41 binnenland 'Patiënt eist meelevende Wederopstanding CDA huisarts' TO©S Dierenpark ontruimd om olifant De kwestie rond de asielzoeker Mauro splijt het CDA. De zaak overschaduwde het partijcongres van afgelopen zaterdag, dat eigenlijk over vernieuwing had moeten gaan. WIN1TERTIJt> jj Skimmers duperen klanten slijterij PAUL KUSTERS maandag 31 oktober 2011 ZORG Meer voorbereiding op consult gewenst CDA-CONGRES EMMEN - Het Dierenpark Emmen is ontruimd, omdat een mannetjes olifant in de lege gracht rondom het verblijf belandde. De 45 jaar oude olifant, de oudste van het park, raakte door zijn val een deel van een slagtand kwijt. Waarschijnlijk boog hij naar vo ren, omdat hij iets lekkers zag, waarna hij de lege gracht ingleed. Verzorgers zijn nu bezig het dier via de gracht naar zijn nachtver blijf te drijven. Bezoekers werden uit voorzorg het park uit geleid, omdat mannetjes olifanten onvoorspelbaar kunnen zijn. Hij zou nog uit de gracht kun nen klimmen. „Bovendien willen de verzorgers in alle rust de olifant naar zijn verblijf krijgen zonder af geleid te worden door toekijkend publiek", aldus de zegsman. Het is niet de eerste keer dat een olifant in de gracht valt. Na een fa tale valpartij van de 45-jarige oli fant Annabel in maart 2009 is de gracht verhoogd met rul zand, wat een eventuele val breekt. Of de gracht opnieuw wordt aangepast, kon de zegsman nog niet zeggen. Het dierenpark heeft het finan cieel moeilijk, omdat de bezoekers aantallen teruglopen. De dieren tuin, nu nog in het centrum geves tigd, wil nieuwbouw aan de rand van Emmen. De gemeenteraad heeft steun toegezegd onder voor waarde dat de dierentuin zelf ook geld op tafel legt. De provincie Drenthe beslist nog over een be drage. In totaal moet het project ruim 200 miljoen euro kosten. Het CDA toonde zich zater dag op het partijcongres op- Er schort veel aan de communi catie tussen patiënt en huisarts, blijkt uit internationaal onder zoek. Het onderzoeksinstituut Nivel in Utrecht destilleerde er 'gouden tips voor de spreekka mer' uit. Wie zijn klacht aandikt, wordt eerder geholpen. door Ap van den Berg UTRECHT - „Patiënten willen alle maal een huisarts die is begaan met zijn patiënt en begrijpt wat de patiënt doormaakt", zegt prof dr. jozien Bensing, hoogleraar gezond heidspsychologie verbonden aan het Nivel. Het is de rode draad in een rap port over een onderzoek dat in vier universiteitssteden (Utrecht, Liverpool, Gent en Verona) is ge houden. De hoogste cijfers voor ge filmde medische consulten gingen naar artsen die patiënten met veel inlevingsvermogen behandelden. De panels klaagden veelvuldig over de manier waarop patiënten vaak worden bejegend. „Ze krijgen eerst de assistente aan de lijn, die hen het hemd van het lijf vraagt en ze vervolgens afscheept met een paracetamolletje", zegt Ben sing. De panels stellen dat het loont om klachten flink aan te dik ken, omdat je dan sneller wordt doorgeschakeld naar de huisarts. Verder stelden ze dat huisartsen zich goed behoren voor te berei den op een consult. Ook patiënten moeten niet onvoorbereid naar het spreekuur. „Als mensen thuis een vragenlijstje maken en het ver loop van de klachten bijhouden, kan het consult een sneller verlo pen. Dan loopt het spreekuur min der snel uit." De panels hamerden erop dat pa tiënten openhartig moeten zijn en een arts moeten bellen, wanneer dingen anders verlopen dan ver wacht of afgesproken. Een open houding van de arts kan helpen. Voorts stelden ze dat patiënten