141 zeeland Een nachtje afkicken van lichtverslaving 'Excuses, Auto omgegooid 5 JAAR 0% RENTE 5 JAAR GRATIS ONDERHOUD WWW.AUTOTEAM.NL /TXAutoTeam maandag 31 oktober 2011 *«r »s vnn&t sm w ssnzr* Het belangrijkste advies van gids Anne Osinga: genieten van het donker. NACHT VAN DE NACHT Neeltje Jans is met gedimd licht één van de donkerste plekken van Zeeland door Joeri Wisse Nederland is verwor den tot een lichtpara dijs", houdt natuur- gids Anne Osinga van Het Zeeuwse Landschap de twintig wandelaars voor die in de Nacht van de Nacht de donkere kant van Neeltje Jans willen ontdekken. Hij heeft een punt. Zelfs in de don kerste nachten is er geen plekje in ons land te vinden waar de hori zon vrij is van kunstmatig licht. Ook op Neeltje Jans, waar op ver zoek van de natuurorganisaties de zierikzee - Vandalen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag nabij de Steenbank in Zierikzee een auto en twee brommobielen omgegooid. Eén van de brommo bielen kwam daarbij tegen een ge parkeerde auto terecht. De eige naars hebben aangifte gedaan. Het totale schadebedrag is onbekend. ze ene nacht een groot deel van de openbare verlichting is uitgescha keld of gedimd, is het niet aarde donker. Desondanks moet Neeltje Jans, midden in de Oosterschelde en dus ver weg van industrie en woonwijken, volgens Osinga in de Nacht van de Nacht één van de donkerste plekken in Zeeland zijn. Voordat de wandeling begint, ver telt de gids waarom het eigenlijk belangrijk is om de nachten don ker te houden. „Mensen en dieren raken van slag door kunstmatig licht", betoogt hij. Vooral voor die ren kan dat vervelende gevolgen hebben. Voor het ritme van nacht MEEST GELEZEN 1Kerstbomen op terras Zierikzee 2. Zorgen om visie Brouwersdam 3. Duivelandse supers in de top 58 ZEELAND IN 2 MINUTEN Drie keer per dag het laastste nieuws uit Zeeland in beeld en geluid op de smartphone via www.z2.nl TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto dieren als muizen is het belangrijk dat het 's nachts goed donker is, vertelt Osinga. Vogels raken tij dens hun trek naar het zuiden in de war van felle lichten onderweg. Bij de lichtverslaafde mens is het tegenwoordig andersom. Anne Osinga: „Toen een paar jaar gele den in Nieuw-Haamstede de straatverlichting werd aangepast, regende het klachten omdat som mige mensen hun huis niet meer wisten te vinden." Om tijdelijk van de lichtverslaving af te kicken, is een nachtelijke wan deling op Neeltje Jans een aanra der. Het is vooral zaak om te genie ten, vindt Osinga. Daarom advi seert hij de deelnemers onderweg te gemeten door de ogen goed de kost te geven en vooral geen zak lamp te gebruiken. „Dan moet je je telkens opnieuw instellen om aan het donker te wennen." De wandeling leidt vanaf het voor de gelegenheid onverlichte terrein van Waterland richting de hangcul- tuurlocatie, waar de ogen al snel gericht zijn op een eenzaam licht van de mosselkwekerij. Aan de andere kant van het water schittert een rij geel licht. „Dat is Roompot Recreatie", weet Osinga. „Gelukkig wordt er tegenwoordig steeds meer nagedacht over het ontwerp van straatverlichting, zo dat de lichtvervuiling tot een mini mum beperkt blijft." Het wordt pas echt goed donker als de groep de duinen intrekt. Door het ontbreken van de maan en bewolking spelen de sterren de hoofdrol boven de hoofden van de wandelaars. Al gauw verplaatst de aandacht ook naar de voeten als vuurvliegjes op het pad oplichten. „De vrouwtjes maken licht om zo de aandacht van de mannetjes te trekken", legt Osinga uit. „Je moet door Joeri Wisse zierikzee - Klimmen in een monu mentaal orgel, het kon zaterdag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Vas te organist Rinus Verhage leidde tijdens het festival 'Wat een Orgel' tientallen mensen rond langs het Kam en Van der Meulenorgel. Zowel orgelliefhebbers als .mensen die nog nooit zo'n groot instru ment van dichtbij hadden gezien, kwamen op het festival af Bijzon der is dat ook de orgelkast aan de achterkant openging. Daar konden de bezoekers na het beklimmen van een steile trap het binnenste van het instrument treden. Nadat Verhage enthousiast een korte uitleg over de registers en verschillende soorten pijpen geeft, Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst officieel Opel Dealer LJLA voel je v r i j Onderdeel van de Automations Groep Goes Vlissingen Onze vestiging in Goes verhuist eind dit jaar naar CarVillage aon de Pearyweg te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32