i6l zeeland Achter weinig woorden Gescheiden leren zeeland in de vorige eeuw PRODUCTIEHUIS ZEELANDIA Annelore Kodde regisseert Het Land Margin Call en Tomboy bij FbtS door het Jaar maandag 31 oktober 2011 m53ms&s&Bim& Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. T holen-stad, om precies te zijn de Dalemschestraat, is het antwoord op wat er te zien is op de raadkaart van vorige week. Rinus Snoep uit Tholen meldt ons dat de topgevel met bekroning aan de rechterkant de gemeenteschool is die in de jaren '80 is gesloopt. De school zat van 1883 tot 1965 in deze Thoolse straat. André Soomers vertelt over de strenge scheiding tussen 'christe lijk' en 'openbaar' in deze school. Zo was de ingang voor de 'openba re' kinderen aan de Dalem schestraat, terwijl de christelijke in gang aan de achterkant van de school aan de Doelweg was. Er kwam zelfs een betonnen schut ting op het schoolplein aan te pas om de kinderen van verschillende gezindten van elkaar te scheiden. W.M. Potappel meldt dat het schoolhoofd, meester Van Liere, naast de school woonde. Deze meester hield de schoolkinderen goed in bedwang, zo vertelt André Soomers, die zelf op de school heeft gezeten: „Als de speeltijd om was kwam meester Van Liere naar buiten, blies op een fluitje, lx naar links en lx naar rechts de straat in. Iedereen stormde dan naar bin nen, de meester deed de deur dicht en wee je gebeente als je een minuut later kwam." Soomers weet bovendien waar de naam van de straat vandaan komt. De Dalemschestraat of Dalem- sestraat is namelijk gebouwd op een oude dijk van de Dalempol der. Deze polder werd ingedijkt door Jan van Blois, die de polder noemde naar zijn minnares, So phie van Dalem. Mevrouw Wilsing-Slager herin nert zich de grutterswinkel in de straat, waar ook vogelvoer ver kocht werd. Deze grutterij heeft volgens Kees Stevense een lange ge schiedenis, want hij was al in 1711 aanwezig in de straat. De laatste ei genaar brak de gortmolen af en zette er in 1938 twee woningen voor in de plaats. Winnaars waardebon: C.A. Wilsing-Sla ger, Tholen; André Soomers uit IJzen- dijke en J.W.P. Cornelissen en Yerse- ke. door Ali Pankow Bij productiehuis Zeelan- dia gaat donderdag in de Stadsschouwburg Middelburg de toneel voorstelling Het Land in première. De regie is in handen van Annelore Kodde (1971). Zij ver telt over haar voorkeuren en keu zes én over haar verbondenheid met het Zeeuwse platteland. Die binding heeft te maken met haar roots: Vader uit Biggekerke en moeder uit Middelburg. De vonk tussen die twee sloeg overi gens over in Wageningen, waar haar vader studeerde. Annelore werd geboren in Duitsland, groei de op in Veenendaal en woont nu al weer geruime tijd in Utrecht. „Ik kwam altijd heel graag naar de familie in Zeeland en vooral naar de boerderij van mijn opa in Bigge kerke. Als jong meisje om er te kamperen op de minicamping en later als veilige haven om bij te tan ken. Die plek was het complete te genovergestelde van mijn theaterle ven", zegt Kodde. De tegenstelling tussen stad en het platteland loopt als een rode draad door haar thea terproducties, onder meer: Boven is het stil naar het gelijknamige boek van Gerbrand Bakker; Kleine Teun (Alex van Warmerdam); be werkingen van filmscripts van Woody Allen. Na haar studie Theaterwetenschap pen koos Kodde er bewust voor het vak te leren in de praktijk. Zij deed veel regieassistenties bij thea tergezelschappen als De Federatie, Noord Nederlands Toneel, Zuide lijk Toneel/Hollandia, Toneelgroep Oostpool en het Nationaal Toneel. „Ik heb er ongelooflijk veel van ge leerd, want dat is de praktijk. Ik heb ook wel dramaturgieën ge daan, stukken bewerkt en ver taald. Die talige kant trekt me enorm", constateert Kodde. Vol vuur vertelt ze ook over voorkeu ren. „Ik houd van hedendaagse stukken, waarin de taal een wat ge mankeerde vorm heeft. Niet van die klassieke, lyrische volzinnen. Liever aangetaste taal, halve zin nen en 'hum'-woorden. Ik houd absoluut wel van klassiekers en van teksten uit begin vorige eeuw, maar als maker kan ik meer vertel len over de adem van mijn eigen tijd. Het fascineert me ook dat we taal in onze nieuwe informatiewe reld volop gebruiken en misbrui ken. Om te laten zien wie je bent, om boven te komen en in one li ners of soundbites direct de aan dacht te pakken. Toch denk ik dat er ook nog steeds behoefte is aan bijvoorbeeld een nacht bomen en over het leven filosoferen. Dat doet toneel natuurlijk nog steeds, maar ik doe het met de taal van mijn eigen tijd. Daar kan ik aan refereren." Kodde houdt voor al ook van stiltes, waarin het gaat schuren tussen de personages. Ze heeft een zwak voor 'de strompe laars' die liever zwijgen of minder behept zijn met snelle woorden. „Het ongezegde, de stiltes, non-woorden, halve zinnen, een muziekfragment. Het is allemaal onderdeel geworden van de struc tuur van hedendaagse stukken." Het toneelstuk Het Land van Mar tin Crimp past naadloos in haar voorkeuren. Het stuk vloeit niet voort uit een Zeeuwse bron, zoals de meeste voorgaande producties van Zeelandia. Kodde is daardoor extra benieuwd hoe het ontvan- TERNEUZEN - Film by the Sea door het Jaar vertoont vanavond en morgenavond in Cinecity in Ter- neuzen de Franse film Tomboy van Céline Sciamma, aanvang bei de avonden 20.00 uur. Tomboy gaat over het 10-jarig meis je Laure, die met haar ouders en zusje naar een stadje aan de bui tenrand van Parijs verhuist. Laure voelt zich buiten gesloten. Totdat ze Lisa, ook 10 jaar, ontmoet. In Cinecity Vlissingen brengt FbtS door het jaar dindag en woensdag de voorpremière van Margin Call, een actuele en meeslepende thril ler over het uitbreken van de finan ciële crisis. De regie is in handen van J. C. Chandor. In de hoofdrol len spelen o.m.: Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons en De mi Moore. De film draait dinsdag om 14.00 en 19.30 uur; woensdag om 16.00 en 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40