binnenland 7 Zorreguieta opnieuw op de korrel D Leven in teken van koken en schijnwerpers f? In Memoriam 1946 2011 Pro-Turkse demonstratie WK-bid Nederland rammelde ONLINE PUBLIEKE VERKOPING TROOSTWIJK maandag 31 oktober 2011 mHsmmmmsmmmssatM/BmaimmmmmmsmKKaaammammmmm MENSENRECHTEN Argentijnse advocaat wil vader Maxima berechten omdat hij zou hebben geweten van verdwijningen Het is niet de eerste keer dat iemand probeert Jorge Zor reguieta voor de rechter te krijgen. Advocaat Rodolfo Yanzón denkt echter deze keer meer kans te maken. door onze correspondent Jan-Albert Hootsen e Argentijnse mensen rechtenadvocaat Ro dolfo Yanzón bereidt een aanklacht voor te gen Jorge Zorreguieta, de vader van prinses Maxima, wegens zijn activiteiten onder het bewind van generaal Videla. „We proberen de puzzel in elkaar zetten", zegt Yanzón. „We weten dat er werkgevers waren die op dracht hebben gegeven om poli tiek actieve werknemers uit te schakelen." Hij zei gisteravond in een uitzending van KRO's Brand punt een rechtszaak voor te berei den. In 2001 is er in Nederland al aangif te tegen Zorreguieta gedaan, wat op niets uitliep. Ook in september dit jaar werd er een aanklacht in Nederland ingediend, waarvan het onderzoek nog loopt. In Argenti nië ontsprong de vader van Maxi ma tot nu toe de dans. Yanzóns zaak draait om verdwij ningen in het Nationale Argentijn se Landbouwinstituut (Inta) tij dens de Vuile Oorlog (1976-1983), toen de militaire dictatuur duizen den mensen liet vermoorden. Zor reguieta, destijds staatssecretaris van Landbouw, zou hebben gewe ten van het verdwijnen van tiental len medewerkers van Inta, wat hij tot nu toe altijd heeft ontkend. De crux zit hem echter in de func tie die Zorreguieta toen had. Fami lie van slachtoffers en oud-werkne mers van Inta zijn ervan overtuigd dat hij van de verdwijningen wist, maar hij maakte geen onderdeel uit van de militaire comman dostructuur die orders gaf tot ver dwijningen. Ook behoorde hij niet tot een illegale organisatie, en puur omwille van zijn toenmalige functie is hij niet strafbaar. Yanzón zegt dat hij zich daarvan bewust is. „We weten dat het moeilijk is burgers die aan de dicta tuur deelnamen te beschuldigen. Maar we willen ons inspannen om toch een ander resultaat te be halen." Sinds de amnestiewetten in 2005 werden geschrapt, zijn 1.774 Argen tijnen beschuldigd van mensen rechtenschendingen. Slechts 186 van hen hebben evenwel geen ver leden als militair of politieagent. Yanzón is desondanks optimis tisch: „Werknemers en familiele den organiseren zich nu om meer getuigenverklaringen en ander be wijs te verzamelen. Daarop heb ben we onze hoop gevestigd." Hij wijst ook op de vervolging van oud-minister van Economie Marti nez de Hoz, in 2007 gearresteerd en vorig jaar tot huisarrest veroor deeld wegens zijn rol bij de ont voering van twee ondernemers in 1976. „Sindsdien hebben we voor uitgang geboekt op het terrein van burgerlijke verantwoordelijkheid." Cas Spijkers Cas Spijkers hield van koken en van de schijnwer pers. De topkok was naast een meester in de keuken, ook een bekende Nederlan der. door Michel Koster Zijn bijzondere kookta- lent heeft Cas Spijkers veel gebracht. De topkok hield van koken én de schijnwerpers. Spijkers wilde zijn grote liefde voor de gastronomie delen met anderen. Niet zonder succes, Spijkers werd er zelfs een bekende Nederlander door. Hij