81 buitenland Waterramp Bangkok blijft uit Assad lanceert PR-offensief Leven in N.-Korea is vreselijk NATUURGEWELD Overstromingen leggen ook politieke verdeeldheid bloot Britse koopvaardij krijgt gewapende bewakers maandag 31 oktober 2011 den haag - Hij sliep onder trein wagons en at graankorrels die hij vond in de uitwerpselen van koeien om te kunnen overleven. Timothy - niet zijn echte naam - overleefde en wist uit Noord-Ko- rea weg te komen. Inmiddels woont hij in Groot-Brittannië. Ti mothy is een kotjebi. Letterlijk ver taald 'een zwevende zwaluw'. Kotjebi's zijn straatkinderen. In Noord-Korea zijn er tienduizen den. Hun ouders zijn opgepakt, ge vlucht of de hongerdood gestor ven. De nood stijgt met de dag. Steeds meer kotjebi's weten de streng bewaakte grens tussen Noord-Korea en China over te ko men in de hoop daar opgevangen te worden door een hulporganisa tie. Sun-Hi werkt voor de christelij ke hulporganisatie Open Doors. Sun-Hi registreert de laatste maan- den een vloedgolf van kotjebi's. De kinderen tussen zes en 20 jaar oud komen vrijwel allemaal, op hun ondergoed na, naakt in China aan. Kleren en schoenen hebben ze verkocht om te kunnen vluch ten. In China laten de autoriteiten de kinderen oppakken. Ze moeten te rug naar Noord-Korea waar ze in gevangenissen en heropvoedings kampen terecht komen. Timothy, nu 22, belandde in 1997 op straat zijn ouders waren ge vlucht. Rondzwervend met lotge noten en stelend op markten als ér op geen andere manier aan voedsel (gras, boomschors of zelfs dode honden) te komen was, bracht hij zijn dagen door. Voor zijn communistische medeburgers was Timothy een parasiet. De auto riteiten maken jacht op de kot jebi's. Als ze worden opgepakt gaan ze een weeshuis in waar ze door gebrek aan voedsel en zorg wegkwijnen. Een kotjebi die 'ge luk' heeft wordt door de autoritei ten ingezet om burgers te chante ren. Of de kotjebi moet dagelijks geld komen brengen bij de lokale heersers wil hij arrestatie ontlo pen. Anderen vallen in handen van criminele benden die hen als drugskoeriers gebruiken. Het komt echter ook regelmatig voor dat een straatkind wordt opgepakt om ver volgens bloed en organen af te staan. Die worden aan de Chine zen verkocht. Timothy had twee pogingen nodig Noord-Korea uit te komen. De eer ste mislukte ook al was hij al lang in China. Een mensensmokkelaar beloofde hem en een groep andere Noord-Koreanen naar Mongolië te brengen. Ze werden echter opge pakt door het Chinese leger. Kort daarop was terug in Noord-Korea. Daar werd hij opgesloten. Tot een rechtszaak kwam het niet omdat de autoriteiten vreesden dat hij dat niet zou overleven. In plaats daarvan kreeg hij drie dagen de tijd om het land uit te komen. Hoe was zijn zaak. Timothy wist China te bereiken. In Sjanghai stormde hij de Amerikaanse school in waar hij - naïef als hij was - asiel voor de VS vroeg. In plaats daarvan belandde Timothy in een Chinese gevangenis. Na di verse zelfmoordpogingen werd hij daar door twee Amerikanen uit ge haald. Via Zuid-Korea bereikte hij Groot-Brittannië waar hij nu in de buurt van Manchester woont. door Jan Lepeltak BANGKOK - Bangkok wint de strijd tegen het water volgens de Thaise premier Yingluck Shinawatra. De verdedigingswallen in de miljoe nenstad - 2,5 meter hoog - lijken het watergeweld te weerstaan, hoe wel de overstromingen nog weken kunnen aanhouden. Het natuurge weld lijkt de Thaise politiek intus sen verder te verdelen. De premier spreekt van de ernstig ste natuurramp in de Thaise ge schiedenis. Vrijdag stroomde het water over de beschermingswallen heen en sijpelde zelfs de heilige grond van het Grote Paleis bin nen, het grootste historische mo nument in Thailand. Daarmee werd de regering in grote verlegen heid gebracht. Sommige stadsdelen staan volledig onder water. In veel winkels heb ben kratten bier de plaats ingeno men van waterflessen door de enorme vraag naar drinkwater. Ook zijn er grote problemen met het tapwater in de hoofdstad, dat vervuild wordt door het smerige ri vier- en regenwater. Met grote balen op het hoofd wa den achtergebleven inwoners in overstroomde delen door het wa ter. Ruim tienduizend mensen in de stad zijn geëvacueerd. Straat honden zoeken massaal een veili ge plek op de loopbruggen over sommige verkeerswegen. De overstroming heeft ook grote politieke gevolgen. „Het heeft ge leid tot een meedogenloos politiek spel tussen verschillende politieke