261 sport Nieuwe teleurstelling voor PSV geeft na een rode kaart voor Kevin Feyenoord in Groningen den tegen FC Twente. Woede bij PSV Rust doet wonderen bij Christian Eriksen EREDIVISIE 9 9 Strootman een 2-1-voorsprong uit han- maandag 31 oktober 2011 |t - II9 LRCWIVIJIC door Hans Leber GRONINGEN - Feyenoord is in één week tijd in een vrije val geraakt. Na de complimenten in Amster dam, waar Ajax het vuur aan de schenen werd gelegd (1-1), volgde donderdag de uitschakeling in de beker tegen Go Ahead Eagles (2-1) en gisteren een afstraffing in Gro ningen: 6-0. Een jaar en één week na de 10-0 van Eindhoven, kan Feyenoord weer in psychothera pie. „Zijn we wel zo veel verder dan vo rig jaar?", vroeg aanvoerder Ron Vlaar zich na de wedstrijd gedesil lusioneerd af „We toonden niet de absolute wil om te winnen, hadden te weinig duelkracht." De grote verdediger liet zichzelf niet buiten beschouwing. „We hebben allemaal gefaald, het hele team. Binnen twintig minuten stonden we met 3-0 achter. We moeten al lemaal in de spiegel kijken." Meest opmerkelijk was de snelle openingstreffer. FC Groningen-ver- dediger Virgil van Dijk passte na dertig seconden hard en over onge veer vijftig meter op Dusan Tadic, die de achteruitlopende Dani Fer nandez passeerde en doelman Er- win Mulder verraste met een hard schot in de lange hoek. Na zestien minuten schoot Maikel Kieften- beld van zeker 25 meter raak, waar Feyenoord-doelman Erwin Mul der zichzelf wat verwijten kon, en na twee minuten later pakte Ste fan de Vrij zijn directe tegenstan der Petter Andersson niet ferm ge noeg aan: 3-0, wedstrijd gespeeld. Feyenoord-trainer Ronald Koe man refereerde nadien aan de angst in zijn ploeg. „Er zitten na tuurlijk veel jongens tussen die dit eerder mee hebben gemaakt, zo'n afstraffing. De komende dagen gaan we rustig analyseren wat er is gebeurd. Maar verdedigend heb ben we verzaakt, dat lijkt me wel duidelijk. Aan de andere kant: zij hebben acht keer op doel gescho ten of gekopt en zes keer was het raak. Zoveel rendement heb ik nog nooit meegemaakt." Na de rust vergrootten Leandro Bacuna, Vir- door Rik Elfrink en Rob de Bruyn- ENSCHEDE - Nee, zelfs in Enschede hadden ze hun clubicoon nog nooit zo boos gezien na een wed strijd. De woede was zo groot dat PSV-coach Fred Rutten na het duel met FC Twente weigerde om arbiter Kevin Blom een hand te ge ven. Na de remise van PSV bij FC 1\ven- te (2-2) stak de trainer het hele veld over om de assistent-scheids rechters een hand te geven. Onder weg kreeg ook doelpuntmaker Douglas nog een ferme handdruk. Blom niet, de emoties waren daar voor te hoog opgelopen. De blinde vlek was zo groot dat Rutten minu ten na het duel in de catacomben van de Grolsch Veste technisch di recteur Marcel Brands van PSV even aanzag voor Blom en bijkans de waarheid wilde zeggen. De per soonsverwisseling werd daarna met een lach afgedaan. Rutten kielhaalde de arbiter tij dens de persconferentie. Waarom geen hand? „Moet ik hem dan om helzen of zo? Die rode kaart voor Strootman was een catastrofale be slissing." Natuurlijk had Rutten een punt, de prent voor de leider van PSV paste totaal niet in het beeld van de wedstrijd, die uiteindelijk door de late gelijkmaker van Leroy Fer in 2-2 eindigde. Strootman kwam hard in op Luuk de Jong en geel was op zijn plaats geweest. De PSV'er nam wel een zeker risico door met gestrekt been in te ko men. Had Rutten Blom zo af moeten serveren? „Ik ben ook maar een mens", liet de coach gisteren op trainingscomplex de Herdgang we ten. „Dit was pure emotie. We had den de wedstrijd volledig in han den en dan gebeurt er zoiets. Ik ben nu niet meer boos, maar voor al trots op het team. We hebben een prima wedstrijd gespeeld." PSV was in Enschede veel meer een team dan vooraf gedacht. Het gedreven spel werd de Eindhovena- ren uiteindelijk echter fataal. Arbi ter Kevin Blom vond blijkbaar dat Kevin Strootman iets te mannelijk de duels aanging. Hij floot bij een 1-2 stand voor PSV na een stevige tackle van de ij zervreter op De Jong. De wedstrijd verliep daarvoor sportief hoewel een aantal duels spijkerhard was. Niemand die zich daarover op wond, beide ploegen toonden vol doende respect voor elkaar. Toivo- nen kwam goed weg en had- een tweede gele kaart kunnen krijgen, ook Marcelo en Brama gingen er stevig in.