Chocola proeven tussen vijf dalen reizen@wegener.nl X reizen |ggg| 024-3650360 Hllli Zaterdag 29 oktober 2011 OOSTENRIJK Crote foto: Bludenz noemt zich niet voor niets Familienski- gebiet; ook voor opgroeiende kinderen is het een ideaal win tersportgebied. foto Joost Brantjes Foto links: In de omgeving zijn prachtige skigebieden, zoals het Brandnertal met de gezelli ge Alpengasthof Melkboden. foto Friedrich Böhringer Bludenz ligt op 840 kilome ter van Utrecht. Vliegen kan naar de luchthavens Mün- chen, Zürich of Innsbruck. Per trein (www.db.de) doe je er met twee maal over stappen iets minder dan 9 uur over. In Bludenz is het Val Blu een modern ingericht resort met veel sportmogelijkhe den, zwembaden en een groot wellnessbereich (www.valblu.at). Verder zijn er tal van sauna's, zoals de Helsinki en Oslo, een buiten sauna met Alpenzicht, stoombaden en massagesa lons. In Bludenz staat een grote Milka fabriek, een Oostenrijks en geen Zwit sers product. Ook Red Buil, Atomic, Head en Piz Buin komen uit deze streek. Met dank aan het Oosten rijks Verkeersbureau en het Val Blu resort. www.bludenz.at www.austria.info.at Zürich ZWITSERLAN Bludenz Innsbruck ter pistes, vaak op de mooiste en beste snèeuwplekken. Het skigebied Sonnenkopf ligt bij voorbeeld zo gunstig, dat ze niet eens sneeuwkanonnen hebben. Al het skiën gebeurt op perfect gepre pareerde pistes met uitsluitend na tuurlijke sneeuw. Sonnenkopf pro fileert zich als Familienskigebiet om dat het gebied zeer overzichtelijk is ingedeeld. Zodra kinderen een beetje kunnen skiën, vormt het geen probleem ze hier 'los te la ten'. Maar ook ffeeriders en off-pis- te skiërs kunnen in het Sonnen- kopfgebied hun lol op. Er is een volledig off-piste afdaling richting het Nenzinggasdal van 3 kilometer lengte. In Bludenz zelf staat een der groot ste fabrieken van het chocolade- merk Milka (Milch und Ka- kao) waar je in de winkel voor weinig geld alle chocolade kunt ko pen die je op- kunt of T-shirts in de wettelijk beschermde paarse kleur. Ook de fabriek van biermerk Fohrenburger kan bezocht worden voor een rondleiding. Fohrenbur ger, dat al meer dan 130 jaar met een eenhoorn als logo, bier aan de man brengt, heeft de geweldige slo gan Das kleinen Frischenjïir dazwi- schen. Dat is eens een keer wat an ders dan 'tussendoortje'. Bij een wandeling door de Alt- stadt van Bludenz mag zeker het beklimmen van de toren van de Sint Laurentiuskerk niet ontbre ken. De kerk uit 1514 met haar typi sche barokkoepel in ui-vorm is tus sen 2002 en 2004 gerenoveerd en de trap in de klokkentoren, die er pas in 1670 in kwam, is gelukkig niet overgeslagen. Na 138 gemakke lijke treden sta je boven en kun je naast het klokkenwerk uit 1924 ook een panorama van 360 graden over de drie gebergtes, vier landen en vijf valleien bewonderen, die op een heldere dag inderdaad alle maal te zien zijn. Net als overal elders, valt ook in het nabijgelegen Brandnerdal op hoe schoon en opgeruimd het overal is. Er valt geen papiertje of sigarettenpeuk te zien en alle hui zen wekken de indruk alsof ze gis teren nog geschilderd zijn. In het dorpje Brand zelf staan fraaie, gre nenhouten bushaltes waar nauwe lijks een verticale lijn in valt te ont dekken. Een winnend ontwerp waarvoor een samenwerking met de plaatselijke VW is aangegaan; in het houten hokje kun je name lijk precies zien waar nog accom modatie beschikbaar is, zodat je ter plekke een kamer of apparte ment kunt boeken, 's Avonds zijn de bushokjes fraai verlicht Terug in Bludenz, zien we - zoals overal in Oostenrijk - de plastic zakken met daarin de krant. Er naast een potje voor de euro die een krant kost. Het hoort bij de ontspannen sfeer hier in de ber gen en dalen. Er valt veel te zeg gen voor het goede leven in Vorarl- berg. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Skiër en schrijver Walther Flaig was van mening dat in het oostelijk Alpenge bied slechts drie steden de geuzennaam Alpen- stad mogen voeren: Chamonix, Innsbruck en Bludenz. De eerste twee steden zijn, mede door het organiseren van de eerste Olympi sche Winterspelen in 1924, be kend. Maar Bludenz kan nog wel meer doen aan zijn naamsbekend heid. In Bludenz, met nog geen 15.000 inwoners aan de Ill-rivier, zie je vanuit elke straat of Gasse een berg top. De relatieve onbekendheid hangt voor een deel samen met het bescheiden karakter van de lo kale bevolking. Vorarlbergers zijn ingetogen, noeste werkers. Of, zo als Ursula Allgauer het zegt: „Wij Vorarlbergers lijken meer op Zwit sers of zuid-Duitsers." Waarna ze uitlegt dat dit niet al leen geldt voor hun nauwelijks te begrijpen zware accent, maar ook voor hun mentaliteit. „Schaffa, schaffa, Hüsle baua, zeggen wij", om aan te geven dat de Vorarl- berger veel en hard werkt om een eigen huis te hebben. Bludenz ligt ingeklemd tussen drie gebergtes, vier landen en vijf verschillende valleien. Als je een auto tot je beschikking hebt, staan er binnen een af stand van zo'n 10 mi nuten 200 liften tot je beschikking, die goed zijn voor 1.000 On kilome-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83