Zeeland ontsnapte aan 21 zeeland Strijd om prijs Schip van de Toekomst Doorfietsen maandag ANDERE BESTEMMING Veel kerken die in Zeeland worden ge sloten, krijgen een andere bestemming. Vaak worden ze verbouwd tot woning. De krant 6 weken voor 18 euro! Genootschappen Meer dan 300 panden in de provincie als bedehuis in gebruik maandag 31 oktober 2011 door Wim Hofman In mijn vroege jeugd zag Zee land er beroerd uit Veel was er verwoest, huizen waren onbewoonbaar, bomen dood, akkers verzilt, mensen treu rig, mager, het eten schaars. Een dictator en een misdadig bewind krijg je zomaar niet weg. 'Het komt nooit meer goed', zei mijn vader, die terugdacht aan zijn eiland Walcheren van voor de oorlog: een kreekruggenland- schap met oneffen terreintjes, veel heggen, laantjes, paadjes, oude bomen, vrije duinen. Maar de dijken die men in oktober 1944 met groot geweld had weggebom bardeerd, waren een dik jaar later zo'n beetje weer hersteld en het land werd weer droog. Er kwam een ruilverkaveling, er kwamen grotere, moderne akkers met rechte sloten. Ik herinner me kamillen en distels. Sommige boe ren gingen weg naar andere stre ken. Anderen pakten, voor zo goed en zo kwaad als dat ging, het leven weer op. Mijn vader tim merde plankjes voor de ramen, want glas was er niet Hij maakte zelfs speelgoed van sloophout voor ons. Mijn moeder maakte van oude kleren weer nieuwe. Ik kreeg een militair aandoend windjack. Het eten was schaars. We plukten een enkele keer wel mosselen van de paalhoofden, die waren tenminste niet op de bon. Ik moest naar school om te reke nen en om met een slechte pen aan schoonschrijven te doen. En om de catechismus te leren. De eerste vraag was meteen al een moeilijke: Waartoe zijn wij op aar de? Gelukkig stond het antwoord erbij. We hadden een fietsje, een remloos doortrappertje. Het had geen voorband, maar mijn vader boog een stuk massief rubber om de velg en zette het met ijzer draadjes vast Ik leerde fietsen, reed voorzichtig blokjes, er waren veel hobbelkeien en slechte stuk ken weg. Verkeer was er nauwe lijks. Een paardenwagen mis schien of een stootkar. Op de hoek van de Molenstraat en de Bakkersgang viel ik hard. Maar ik stond weer op en fietste door. Het bloed op mijn knie was even rood als het fietsje. Kortom, het norma le leven kwam weer op gang. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZëeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van dë betaalperiode, U ontvangt een schriftelijke bevestiging Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninfdijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegerier legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het-gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek- ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van €74,65 per kwartaal {umy een doorlopend abonnement met betaling per accept van €77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening door Willem Staat Sinds de jaren zestig is het een bekend beeld in Nederland: kerktorens- en -gebouwen die het onder donderend geraas begeven onder de slopershamer. De ontkerkelijking ten spijt ge beurt dat in Zeeland zelden. Komt er een kerk leeg te staan dan wordt alles uit de-kast gehaald om sloop te voorkomen. Uitzondering vormt slooplustig Vlissingen, waar bijvoorbeeld in 1996 de Johanneskerk, die slechts 41 jaar bestond, en in 1964 de bij zonder monumentale Engelse kerk tegen de vlakte gingen. Intus sen lijkt het proces om de verval len Petruskerk een nieuwe bestem ming te geven nog het meest op een gebed zonder end. Sinds 1968 zijn in Zeeland circa veertig bedehuizen gesloten; ge middeld een per jaar. Daarbij zijn niet de kerken meegerekend die plaatsmaakten voor nieuwe. Nam het aantal kerken de afgelo pen decennia langzaam af daar komt nu verandering in. Dit jaar werd bekend dat de RK kerken in Hoek, Westdorpe en Zuiddorpe sluiten. De twee laatstgenoemde dorpen worden daarmee kerkloos. Het eerste kerkloze dorp werd in 1996 Zuidzande. De Hervormde kerk, een mooi voorbeeld van na oorlogse protestantse kerkbouw is nu in gebruik als restaurant. De kerk van Ellewoutsdijk kwam in handen van Stichting 't Kerkje van Ellesdiek, die het gebouw on der andere gebruikt voor diensten in de Zeeuwse taele. De katholieke kerk in Ossenisse kreeg de bestem ming woning/atelier en bleef her kenbaar als religieus bouwwerk, dat bovendien door de nieuwe ei genaren voor een deel met liefde is gerestaureerd. Van de veertig kerken die dicht gingen werden er circa 25 gesloten door de PKN-kerkfusie. Dat was vooral in dorpen het