3 ar Duurzame wint wonen n 9 9 I T! In Breb heeft de tijd een eeuw stilgestaan U Investeren in tulpen Wandkevertje I j A J Zaterdag 29 oktober 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Tulipa sprengeri. foto RvdK O 5 z O m 7\ Op internet zag ik dat mijn favorie te tulp, Tulipa sprengeri, wordt aangebo den voor 6,95 euro per bol. Als straks de pensioe nen helemaal zijn wegge smolten, heb ik nog een kapitaaltje in de grond. Al leen zal het er niet makke lijk uit te krijgen zijn, want Tulipa sprengeri heeft de eigenschap zich tot grote diepte in de grond te laten zakken. Voor de eige naar van de tulp maakt het natuurlijk niet uit hoe diep de bol zit, maar voor een kweker kan het lastig zijn. Als je niet weet hoe diep een tulpenbol zich bevindt, is hij moeilijk te oogsten. Het komt dan ook vaak voor dat na de oogst nog bollen in de grond zijn blijven zitten die met de hand moe ten worden gerooid. Dat maakt ze duur. Toch is 6,95 euro geen slechte investering. Tulipa sprengeri zet immers over vloedig zaad en is hieruit gemakkelijk zelf op te kweken. Soms hoefje helemaal niets te doen. Want als deze tulp het naar zijn zin heeft, zaait hij zichzelf Tulipa sprengeri bloeit het laatst van alle tulpen: te gen het einde van mei of in de eerste week van juni. De elegante bloemknoppen zijn mat-oranje aan de buitenkant en glimmend scharlakenrood van binnen. De puntige bloemblaadjes krullen iets naar achteren en verlenen de bloem een gratie die bij veel gekweekte tulpen ontbreekt. De herkomst van Tulipa sprengeri is onduidelijk. De plant werd aan het eind van de negentiende eeuw in Noordwest-Turkije gevonden en vervolgens naar Napels gestuurd, naar een firma van de heer Spren- ger, naar wie de tulp werd genoemd. Daarna is Tuli pa sprengeri nooit meer in het wild gezien. Stel dat je deze tulp graag in de tuin wilt hebben en er daarom 6,95 euro tegenaan gooit. Je plant de bol en geniet tegen het einde van volgend voorjaar van de bloem. Als de zaaddoos een paar weken later openspringt, lijkt die ook op een bloem, zij het dat die deze keer perkamentkleurig is in plaats van rood. )e ver zamelt de zaden die in drie rijtjes in de zaaddoos liggen. )e neemt een bloempot en vult die met kleihoudende tuinaar de, zoals je die ook voor rozen gebruikt. De tuinaarde wordt licht aangedrukt en daarbovenop wordt het zaad dun uitgestrooid. En omdat één zaaddoos veel zaden bevat, kun je meerdere potten vullen. Dek het zaad af met een dun laagje fijn grind en laat de potten met zaad de hele zomer en daaropvolgende winter buiten staan. In het volgende voorjaar zullen de zaailingen als dunne sprietjes verschij nen. Laat ze in de pot zitten en geef vloeibare mest. In juni zal het blad afsterven. Zet de potten op een zonnige plaats en houd er een oogje op. In het tweede jaar zullen de bolle tjes groot genoeg zijn om ze uit te planten, nadat het blad weer is afgestorven. In hun derde of vierde jaar zullen de bollen bloeien. Graaf ze weer op en zet ze op Marktplaats. En word rijk, Natuurlijk kun je een fotolijstje, een poster of een zelfgehaakt kleedje aan de wand ophangen. Niets mis mee, maar niet bijster origineel. Wie prijs stelt op iets anders dan de buren al hebben hangen, gaat op zoek naar iets aparts, iets unieks. Zoals deze keramische wandvazen in de vorm van kevers, 'Schwarm' ge naamd. Uniek in de zin van one of a kind zijn ze niet. Maar deze door Studio RaR voor Thomas Eyck ontwikkelde, geglazuurde kevers zijn wel genummerd en gelimiteerd. De totale collectie bestaat uit 63 stuks, alle 25 a 35 centimeter