groepen", zegt Pavin Chachaval- pongpun, verbonden aan het Insti tute for Southeast Asian Studies in Singapore. Volgens Chachaval- pongpun toont de natuurramp de grote verdeeldheid aan in de Thai se samenleving waar ideologieën de publieke verantwoordelijkheid voor het welzijn van het land over schaduwen. De heftigste politieke strijd lijkt nu te worden gevoerd door pre mier Yingluck en de gouverneur van Bangkok, Sukhumbhand Pari- batra van de rivaliserende Demo cratische Partij. Het conflict begon eerder deze maand toen duidelijk werd dat de overstromingen ook de hoofdstad zouden bereiken. Sukhumbhand probeerde onmid dellijk de besluitvorming rond het rampenplan over te nemen, wat tot een bittere botsing leidde met de premier. Er waren zelfs even ge ruchten van een mogelijke 'water- coup' tijdens de ramp. Tijdens de reddingsoperatie werd ook snel duidelijk dat de premier Yingluck dezelfde slechte relatie heeft met het leger als haar broer, de afgezette voormalige premier Thaksin Shinawatra.. „Het leger lijkt de overstromingen te willen stoppen zonder samenwerking met de overheid", zegt Paul Cham bers, directeur research Southeast Asian Institute van de Payap Uni versity in Chiang Mai. Veel Thais vrezen voor nieuw politiek ge weld. De Thaise economie lijkt voorals nog het meest geraakt. Het minis terie van Financiën heeft de econo mische groei bijgesteld van vier naar twee procent voor dit jaar. Ook vreest de Thaise regering ze ker een kwart van de rijstoogst te verliezen door de overstromingen. Hierdoor raken omringende lan den als Indonesië ook bezorgd over hun eigen rijstvoorziening, die deels afhankelijk is van import uit Thailand. Ouders hebben voor zichzelf en hun kroost een tijdelijk onderkomen gecreëerd om het droog te houden temidden van het wassende water in de Thaise hoofdstad. foto Udo Weitz/EPA msmamssssmamsm homs - De internationaal vrijwel geïsoleerde Syrische president Bas- har al-Assad heeft in het weekein de geprobeerd in het buitenland steun te winnen. Hij dook op in Britse en Russische media en dreigde dat westers ingrijpen in Sy rië tot een ramp zou leiden. In het vraaggesprek met de Britse krant The Sunday Telegraph zei As sad te strijden tegen terroristen. De 'fouten' die daarin gemaakt zijn, weet hij aan een gebrek aan mankracht. „Weinig agenten, en ei genlijk alleen het leger, zijn ge traind om het op te nemen tegen al-Qaeda", aldus Assad. Hij dreig de dat westers militair ingrijpen in Syrië het hele Midden-Oosten zal meesleuren in een conflict. „Syrië is de breuklijn, en als je met de grond speelt veroorzaak je een aardbeving", aldus Assad. Tegenstanders van Assad hebben opgeroepen tot het instellen van een vliegverbod, zoals eerder ge beurde in Libië om burgers te be schermen. Assad gaf ook een inter view aan een Russische tv-zender. Hij zei te rekenen op steun van Rusland: „We rekenen op Rusland als het land waarmee we door his torische en sterke banden verbon den zijn." Assads vader Hafez (1930-2000), die hem voorging als alleenheerser, smeedde al nauwe banden met het Kremlin. Of Assads woorden de internatio nale gemeenschap milder stem men is de vraag. Zelfs China, dat sterk gekant is tegen internationa le bemoeienis met Syrië, waar schuwde voor de gevaren van 'de harde onderdrukking van de oppo sitie'. „Dit kan zo niet doorgaan", zei de Chinese Midden-Oostenge zant Wu Sike gisteren na een be zoek aan Damascus. Volgens activisten verliep het weekeinde opnieuw bloedig in Sy rië. Na het vrijdaggebed doodden de veiligheidsdiensten zeker veer tig mensen. Op vrijdagavond en za terdag kwamen door gevechten tussen deserteurs en het leger in de stad Homs zeker 37 militairen om. Ook stierven twaalf betogers op zaterdag, terwijl een hinderlaag in de noordelijke provincie Idlib het leven kostte aan tien agenten. londen - Britse koopvaardijsche pen die langs Somalië varen, mo gen binnenkort gewapende bewa kers aan boord hebben. Dat zei gis teren de Britse premier David Ca meron. De veiligheidsagenten kun nen piraten op afstand houden. HetVerenigd Koninkrijk is een van de weinige zeevarende naties die wetgeving hebben die gewa pende, particuliere beveiligers aan boord van koopvaardijschepen ver biedt. Griekenland, Japan en Ne derland staan dit ook niet toe. Somalische piraten houden mo menteel zeventien schepen vast. Een schip uit Jemen ligt al sinds december 2009 vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8