leek onvermoeibaar, totdat novem ber vorig jaar slokdarmkanker bij hem werd geconstateerd. Zaterdag overleed de kok op 65-jarige leef tijd. Spijkers bleek al snel een groot meester in de keuken. Hij leerde het vak onder meer bij het sterren restaurant Chalet Royal in Den Bosch. Maar zijn naam zal vooral verbonden blijven aan hotel restaurant De Swaen in Oister- wijk. In de jaren '80 kreeg het res taurant door zijn kookkunsten twee Michelin-sterren. Spijkers, ve le keren gekozen tot kok van het beste restaurant van Nederland, vergaarde in de jaren '80 en '90 steeds meer landelijke bekend heid. Dat kwam vooral door zijn tv-optredens. Spijkers was één van de eerste televisiekoks, onder meer in het programma Koken met Sterren. Zijn kreet 'vwalla' (voila), waarmee hij steevast op tv zijn ge recht presenteerde, was een be- griP- Spijkers schreef een groot aantal kookboeken. Hij maakte zich zor gen over de 'smaakvervlakking' bij jongeren. „Straks weten ze niet meer hoe een echte aardbei smaakt", verzuchtte hij eens. In 2009 werd de Cas Spijkers Aca demie geopend, waar jonge talen ten de geheimen van de keuken worden bijgebracht. De laatste ja ren kookte Spijkers vooral voor Princess, het bedrijf in huishoude lijke artikelen. In zijn eigen overlijdensbericht brengt Spijkers nog een laatste groet aan z'n vrienden, familie, vakbroeders en enthousiast pu bliek. 'Mes Amis! Bewaar de herin nering, dit is de inspiratie voor morgen! Dit is mijn manier om ie dereen te bedanken voor de ontel bare en onvergetelijke momenten! Voila! Met culinaire groet Cas Spij kers.' De crematie zal in besloten kring plaats vinden. zie onze website:showentv Presentatrice Marielle Bastiaan- sen gaat op bezoek bij Spijkers DEN HAAG - Circa 500 Turken hielden gisteren een pro-Turkse demonstratie op het Malieveld in Den Haag. Politieagenten en de Mobiele Eenheid moesten kort na de betoging ingrijpen, toen het op het Hobbemapiein in Den Haag tot een treffen kwam tussen groepen Turken en Koerden. Er zijn twee mensen aangehouden. De ma- DEN HAAG - Bij de pogingen om het WK voetbal, in 2018 binnen te halen, werd vooraf te weinig nage dacht over het proces, ontbrak het aan een structuur waarbinnen par tijen samenwerkten en werd de Tweede Kamer er te laat bij betrok ken. Dat blijkt uit een rapport van onderzoeksbureau Berenschot dat door minister Edith Schippers (Sport) was gevraagd en dat giste ren is onthuld door RTL Nieuws. van een groot en gevarieerd goederenaanbod HANDEL EN WANDEL Opslaglocatie: Hogeweg 19-4561 RN HULST Online zal verkocht worden o.a.: nifestatie op het Malieveld was georganiseerd door het Turks Platform Den Haag. Leden van die organisatie hiel den toespraken tegen terrorisme. Rond het Malieveld was veel politie op de been in verband met de heersen de spanningen tussen Turken en Koerden. foto Robert Vos/ANP 40 PERSONEN- EN BEDRIJFSWAGENS 3 vrachtwagens: golfwagens; veegmachines; kniklader; 5 heftrucks; schaar- lift; partijen bestrating; lasapparaten; gereedschapskarren; stoppen kasten; elektrisch gereedschap; metalen pallets; 2 zeecontainers met airco's en ver warmingen incl. container; tuinhuizen; partijgoederen, etc.; SLUITING woensdag 9 NOVEMBER vanaf 14.00 uur Bezichtiging: maandag 7 november van 10.00 tot 16.00 uur FOTO'S Catalogus op onze website www.TroostwijkAuctions.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7