hoog, afhankelijk van het model. Van elke wandvaas worden maximaal veertig stuks gemaakt. De prijs: 498 euro. Een installatie van de complete collec tie kost 28.400 euro. Niet goed koop, maar ook niet-alledaags. SI www.thomaseyck.com f\*i 14 r \Y n 1* "VsHj»» 1 U is TM Verantwoord je woning verwarmen door hout te stoken, is in opkomst. Een nieuwe generatie houtkachels benadert de prestaties van de warmteopslagkachels van Fins speksteen, maar is ook bereikbaar voor de minder gevulde beurs. door Gerard Menting Bergkachel, van vuurvast beton. Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter, maar verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen. Bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Breb j Opmerkelijk was het, om in een discussie over duurzaamheid en 'nul-energiewo- ningen' te lezen dat een houtkachel als meest voor de hand liggende verwarming werd genoemd. Hout verbranden is toch slecht voor het milieu en inef ficiënt? Er zijn gemeenten waar je een vergunning nodig hebt om snoeihout op te stoken! De houtkachel in die discussie be trof geen alledaagse, stalen sfeerka chel, maar een uitgekiend staaltje functioneel ontwerp, de 'warmte- accumulerende' houtkachel. In een optimaal geïsoleerde woning is het mogelijk met 2 uur hout sto ken de ruimte 24 uur te verwar men. De verbranding is zo totaal, dat vrijwel geen vervuiling via de schoorsteen in het milieu komt. Bovendien kun je lokale grondstof fen gebruiken, in het beste geval verbouw je die zelf. Met die wetenschap is het al min der raar dat mensen die bezorgd zijn over het milieu bij een houtka chel uitkomen. In Scandinavische landen, waar de grondstof hout in overvloed beschikbaar is, is dit type verwarming wijdverspreid. Maar ook in ons land begint de warmte-accumulerende kachel aan een opmars. Het geheim van dit type kachel is de opslag van hitte in de stenen mantel. Stoken met een stalen ka chel geeft directe hitte die ver dwijnt als de kachel uitgaat. Bij warmte-accumulerende kachels wordt de hitte opgeslagen in de mantel, die de warmte daarna lang zaam afgeeft als aangename stra- lingswarmte. In de kachel leggen de hete rook gassen eerst een traject af volgens door Jan van Mullem Van het stedelijke, eigentijdse Haar lem naar het dorpse, traditionele Breb: dat is pas écht het roer om! Eveline Bervoets: „Dat kan ik niet ontkennen. Waarom die ingrijpen de stap, vraag je je vast af. Eigen lijk hadden Matthijs en ik al voor dat we elkaar kenden een voorlief de voor reizen; ik zelfs voor wó nen in het buitenland. Als kind wist ik al dat ik ooit zou emigre ren. In Afrika en Griekenland was ik al langere tijd geweest, toen ik Matthijs ontmoette, nu zeven jaar geleden. Hij had Oost-Europese ge schiedenis gestudeerd, en ja, onze interesses zijn toen samengevloeid in ons vertrek naar Roemenië." Boekarest wordt wel 'Klein Parijs' ge noemd. Is Breb ook zo speciaal? „Niet qua grootte of voorzienin gen. Breb heeft vijfhonderd hui zen, een school, een bar, elektrici teit, tv en internet. Verder is het nogal traditioneel en in die zin spe ciaal. Met houten huizen en dorpe lingen die oude ambachten uitoefe nen. Paardenkarren, klederdracht, boeren die het land met zeis en os bewerken: in de Maramures, onze regio, zie je het. Iedereen is zelf voorzienend, net als een eeuw ge leden. De omgeving, met heuvels en weilanden, is prachtig. En dat je een omaatje in het dorp kunt verrassen door haar de werking van een stofzuiger uit te leggen, heeft ook wel iets schattigs."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 98