geval. Veelal bleef men het (historische) her vormde kerkgebouw gebruiken en sloot het gereformeerde. Veel van de gesloten hervormde en gerefor meerde kerken kregen een bestem ming als woning of bedrijfspand. In Goes bleef de monumentale Westerkerk behouden. Het voor malige gereformeerde bedehuis kwam in handen van Stichting Jo hannes Thielen. Die streeft ernaar de kerk als ontmoetingsplek in stand te houden. Met het oog daar op is herstelwerk verricht. De stich ting maakt gebruik van sponsoren om dat te bekostigen. Doordat leden van de Gerefor meerde Gemeenten de laatste de cennia besluiten te verhuizen naar dorpen waar 'eigen' scholen zijn gingen ook van die kerkgemeen schap enkele gebouwen dicht. Dat trof bijvoorbeeld de kerk van Axel, die sindsdien is verbouwd tot een sfeervolle kapperszaak. De vraag blijft wat er gebeurt wan neer tientallen bedehuizen slui ten, zeker in dorpen. Want wat moet je daar met een knots van een leegstaand gebouw? In Groningen, waar de ontkerkelij king eerder toesloeg, beheert de in 1969 opgerichte Stichting Oude Groninger kerken 66 kerken, 4 to rens en 34 kerkhoven. De Zeeuwse stichting, opgericht in 1976, be heert vier kerken. Waarschijnlijk zal dat aantal worden uitgebreid. Maar een aantal te sluiten kerken met geringe monumentale waarde zal uiteindelijk moeilijk kunnen ontsnappen aan de slopershamer. Zeeland telt circa 325 plaatselijke kerkelijke gemeenschappen. Die maken onderdeel uit van: gjRKK ftPKN B Gereformeerde Gemeenten Jlslam B Gereformeerde Gemeenten in Nederland B Christelijke Gereformeerde Kerken BHersteld Hervormde Kerk BOud Gereformeerde Gemeenten B Evangelie- en Pinkstergemeenten BJehovah's Getuigen BVrije Evangelische Gemeenten BMolukse Kerken Heel klein zijn in Zeeland de volgende kerken: B Leger des Heils B Vergadering van Gelovigen B'Huis van God B Doopsgezinde Gemeenten BZevendedags Adventisten BNieuwe Apostolische Kerk j Op vier plaatsen houden buitenlanders, vooral Polen, diensten in RK kerken De volgende kerken zijn met 1 gemeente vertegenwoordigd: BNederlands-lsraëlitisch Kerkgenootschap BOud Katholieke Kerk B Anglicaanse Kerk B Nederlandse Protestantenbond BBaptisten B Vrij Evangelisch (niet bij bond aangesloten) B Nieuwe Vrijgemaakten BVrije Hervormde Gemeente BHet Apostolisch Genootschap B Hersteld Apostolische Zendingsgemeente B Hersteld Apostolische Zendingskerk B Christengemeente B Mormonen BBahai BNoordse Broederschap In Zeeland zijn 294 kerken en zes toeristenkerken in gébruik. Ruim twintig andere panden dienen als kerk, waaronder een dorpshuis. En kele gemeenten delen een kerk. #De provincie herbergt vijf moskee- en en een synagoge. De omvang van Oud Gereformeer de Gemeenten is geschat, daar de ze geen ledenadministratie ken nen. Ook de grootte van de pink ster-en evangeliegemeenten en 'kleintjes' ais Apostolischen en Je hovah's Getuigen is geschat. Bij vier PKN-gemeenten is de aan hang geschat v/egens ontbrekende of onvolledige cijfers. B De mogelijke afwijkingen in de to taalcijfers met de werkelijke aan hang zijn marginaal. B De Doopsgezinde presentie in Zee land is heel klein geworden. De ge meenten Aardenburg, Goes en Wal cheren teilen samen 123 leden. De Remonstrantse gemeente Mid den-Zeeland is inbegrepen in de cij fers van de PKN. Bron RKK-cijfers: bisdom Breda. Bron acht protestantse kerken: jaar boeken 2011. ROTTERDAM - Studenten van het Maritiem Instituut de Ruyter in Vlissingen en de Hogeschool voor de Zeevaart in Rotterdam hebben tal van ontwerpen ingediend voor het project 'Proeftuin Maritieme Innovatie'. Het thema dit keer was 'Schip van de Toekomst'. Tien in zendingen zijn inmiddels door een jury geselecteerd. Eén van hen wint de hoofdprijs, een bedrag van 1000 euro. Wie de gelukkige zal zijn, wordt nu be paald door de bezoekers van Euro port. De beurs wordt gehouden in Ahoy', Rotterdam. De 10 genomineerde ontwerpen zijn al te bezichtigen op de websi te www.proeftuinmaritiememno- vatie.nl. Het ontwerp met de meeste stem men wordt vrijdag 11 november door burgemeester Antoin Schol ten van Zwijndrecht bekendge maakt. Ontwerpen als 'FLO-Ship7', Batte ry Boat', 'The Blue Future' en 'Trinergy' zijn vanaf dinsdag 8 no vember tot en met donderdag 10 november te bewonderen en te be oordelen (met een stemkaart) op Europort 2011 bij de entree van beurshal 8. Op donderdag 10 november om 17.00 uur sluiten de stembussen en worden de stemmen geteld. De Proeftuin Maritieme Innovatie is een initiatief van de Werkgevers vereniging Drechtsteden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2