Veilig in de sneeuw m reizen@wegener.nl 2 J) reizen 1 024-3650360 Zaterdag 29 oktober 2011 Helm - Een helm voor skiërs en snowboarders is op veel pistes al verplicht, in het bijzonder voor kinderen. Een skiër haalt al gauw een snelheid van 50 tot 60 kilometer per uur, dus een valpartij kan riskant zijn. Zorg bij kinderen voor een helm met een felle kleur, zodat ze op de piste opvallen. Een helm heeft een kunststof buitenzijde met schuim aan de binnenkant. Er zijn twee soorten binnenbekleding: herstellend EPP-schuim en niet-herstellend schuim. De laatste moet na een klap vervangen worden. Een helm beschermt niet alleen, maar is ook lekker warm. Er zijn modellen met be dekte en vrijgelaten oren. Ze kosten tussen de 100 en 200 euro, oplopend tot 500 euro voor wedstrijdklasse helmen. Rugbeschermer Bij het spectaculaire skicrossen pakken skiërs zich in zoals motor- en fietscrossers, met beschermstukken voor rug-, borst- en schouders. Het meest gebruikt is de rugbe schermer, die als doel heeft de skiër én snowboarder te beschermen tegen botsin gen met anderen en onverwachte crashes. Er zijn twee soorten. Harde rugpanden, de zogeheten turtle backs die tussen de 100 en 120 euro kosten. Er zijn nu ook zachte flexi bele beschermers van VPD (180 euro), die bestaan uit een soort kneedbaar materiaal, dat alle schokken absorbeert doordat de energie in het materiaal gaat zitten. Ze wor den op het lichaam gedragen. Er zijn ook be schermers speciaal voor kinderen. In de sneeuw beschermen handschoenen niet alleen tegen kou, maar ook tegen stalen kanten, stukken ijs en ander ongerief. Han den mogen niet vochtig worden. Nieuw is de handschoen van het Zweedse merk ïoPeaks die halverwege de hand een rits heeft. Ideaal om onderweg snel je mobiel tje, fototoestel of liftkaart te pakken. Geen gedoe meer met losse en verloren hand schoenen. De handschoenen van ïoPeaks kosten no euro. Reken voor goede hand schoenen op een bedrag van 60 tot 70 euro, leren modellen vanaf 110 tot 130 euro. Lawinebag Sporters die langere tochten buiten de piste maken, moeten er altijd op voorbereid zijn dat het weer kan omslaan. Zorg voor extra voedsel, drinken en warme kleding. Wie echt ver buiten de bewoonde wereld gaat, moet leren hoe je een noodbivak maakt in de sneeuw. Daarvoor bestaan cursussen on der andere bij de Koninklijke Nederlandse Bergsport Vereniging. Vergeet geen reddings deken, voor een paar euro te koop. Fanatieke toerskiërs hebben vaak een airbag of lawinebag bij zich. Alles zit in een rugzak je waarin je ook nog wat andere spullen kunt meenemen. Met de airbag verhoog je de kans om in een lawine 'boven te drijven'. Prijs vanaf 600 euro. Handschoenen Mond, neus- en gezicht s beschermer Een mond, neus- en gezichtsbeschermer ge bruik je bij extreme kou, vanaf 15 tot 20 gra den onder o. Bij harde wind heb je ze al no dig bij minder lage temperaturen. Is het 'gewoon' koud, dan helpt een bivak muts van merinowol, een fleece shawl of eentje met een mix met wol, waardoor het ijs van je afvalt en niet vastkoekt. Het punt je van de neus en oorlellen bevriezen vaak als eerste. ""geluk,-, Skibril Wie een helm koopt, moet daarbij meteen de skibril passen, want niet alle brillen (gog gles) passen bij alle helmen. Kies voor een bril met maximaal gezichtveld, die goed af sluit. Het geeft rust aan de ogen. Er zijn ver schillende kleuren voor beter zicht bij slecht weer, maar de keuze voor oranje, blauw of geel is persoonlijk. Ze kosten tussen de 80 en 200 euro. Goede skibrillen hebben een laagje dat het beslaan van de glazen tegengaat. Voor bril dragers bestaan goggles met 'glas' op sterkte. Wie een eigen bril onder de skibril draagt, heeft tegen beslaan mogelijk baat bij materi aal dat duikers gebruiken. Verkrijgbaar van af 5 euro.Soms zijn er ook opzetbrillen ver krijgbaar. cles, 'Pon ee^>. Zonnebrand In de sneeuw is de reflectie van de zon ge vaarlijk voor je ogen, maar je kunt ook flink verbranden. Gevoelige plekken zijn de on derkant van kin, neus en randjes van de oren. De stelregel is, net als in de zomer, dat je je nooit moet laten verbranden. Ook bij bewolkt en mistig weer is zonnebrand ver eist omdat de uv-straling door de bewol king heenkomt. Zonnebrand met een factor 20 tot 30 is in de bergen het mi nimum. Mensen met een lichte huid, blond haar en blauwe ogen én kinderen moeten zich altijd insmeren. Lip- balsem enkele keren per dag vernieuwen is eveneens noodzakelijk. ein hoekje. Met het juiste materia alvast rond in de wintersp0 Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91