Spanning aan cao-front loopt op binnenland 17 SP herziet mogelijk regeling afdracht Zon heeft zich in oktober vaak laten zien Hulpdienst 113 online ziet eerste lichtpunt in strijd tegen zelfdoding Oranjes op Aruba Eisen vergunning vuurwapen worden strenger zaterdag 29 oktober 2011 den haag - Het belooft een hete herfst te worden in de publieke sec tor en de supermarkten. Komende maandag begint een lange reeks ac ties, demonstraties en stakingen uit onvrede over het uitblijven van loonsverhogingen. In de publieke sector heerst er daar naast brede verontwaardiging over de gevolgen van bezuinigingen, zo als dreigende ontslagen. Dat alles raakt zo'n 500.000 werknemers bij de Rijksoverheid, de gemeenten, in het welzijnswerk en in het open baar vervoer. In de supermarktsec tor werken nog eens zo'n 260.000 mensen. „De actiebereidheid is groot", zegt een woordvoerster van AbvaKabo FNV. Alleen al in het openbaar ver voer staan duizenden banen op de tocht omdat het kabinet door open bare aanbestedingen 120 miljoen eu ro wil bezuinigen op de vervoersbe drijven in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Staatssecretaris Mela- nie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur en Milieu) heeft toegezegd met de bonden te gaan praten. Als dat gesprek volgende week nog niet is gevoerd gaat het openbaar ver voer in de drie grootste steden vol gende week zondag de hele dag plat. In de publieke sector liggen werkge vers en bonden ook flink overhoop. De vakbonden eisen voor de 180.000 gemeenteambtenaren en 120.000 rijksambtenaren loonsver hogingen die tenminste de inflatie bijhouden, ofwel minimaal 2 pro cent. Minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) wil twee jaar de nullijn en weigert garanties te ge ven dat er geen gedwongen ontsla gen vallen. De gemeenteambtena ren hebben een aanbod van 2 pro cent loonstijging in twee jaar gekre gen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), volgens de bonden zwaar onvoldoende. De hardste klap dreigt te vallen in de sociale werkvoorziening (ruim 100.000 mensen) waar op termijn 70.000 arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen. Daarnaast wil het kabinet de beloningen fors versoberen. Dinsdag aanstaande worden enkele duizenden werknemers verwacht op een regionale actiebijeenkomst in Assen' de dagen daarna staan bij eenkomsten gepland in Rijswijk, Tilburg en Arnhem. Komende maandag beginnen de bonden een reeks supermarktacties in Amsterdam. De dagen daarna zijn andere supermarkten en distri butiecentra overal in het land aan de beurt. Spontane stakingen zijn volgens Arie van der Pijl van FNV Bondgenoten niet uitgesloten. De bonden verwijten de supermarkten steeds meer gebruik te maken van jongeren met contracten voor maxi maal 12 uur per week. „De prijzen oorlogen van de supermarkten wor den over de ruggen van eigen mede werkers gevoerd. Steeds vaker moe ten de oudere plaatsmaken voor spotgoedkope jongeren met een klein contract", zegt Van der Pijl. Volgens hem is inmiddels 75 pro cent van de 260.000 werknemers in de branche 23 of jonger. ORANJESTAD - Koningin Beatrix, prins Willem Alexander en prinses Maxima zijn gisteren bij het begin van hun officiële bezoek aan Aruba door een enthousiaste menigte verwelkomd. Een staatsbezoek is het niet: Beatrix is ook vorstin van Aruba. Het gezelschap ging onder meer naar de Staten van Aruba, het parlement dat deze week zijn 25-jarig bestaan viert. De komende da gen bezoeken de Oranjes ook de andere Caribi sche eilanden die horen bij het Koninkrijk: Bonai re, Curasao, Sint Maarten, Sint Eustatius, Saba en Sint Maarten. foto Robin Utrecht/ANP den bosch - De Socialistische Par tij gaat de afdrachtregeling voor po litici tegen het licht houden nu blijkt dat raadsleden daardoor in de problemen komen. Dat zegt par tijbestuurder Tiny Kox, fractievoor zitter van de Socialistische Partij in de Eerste Kamer. „Als blijkt dat veel leden problemen hebben met de regeling, zullen we er iets aan doen." Kox reageert op de situatie van het Tilburgse Veerle Siegers. Donder