welis waar gehandhaafd, maar door de ontwikkelingen binnen de theater wereld wordt het wel moeilijker om voorstellingen voordelig in te kopen. „De prijzen gaan omhoog. Dat maakt het wel steeds lastiger om een goed programma vorm te geven." Niettemin presenteert HZ Cult ook dit seizoen weer een mooi, uit gebreid programma met concer ten, films, lezingen en andere acti viteiten. Zo is er vanavond het con cert van The Five Great Guitars in theater De Mythe in Goes. Het overkoepelend thema dit seizoen is 'Smaak'. Er wordt samenge werkt met diverse organisaties, waaronder de ROC's in Zeeland en de Roosevelt Academy. Elk jaar zorgt HZ Cult er tevens voor dat het hogeschoolgebouw in Vlissingen wordt verrijkt met een kunstwerk. Dit seizoen hebben de studenten gekozen voor de realis tische beeldhouwkunst van Berry Holslag, in de vorm van de kerami sche figuur Meisje in groen. Reij nierse: „Ook het aanschaffen van zo'n kunstwerk draagt bij aan de sfeer in de hogeschool." Het complete programma van HZ Cult is te vinden op www.hzcult.nl. WAARDE - Het Chr. Samengesteld Mannenkoor Zeeland presenteert zaterdag 12 november zijn nieuwe cd, De Ware Rust. Dat gebeurt om 19.30 uur in de Adullamkerk in Waarde. Medewerking verlenen - naast het koor zelf onder leiding van Ron van Ommen - jongensso praan Levi Hoogerwerf, Chr. Ge mengd Koor Crescendo uit Kapel- le en de organisaten William Ver- wey en Martin Weststrate. www.omnis-cantare.nl VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het jaar' vertoont vandaag en mor gen als voorpremière Margin Call, een thriller over het uitbreken van de financiële crisis. De film is van daag om 14.00 en 19.30 uur te zien in CineCity Vlissingen en morgen om 16.00 en 20.00 uur in CineCity Terneuzen (en dan niet in Vlissin- gen, zoals gisteren werd vermeld). In Terneuzen is vandaag om 20.00 uur de voorpremière van de Fran se film Tomboy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13