- Voor het wegsturen van Stroot man was Twente geenszins gelijk waardig aan PSV, de gasten over klasten de Tukkers vooral op het middenveld. Een tegentreffer van Douglas uit (opnieuw) een corner werd door Labyad (assist Wijnal- dum) onmiddellijk ongedaan ge maakt PSV was sterker en agressie ver dan FC Twente, de 1-2 van Mar celo was volkomen verdiend. PSV verzuimde die voorsprong uit te bouwen, pas na het wegsturen van Strootman kantelde het duel. De PSV'ers Wijnaldum en Bouma probeerden positief te blijven. „Wij hebben laten zien dat we een sterke wedstrijd op de mat kun nen leggen. Dit was denk ik onze beste wedstrijd van het seizoen. Nu is de opdracht om stabiel te worden", zei de verdediger. En Wijnaldum: „We moeten ge woon doorgaan met wat we van daag hebben gedaan. In die zin kan ik toch wel een goed gevoel overhouden aan dit duel. Ik heb nog wel even gedacht aan die kan sen die ik bij 1-2 kreeg. Maar ik denk dat wij sowieso gewonnen hadden als we met elf man waren gebleven. Die rode kaart was bepa lend." gil van Dijk en Hyun-Jun Suk Feye- noords probleem, terwijl Dani Fer nandez tussendoor rood kreeg na een slaande beweging. „Voetbal is in een week tijd erg .veranderlijk", mijmerde Koeman. „In de kleedkamer is wel wat gaan de, daar weten er nu een paar pre cies wat een ander verkeerd ge daan heeft, maar het is de vraag of je er daar mee komt. We moeten als team in de spiegel kijken. En als kerels proberen te rug te komen naar het niveau waarop we tot voor kort bezig wa ren." Daarbij zullen ze in Rotter dam nog geen last hebben van ranglijstvrees, want de ploeg staat na de zeperd in Groningen nog al tijd zesde. Mocht er komend week einde thuis weer worden gewon nen van NEC, dan tekent zich steeds meer het jojo-patroon af waarvoor al langer werd gevreesd, met écht goede en écht slechte wedstrijden die elkaar kunnen af wisselen. Of Koeman ingrijpt? „Als je als trainer vindt dat je andere keuzes moet maken, is dit het moment om dat te doen. Maar óf ik dat doe, zal ik de komende dagen be slissen. Laat ik nu maar niet als een olifant door de porseleinkast razen en individuele spelers beoor delen." Feyenoord-doelman Erwin Mulder verbijt de pijn na de 6-0-nederlaag bij Groningen. foto ANP door Jop van Kempen KERKRADE - Door een simpele com petitiezege op Roda jC (0-4) is Ajax bijgebleven in de strijd om de bovenste plaatsen. 'Valse' spits Christian Eriksen was beslissend met een doelpunt en twee assists. Er is vaak ruimte voor relativering als Theo Janssen het woord neemt. De bestuurlijke perikelen die Ajax al ruim een jaar in de greep houden, worden door de middenvelder afgedaan met een fij ne grap. „Edgar Davids is commis saris bij Ajax en die traint wel eens met ons mee", zegt Janssen. „Ed gar maakt altijd een ontspannen indruk, dus de stemming in die rvc zal wel goed zijn." Wat wil je ook? Ten eerste is Jans sen voetballer in plaats van be stuurder en ten tweede speelde hij jaren bij Vitesse. In Arnhem be dreigden luchtfietsende bestuur ders jarenlang het voortbestaan van de club. „Als je daar niet went aan bestuursperikelen, wen je ner gens", zegt Janssen. „Het gaat er om wat wij op het veld doen." Op het veld was Janssen zaterdag avond van beslissende waarde. De middenvelder liep bij een vrije trap slim diep en op aangeven van Christian Eriksen maakte hij kort na rust de 0-2. Dat was het einde van de aspiraties van Roda, dat door de blessure van spelmaker Ruud Vormer een stevige veer moest laten ten opzichte van de bekerwedstrijd van woensdag (2-4). Na de goal van Janssen pro beerde Roda zonder veel stoot kracht de aansluiting te forceren, waarna Ajax bij tijd en wijle aardig gebruik maakte van de ontstane zeeën van ruimte. In Kerkrade kwam Ajax voor het eerst sinds 13 februari op vreemde bodem op voorsprong in een com petitieduel. De 0-4 betekende ook de eerste zege in zes competitie wedstrijden. Verder hielden de Amsterdammers voor het eerst dit seizoen in de eredivisie de nul. Zonder zelf goed te spelen kwam het elftal van Frank de Boer zater dag geen moment in gevaar. Op nieuw trad Ajax aan met drie ver dedigers en een ruit op het mid denveld. In de één-op-één duels bleken de Amsterdammers kwalita tief de sterkste. Opvallend bij Ajax was de rol van Eriksen. Waar Gregory van der Wiel met lichte klachten net als woensdag op de bank begon, keer de de Deense tiener terug in het elftal. Hij maakte zelf de 0-1 na een fijne combinatie met Janssen, hij zette Janssen alleen voor de keeper en hij stuurde ook Lorenzo Ebecilio nog diep: 0-4. Tussen de bedrijven door maakte Jody Lukoki zijn eerste treffer (0-3) voor Ajax. Eriksen, het 19-ja- rige talent dat van zichzelf eist dat hij beslissend is, was blij met de rust die hij woensdag na overleg met De Boer had gekregen. „Het hoofd wilde wel, maar de benen wilden niet", zei hij. „Ik heb van de zomer meegedaan aan het EK onder 21 en de zomer daarvoor aan het WK. Zo kom je je aan een hoop wedstrijden." Op het einde van de wedstrijd speelde Eriksen als 'valse' spits, een centrale aanvaller die telkens afzakt naar het middenveld. Erik sen beaamde dat het een beetje op zaalvoetbal lijkt, de rol die hij als valse spits bekleedt. „Ik loop veel en ik laat me zakken om te wor den aangespeeld. Vervolgens pro beer ik naar andere lopende men sen te spelen. Lange ballen moet je me niet geven, daar ben ik te klein voor." Christian Eriksen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44