dagavond bleek dat Siegers, ge- meenteraads- en Statenlid de af drachtregeling niet nakomt. Die re geling bepaalt dat een deel van het inkomen uit politiek werk naar de partijpot gaat. Siegers zegt dat ze het geld niet kan missen. Ze is niet tégen de regeling, maar vindt dat er maatwerk moet komen voor men sen die in de knel komen. Siegers wordt gesteund door haar fractie en de afdeling. Bestuurskundige Marcel Boogers van de Universiteit Tilburg constateerde al eerder dat een groeiend aantal SP'ers in de knoop raakt met de regeling en dat de partij steeds meer moeite heeft vrijwilligers te vinden. Er wordt ge rept van willekeur en een star par tijbestuur. den haag - Burgers die een wapen vergunning willen, moeten straks zelf aantonen dat ze daar verant woord mee kunnen omgaan. Dat staat in de beleidsreactie van het kabinet op de bevindingen van de Onderzoeksraad voor de Veilig heid naar aanleiding van de schiet partij in Alphen aan den Rijn op 9 april. Minister Opstelten wil ook dat schietverenigingen meer ver antwoordelijkheid krijgen. Zo moet er onderscheid worden ge maakt naar type en gebruiker. Be ginners en jongeren komen niet in aanmerking voor alle wapens. nijmegen - Oktober was een zeer zonnige maand die volgens de me teorologen van Weeronline op de zesde of zevende plaats kan eindi gen in de ranglijst van zonnigste oktobermaanden sinds 1901. Volgens de berekeningen van Weeronline scheen de zon tot nu toe 142 uur en met nog een paar mooie dagen in het verschiet, zal het aantal zonuren boven de 150 uitkomen, zo'n 30 uur meer dan normaal voor deze maand. Augus tus had minder zonuren dan okto ber terwijl de dagen langer zijn in deze zomermaand. Oktober had mooie en droge weekeinden. De eerste dag ging zelfs de boeken in als warmste 1 oktober ooit. Het werd 26 graden, zondag 2 oktober werd het iets - maar niet echt merkbaar - koeler met 25,6 graden in de Bilt. Ook komend weekend lijkt het weer aangenaam te wor den met 16 tot 17 graden overdag en redelijk wat zon. In oktober was het gemiddeld iets droger dan normaal in deze maand. De droogste regio's waren Zeeland en Limburg. In Zeeland viel gemiddeld 60 mm neerslag, normaal is 85 mm. In Limburg viel 50 mm, normaal is dat 70 mm. In het noorden van Friesland en Groningen was het juist 10 tot 20 mm natter. door Gerard den Elt utrecht - Nabestaanden van men sen die zelfmoord pleegden, ko men vandaag in Utrecht bijeen voor een herdenking. Hulpdienst 113 Online hoopt dat de preventie campagne aanslaat. Die campagne van ProRail en 113 Online ter be teugeling van zelfmoord rond het spoor, heeft binnen een halfjaar een bijzonder lichtpuntje opgele verd. Een man in geestelijke nood die een campagnebord van 113 Online ('Ik luister') bij het spoor had ge zien, meldde zich uiteindelijk op de chat van de hulplijn. „Hij stond op het punt er een einde aan te maken, maar besloot toch contact met ons te zoeken", zegt Lucy Stut van de hulplijn, sinds 2009 paraat om bijstand te bieden aan mensen die het leven niet meer zien zitten. Er kan meteen hulp worden gebo den door een psycholoog. Dat ge beurde ook in dit geval. Volgens Stut is het verhaal tekenend voor de zin van 113 Online: „Al red je maar één mens, dan is het al de moeite waard." De telefonische hulpdienst bij doodsnood is vandaag aanwezig op de landelijke herdenking in ho tel Karei V in Utrecht. Daar wor den zo'n tachtig nabestaanden ver wacht van mensen die een einde aan hun leven maakten. Instellin gen op het gebied van geestelijke gezondheidszorg ondersteunen de herdenking, net als ProRail en de NS. Initiatiefnemer is het Lande lijk Steunpunt Rouw, dat troost wil bieden aan de achterblijvers van de circa vijftienhonderd men sen die volgens de statistieken jaar lijks zelfmoord plegen. De bezoekers zullen een krans leg gen bij het Landelijk Monument Spoorwegongevallen bij station Utrecht Centraal. Van de vijftien honderd gevallen kiest jaarlijks cir ca 12 procent het spoorbedrijf uit om zijn leven te beëindigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7