Canada's witte wilde westen 17 reizen r(7f l lf reizen@wegener.nl Kg! 024-3650360 - Zaterdag 29 oktober 2011 Het kan er ijskoud zijn, maar het is ook adem benemend mooi. De Rockies laten een klein deel zien van de ruigheid, verlatenheid en de grootsheid van Canada's wilde westen. In de winter ligt alles on der een deken van sneeuw en ver anderd in een sprookjesachtig mooie wereld, die een dag later even onbarmhartig kan zijn. Wintersport in Canada, in de na tionale parken van Banff en Jas per, betekent rekening houden met afgesloten wegen. Zelfs de Trans-Canada Highway, een le vensader voor het gebied, gaat soms dicht. Skigebieden overkomt hetzelfde, niet alleen vanwege de sneeuw, maar soms ook vanwege de snijdende wind. Mondkapjes en gezichtsbeschermers zijn dan geen overbodige luxe. Soms wor den ook delen van het skigebied af gesloten omdat een dier er zijn winterhol heeft gemaakt. Kortom, het is er prachtig, maar het is niet voor niets het 'wilde westen'. Banff kwam pas goed tot leven toen de Trans-Canada Highway aangelegd werd. Voor Jasper gold hetzelfde toen de Trans-Canada Railway werd voltooid, de trein- route dwars door Canada. Een vier daagse treinreis van Toronto naar Vancouver voert door Jasper. Bei-, de nationale parken zijn verbon den door de Icefields Parkway, een prachtige weg, hoog door het ge bergte met aan beide zijden grote gletsjers, waar vaak geklommen wordt op bevroren watervallen. In de nationale parken komt veel wild voor. Het bekendst is de zwar te beer. In de winter zie je ze niet, want de beesten liggen ergens hoog in de bergen in een hol hun winterslaap te snurken. Wel actief zijn wapiti's (ree-achtigen), coyo tes (kleine wolfachtigen), de big- horn-schapen, rendieren, elanden en wolven. Wie geduld heeft en een beetje geluk, ziet die beesten in het wild. Zeker als je de moeite neemt voor een aparte wildsafa- ri met een plaatselijke gids. Skiën in Jasper en Banff is een genot. Vrijwel altijd en overal ligt er veder lichte poe dersneeuw, ter plekke vaak aange duid als Champagne Powder. De sneeuw is droog en dat maakt het skiën tot een feest. Vanuit Banff, is Sunshine Valley'nog geen half uur met de bus. De naam zegt het al: het is een open gebied waar de zon vrij spel heeft. Magnifieke uit zichten over de grillige en apart ge laagde Rockies. Huur van materi aal is in dit hoogste Canadese ski gebied op en top verzorgd, evenals het systeem van liften en aanwij zingen (een blauwe piste heet hier Easiest way down, makkelijkste af daling) en ook het Fun Park met bulten, springschansen en andere obstakels zowel voor skiërs als snowboarders is tiptop in orde. Wel wordt overal gewaarschuwd dat je op eigen risico aan het spor ten bent. Dat past in de Noord- Amerikaanse claimcultuur. Zo wordt aangeraden op de zwarte en dubbelzwarte pistes altijd samen met iemand te skiën. Opvallend is dat aan het einde van de skiliften nergens restaurants of hutten zijn. Dat past niet in een nationaal park. Wie met kinderen komt, doet er goed aan daarmee reke ning te houden. Niet zo uitgebreid, een uurtje rij den vanaf Banff en wat moeilijker, maar ook de moeite waard, is Lake Louise. De stoeltjeslift voert je over de weides waar de beren 's zo mers met hun kroost ronddarte len. Wie skiet in Lake Louise moet zeker naar het gelijknamige meer gaan. Wonderlijk mooi, evenals het 'kasteel', zoals het Fairmont ho tel wordt genoemd. Wie zijn va kantie tot een feest wil maken, kiest voor een verblijf in de luxe van een van de Fair mont hotels. En als dat te prijzig wordt, ga er dan in ieder geval koffie drinken. Jasper is vanwege de Icefields Parkway een bezoek waard. Datzelfde geldt voor de Maligne Valley en Maligne Lake. Het skigebied heet Marmot Basin en heeft veel mogelijkheden voor toerskiërs. In het dorp, dat precies is wat je van een nederzetting in de wilder nis verwacht, is de Trans-Canada Railway een attractie. Honderden treinwagons met hoog opgestapel de containers trekken een paar keer per dag door het dorp. Opval lend is de vriendelijkheid hier. Ne derland is vaak een toverwoord omdat iedereen wel iemand kent, die een relatie heeft met ons land. Het mooiste langlaufgebied ligt op een uur van Banff in Canmore. Daar werden tijdens de Olympi sche Spelen van Vancouver alle langlaufdisciplines gehouden. Het is een supergebied waar je ook kunt langeafstandschaatsen op pri ma ijs. Evert van Benthum legt er 's winters een baan aan op Sylvan Lake, vlakbij Red Deer Highway 2. Een paar uur rijden, maar daar kij ken ze niet van op in Canada. 3 www.travelalberta.com www.fairmont.com i CANADA Banff ~3» De KLM vliegt viermaal per week 7,. y rechtstreeks naar Calgary, een prima vs uitgangspunt voor de skigebieden van Alberta. Vroeg boeken is voordelig, prijzen vanaf 650 euro. Er zijn goede busverbindingen met Banff, Jasper en Edmonton. Voor wie het land nog niet kent, zijn.arrangementen, met skiën en andere activiteiten als rijden met sledehonden, ijsklimmen of een wildsafari aan te raden. Er zijn ook rondtrips, per bus, auto of trein, bijvoorbeeld naar Vancouver. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85