terrein BI Wie maximaal profijt wil halen uit het stoken van hout moet op zoek naar een speksteenkachel. Het vergelijken van maten, types, prestaties en kosten kan onder meer op www.speksteenkachel.nl (Nunnaliuni), www.tulikivi.com/nl (Tulikivi), www.energiekproduct.nl (Polarstone). Adressen van warmteopslagkachels met alternatieve mantel: www.bergkachel.nl,www.linnatuli.nl,www.accukachel.nl, www.tigchelkachels.nl IbêJ^ wonen@wegener.nl X wonen KI 024-3650509 liü 8 Zaterdag 29 oktober 2011 het zogenoemde tegenstroomprin- cipe. De rookgassen stijgen op en dalen vervolgens links en rechts van de brandkamer afin de tegen stroom- rookgaskanalen. Tegen de tijd dat de rookgassen de schoorsteen ver laten, hebben ze de meeste warm te overgedragen. Het mantelmateriaal dat in deze kachels warmte opslaat en lang zaam afgeeft, is speksteen. Maar een speksteenkachel past niet in elk huis. Je moet er ruimte voor hebben. En een goede vloer. Om voldoende capaciteit te leveren voor het verwarmen van de ruim te, weegt een speksteenkachel al snel ï.ooo kilo. Het forse gewicht aan speksteen is de oorzaak van de stevige prijzen van deze kachels. Niet verwonderlijk dus dat er meer betaalbare alternatieven op de markt komen. De kunst is daar bij om de energie van de verbran ding zó op te slaan, dat hij geleide lijk vrijkomt en zo lang en regelma tig mogelijk de ruimte verwarmt. Afhankelijk van het materiaal van de massieve mantel wordt het ge zocht in verlenging van de kanalen waar de hete rookgassen doorheen worden geleid of bijvoorbeeld in een grotere massa van de kachel. Vuurbetonkachels en de traditione le Oostenrijkse tegelkachels, die volgens hetzelfde principe werken, hebben wel 8 meter rookkanaal no dig. Dat heeft gevolgen voor de om vang van de kachel. Wordt chamot- te (vuurvaste kleisteen) gebruikt, dan is 4 tot 6 meter rookkanaal ver eist. Speksteenkachels volstaan met 1,5 tot 2,5 meter rookkanaal en kunnen dus compacter zijn. Een van de alternatieven voor het Finse speksteen komt van Bergka- chel, opgebouwd met elementen van vuurvast beton. Kenmerkend zijn de fraaie zwaluwstaartverbin- dingen op de afgeronde hoeken. De Linnatuli Finoven heeft een mantel van vuurbestendig gietma- teriaal, in Finland al decennia in zwang voor het bouwen van hout kachels. Volgens importeur Ener- giekProduct benadert de kachel de prestaties van speksteenkachels. Een kleiner model is de Tigchel- kachel, gemaakt van hoogwaardig vuurvast beton met elementen die als legoblokken in elkaar passen. De Duitse Accukachel heeft een mantel die bestaat uit chamotte- platen. De afwerking kan met kera mische tegels, kalkstuc of leem. Deze alternatieven voor de Finse speksteenkachels zijn veelal ook als zelfbouwpakket te koop. rs-y Reageren? wonen@wegener.nl HITTE DEMONSTRATIES Even branden, lang warm. Dat geldt voor de Linnatuli Finoven (boven) én deze speksteenkachel (rechts). foto's PR - 4 m "J '.ïw?" 4 ADRESSEN EN PRIJZEN De prijzen van deze kachels lopen uiteen, mede afhankelijk van materi aal en formaat. Enkele prijsvoorbeelden: Linnatuli Finoven Julia (vuur vast gietmateriaal, 1.75 meter hoog, 1.300 kg) 4.413 euro; Bergkachel model 7 (vuurvast beton, 1.80 meter hoog, 1.100 kilo) 3.950 euro; Tigchelkachel 6D (vuurvast beton, 1.50 meter hoog, 800 kilo) Matthijs Louman en Eveline Bervoets hebben een boerderij gekocht in het Roemeense dorpje Breb. Ze beginnen er een camping/hostel. foto's ML Jullie beginnen een hostel/camping. Best vooruitstrevend voor Breb. Matthijs Louman: „In Breb is het fenomeen kamperen onbekend. Toen onze ouders op bezoek wa ren en wij een tentje in onze tuin hadden opgezet, keken buren ons vragend aan. Ze vonden het maar vreemd. In andere delen van Roe menië zijn wél campings. Als wij komend voorjaar de eerste gasten ontvangen, hopen we zowel jonge ren - hostelgangers, backpackers - als ouderen met hun campers en caravans te trekken. Iedereen die van rust, natuur en traditie houdt, WIE Matthijs Louman (33) en Eveli ne Bervoets (28) BEROEP eigenaren hostel en camping Babou Maramures in Breb (www.baboumaramures.blog- spot.com) EERDER beiden: Cluj-Na- poca (Roemenië), Haarlem, Heem stede NU Breb (Roemenië, sinds mei 2011) is in dit noordwestelijke deel van Roemenië aan het goede adres. Ceausescu heeft dit gebied destijds vergeten. Het is onder zijn bewind niet platgewalst en van lelijke ap partementengebouwen voorzien, zoals in andere delen van het land met talloze dorpjes is gebeurd." Wonen jullie op de camping? „Wat wij dit voorjaar hebben ge kocht - vanuit onze tijdelijke uit valsbasis Cluj-Napoca hebben we de Maramures verkend, op zoek naar een geschikt pand - is een camping-in-wording. Het is een perceel van een hectare, waarop een boerderij, een stal en een zo merhuisje staan. Alles van hout. Erachter ligt de tuin, de toekomsti ge camping. De stal wordt met hulp van buren verbouwd tot hos tel. Het dak wordt op traditionele wijze, via de dranifa-techniek, van hout gemaakt. De boerderij is ons huis. Hij is beneden bewoonbaar; boven nog niet. In het zomerhuis woont de vorige eigenaresse. Ze is 77 en heeft vijftig jaar geleden de boerderij met haar man gebouwd. De naam van onze camping ver wijst naar haar: babou, kort voor babushka, slavisch voor 'oma'." Jullie hebben 'oma' erbij gekocht? „Zo'n constructie is hier normaal, maar we hebben er lang over ge twijfeld. Nu vinden we het fijn; 'oma' leert ons veel, over zeisen en over de moestuin. Binnenkort gaat ze verhuizen naar de woning die haar zoon hier bouwt. Jammer! Van haar zomerhuisje niaken we een bungalow, voor de verhuur. Eigenlijk hebben we geboft met dit complex. De huizenprijzen zijn hier laag, met 50.000 euro koop je in dorpjes als Breb een mooi huis. Maar ook de papieren, de eigendomsbewijzen, waren in orde. In Roemenië moet je altijd onderzoeken of degene van wie je een huis koopt, ook de echte - en enige - eigenaar is. Soms staat een huis op meerdere namen en moet je zaken doen met al die personen. Of de grond staat niet geregis treerd op naam van de vermeende eigenaar. Vooraf even zoeken op de website van het Roemeense ka daster kan veel ellende besparen. Dat hebben wij ook gedaan: onze boerderij was gelukkig geheel in ei gendom van 'oma'." Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99