PZCU Zeeland Impuls voor wallencomplex Lichtjes in het duister 14 Aanleg rondweg begint nu snel ZEEUWS-VLAANDEREN 14 en 15 AARDENBURG Het Zeeuwse Landschap kan vooruit na ruil van grond met landbouwer Plus en C1000 bij beste supermarkten Rope rescue team rukt uit voor paraglider Automobilist (21) heeft te veel op Geen einde aan vereveningsregel 'rood-voor-groen' in gemeente Sluis D66 Sluis: Geen bijdrage aan ROC Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Heel het Midden-Oosten moet aan de Appelaere Maandag 31 oktober 2011 door Martijn de Koning AARDENBURG - Stichting Het Zeeuwse Landschap kan, dankzij de ruil met een landbouwer van twee kleine lappen grond, de na tuurontwikkeling op de wallen rond Aardenburg snel een flinke impuls geven. Ook het probleem van wateroverlast in het stadje door een slechtwerkend riolerings systeem kan ermee worden aange pakt. Dat zegt Gert-Jan Buth, hoofd projecten van Het Zeeuwse Landschap. De stichting ruilt grond met een HULST - De straatverlichting was uit, waardoor het licht moest ko men van fakkels, vuurkorven en zaklampen. De honderd deelne mers aan de wandeling langs de vestingwallen in Hulst maakten za terdag kennis met het duister. De tocht werd gehouden in het ka der van de Nacht van de Nacht, een initiatief van de Zeeuwse Mi lieufederatie. Onderweg werd stil gestaan bij vier activiteiten met een link naar de duisternis. „Op mijn teken gaan we in ganzenpas achter elkaar lopen, maar maak er geen polonaise van", sprak gids Jan Rubbens zijn groep toe terwijl hij bij de Dubbele poort het donke re smalle pad langs de buitenvest afdaalde. Een stukje verder, bij het schijnsel van een prachtig verlich te treurwilg, wachtte een in het zwart geklede 'Schemerschim' de wandelaars op. Als bewaakster van de nachtdieren vroeg zij de toe hoorders altijd voorzichtig te zijn met licht anders kunnen de nacht dieren niet optimaal functioneren. Naast enkele spannende verhalen van de Schemerschim, kregen de deelnemers uitleg over insecten en vleermuizen. Vanwege de bewolk te hemel stond de telescoop niet gericht op de sterren maar op de toren van de basiliek. En die is ook heel mooi. BRESKENS/HULST Plus Lohman in Breskens en Ciooo Jansen in Hulst behoren volgens vakblad Distrifood tot de beste 58 supermarkten van Nederland. De verkiezing wordt elke twee jaar ge houden. Supermarkten worden be oordeeld op onder meer netheid van het pand, assortiment, klant vriendelijkheid, wachttijden en ac ties. In de jury zitten fabrikanten, consumenten en ondernemers. In januari wordt de lijst beperkt tot 13 kanshebbers. akkerbouwer, en kreeg afgelopen week 100.000 euro subsidie van de provincie om dat gebied in te kun nen richten. Het Zeeuwse Land schap legt zelf 80.000 euro bij. De stichting is al jaren bezig om het wallencomplex om te vormen. Dankzij de ruil heeft de stichting nu 60 procent van het gebied in ei gendom, vertelt Buth. De wallen worden gedeeltelijk in oude stijl teruggebracht, dus met de historisch juiste beplanting van struiken en bomen. Ook worden oude grachten teruggegraven en heeft de stichting een paar lapjes TERNEUZEN Het 'rope rescue team' uit Temeu- zen (reddingswerkers die hulp bie den aan slachtoffers op slecht be reikbare plaatsen) is gistermiddag opgeroepen nadat twee paragliders boven het strand bij Zoutelande te gen elkaar waren gesmakt. Eén van de mannen lag met rugletsel in de duinen. Omdat zijn verwondingen minder ernstig bleken dan eerst ge dacht, hoefde het team niet in actie te komen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. landbouwgrond voor akkerbouw behouden. Buth: „Daar worden ge wassen als tarwe en gerst op de ouderwetse manier geteeld. Dat wil dus zeggen dat we onkruid ook grotendeels laten staan." Volgens Buth is beleving van het gebied van grote waarde. Daarom is er op een deel van de wallen een nieuw wandelpad aangelegd. Dankzij de aankoop kan de stich ting nu in het hele gebied het grondwaterpeil verhogen, waar door de aanwezige poelen niet snel uitdrogen. Tot nu moest, ten faveure van de landbouwer, het TERNEUZEN Politieagenten hielden in de nacht van zaterdag op zondag rond half vijf een 21-jarige man uit Terneu- zen aan. Dat gebeurde op de Kenne- dylaan in zijn woonplaats. De Terneuzenaar, een beginnend bestuurder, moest een blaastest on dergaan, waaruit bleek dat hij te veel gedronken had: hij had 3,5 keer meer alcohol in zijn bloed dan is toegestaan. Beginnende be stuurders mogen maximaal 0,2 pro mille blazen. waterpeil lager staan. Verder moet het probleem met de riolering in Aardenburg - een deel van het stadje kampt bij veel regen met overlast - binnenkort ook tot het verleden behoren. „Een deel van het probleem zit precies onder de geruilde grond", zegt Buth. „Ge meente en waterschap kunnen de boel dus eerst aanpakken voordat wij er beginnen." De natuur op het wallencomplex sluit aan op het natuurgebied dat de stichting binnenkort aanlegt tussen de wallen en de toekomsti ge rondweg. OOSTBURG - De 'rood-voor-groen- regeling' in de gemeente Sluis blijft bestaan. Die houdt in dat re creatieondernemers die nieuw bouw plegen of uitbreiden, een be drag doneren voor het toeganke lijk maken van bestaande natuur in de regio. De maatregel staat ook bekend als 'verevening'. Lijst Babijn stelde de Sluise ge meenteraad afgelopen week voor met de regeling te stoppen, omdat AARDENBURG - De aanleg van de rondweg Aardenburg begint ko mend voorjaar. Dat zegt een woordvoerder van de provincie. Er moet nog overeenstemming met één grondeigenaar worden be reikt, maar die zit het begin van de aanleg niet in de weg. Het werk wordt binnen een paar weken aan besteed. Een aantal voorbereiden de werkzaamheden, zoals het ver plaatsen van sloten, is al begon nen. Tussen de nieuwe weg en het stad je legt het Zeeuwse Landschap, deels ter compensatie, een nieuw natuurgebied van 39 hectare aan. Dat sluit aan op de natuur op en rond de wallen van Aardenburg. die een drempel zou vormen voor recreatiebedrijven om zich te vesti gen of uit te breiden. Wethouder Peter Ploegaert zei geen bedrijven te kennen die om die reden afhaken. Onder het mom 'afspraak is afspraak' wil ook bijna de voltallige raad doorgaan met de maatregel gedurende de looptijd van het gebiedsplan, waar in de maatregel is opgenomen. Dat is nog zeker een aantal jaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25