al tijd moeten worden geïnformeerd over de resultaten van een labora toriumonderzoek van bijvoor beeld urine. „Nu zeggen artsen vaak: 'Als er niks aan de hand is, hoort u niks meer van mij'. Dat vinden mensen niet prettig. Ze gaan piekeren: misschien is er wat misgegaan met de uitslag of zijn ze mij vergeten. Dat is simpel te voor komen met een telefoontje", aldus Bensing. Van patiënten mag wor den verwacht, stelden de panels, dat ze een signaal afgeven aan de huisarts, wanneer ze stoppen met een behandeling en overstappen op alternatieve geneeswijzen. De meeste adviezen worden door patiëntenorganisatie NPCF ge bruikt in een voorlichtingscampag ne en onderschreven door het Ne derlands Huisartsen Genootschap. GELDERMALSEN - Een slijterij in Eg- mond aan Zee is het slachtoffer ge worden van een omvangrijke skim- zaak. Volgens RTV Noord-Holland zijn zeker 1000 klanten het slacht offer geworden van de criminelen. Die hebben waarschijnlijk voor 1 miljoen euro geskimd. De criminelen hebben op een on bewaakt ogenblik het pinapparaat in de winkel omgewisseld. De frau de kwam aan het licht toen bij een controle bleek dat het apparaat niet goed functioneerde. De slijte rij heeft intussen een nieuw appa raat gekregen, maar de skimmers hebben mogelijk een maand lang hun gang kunnen gaan. nieuw een verdeelde partij. De zaak-Mauro legt bloot dat de wederopstanding nog ver weg is. door Lianne Sleutjes k wil weer met trots kun- I nen zeggen: ik ben een I CDA'er", riep een christen- JL democraat zaterdag uit. Net als veel andere congresgangers hoopt dit CDA-lid dat Mauro Ma nuel in Nederland kan blijven, al moet hij volgens de asielregels van het kabinet vertrekken. De discussie over de 18-jarige An golese Limburger domineerde het partijcongres in Utrecht. Eigenlijk had de aandacht moeten gaan naar de partijvernieuwing waar het CDA hard aan werkt en naar het voorzichtige gloren van een nieuw elan voor de verkreukelde partij. Het congres had de CDA'ers een 'Yes we can-gevoel' moeten geven. Of op z'n minst het idee: we krab belen weer overeind. Maar na af loop beklijft vooral het gevoel dat samenwerking met gedoogpartner PW de partij blijft verscheuren en dat het ontberen van een leider met een duidelijk profiel het CDA opbreekt. De partijtop doet zaterdag op het partijcongres haar best om de een heid te bewaren. De dag begint met het indienen van een resolutie van de afdeling Drenthe waarin wordt opgeroepen tot een huma ner beleid voor alleenstaande min derjarige asielzoekers. Partijbestuur en Tweede Kamerfractie gaan met de resolutie akkoord, mits de indie ners de passage schrappen dat deze jongeren een verblijfsvergunning krijgen. Hetgeen geschiedt. Eerder verwees het partij bestuur dezelfde resolutie nog naar de prul lenbak omdat de ze geheel ingaat tegen het verkiezingsprogramma en het regeer- en gedoogakkoord. Maar toen was er ook nog geen emotioneel Mauro-debat gevoerd in de Tweede Kamer. Daar misluk te de CDA-tactiek om de jongen in Nederland te houden via een stu Een CDA-lid discussieert met minister Leers (links) over de Angolese jon gen Mauro Manuel die dreigt te worden uitgezet, foto Valerie Kuypers/ANP dievisum, zonder de PW te bruus keren. De resolutie gaat over toekomstig asielbeleid maar bijna alle sprekers grijpen die aan om te zeggen dat Mauro moet blijven. Hij is voor het cis a is populair?-'? hoever heb jij bam ise klok wel niet terusse2et TOOS EN HENK.«ML,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4