341 sport Grigor Sahakjan neemt het De ware nummer één is niet opgestaan ARMENIË Voetballer van GPC Vlissingen taalt niet meer naar zijn geboorteland Schweertman verliest in kwalificatieronde Marcel de Nijs vertrekt bij Kapelle Polka Print legt het af tegen hekkensluiter zaterdag 29 oktober 2011 Z mmmmmmammm - - UITSLAGEN BILJARTEN Driebanden groot. Tweede divisie, 't Stamine- ke - Polka Print 5-3: Louis v.d. Ouweland - Dirk Vierick 40-32, 51; Cor Jaspers - Koen Sa- ver40-32, 45; Meerten Dallinga - Ad Terloo 35-35, 63; Johan van Baal - Louis Dallinga 20-30,51. Derde divisie. Korenbeurs/Scheldeoord - Dog gen Timmerbedrijf 6-2: Kimmo Pankow - Mark v.d. Boom 35-21, 51; André Karelse - Jan van Loon 34-35, 90; Jan Westdorp - Leo Wen- nekers 30-16, 46; Alfred v.d. Dries - Kees v.d. Wegen 30-27, 51. KORFBAL Shaoxing (Chn). WK. Groep A: Nederland - Duitsland 24-10 (15-5). Doelpunten Neder land: Kuipers 5, Roozenbeek 4, Den Dunnen 3, Snel 3, Van Dijk 3, Tims 2, Detering 2, Split, De Vries. Portugal - India 40-14. Stand: 1. Nederland 2-6, 2. Portugal 2-3, 3. Duitsland 2-3, 4. India 2-0. voetbal Jupiler league: Fortuna Sittard - Almere City FC 0-0, MW - FC Zwolle 1-3, FC Eindhoven - FC Oss 2-0, Telstar - Helmond Sport 0-3. FC Zwolle 11 8 2 1 26 34- 13 FC Eindhoven 11 7 2 2 23 17- 8 Willem II 10 6 1 3 19 19- 16 FC Volendam 10 5 3 2 18 21- 13 Helmond Sport 11 5 3 3 18 22- 18 SC Cambuur 10 5 2 3 17 22-17 Almere City FC 11 5 2 4 17 24- 18 MW 11 5 2 4 17 21 - 21 Sparta 10 4 2 4 14 15- 14 FC Oss 11 4 2 5 14 25- 25 FC Dordrecht 10 3 4 3 13 12-22 Go Ahead Eagles 10 3 3 4 12 18-20 Fortuna Sittard 11 3 3 5 12 21 - 22 FC Den Bosch 10 2 5 3 11 11-10 Telstar 11 3 2 6 11 20- 24 SC Veendam 10 2 3 5 9 18- 19 FC Emmen 10 1 2 7 5 7- 24 AG OW 10 1 1 8 4 7- 30 mmsmsmsm fmmmmmmmsm&wmm ROTTERDAM Piëdro Schweertman is gisteren in de eerste ronde van het kwalifica tietoernooi van de World Open Squash in Rotterdam onderuit ge gaan. De uit Koudekerke afkomstige squasher verloor met 3-1 van de Au straliër Zac Alexander. Schweertman maakte het zijn op ponent lastig, maar onnodige fou ten in de cruciale fase van de ga mes bezorgden hem uiteindelijk na een klein uur spelen een 1-3-ne- derlaag. Het werd 9-11,12-10,6-11 en 8-11. KAPELLE Marcel de Nijs vertrekt aan het eind van dit voetbalseizoen bij Ka pelle. Het bestuur van de zater dag-derdeklasser en de oefenmees- ter zijn dat in goed onderling over leg overeengekomen. Marcel de Nijs is aan zijn tweede seizoen be zig bij Kapelle. De Bevelandse club, die in de der de klasse B van het zaterdagvoetbal uitkomt, staat momenteel op de tiende plaats. Kapelle heeft na ze ven wedstrijden zes punten be haald. SINT WILLEBRORD De driebanders van Polka Print le den in de tweede divisie een onver wachte nederlaag tegen 't Stamine- ke 5-3. De Brabanders vormen een lastige tegenstander, maar gezien het ver schil op de ranglijst moest een ze ge voor de Polka Print tot de moge lijkheden behoren. Het kwam er niet van omdat beide kopmannen Vierick en Saver verlo ren. Meerten Dallinga speelde ge lijk en Louis Dallinga won, maar het was niet genoeg om er nog een gelijkspel uit te halen. door René van Stee etten-leur - Een voetballer van Armeense afkomst, woonachtig in Etten-Leur, maar spelend bij GPC Vlissingen. Er zijn logischere com binaties te bedenken. Grigor Sahak jan beseft dat het allemaal best bij zonder is. Hij neemt zijn situatie echter zoals die is. „Ik ben blij met de kans die Nederland mij biedt om iets te maken van het leven", zegt de 24-jarige middenvelder. De familie Sahakjan - vader Firu- din, moeder Angela, dochter Ma riana en de zoons Geram en Gri gor - woont dertien jaar in Neder land. Het gezin verkeerde lange tijd in onzekerheid over een ver blijf in het nieuwe vaderland. Het wachten op een status duurde acht jaar. „Absurd natuurlijk. De dreiging van een terugkeer was er regelmatig. Ooit kregen we een brief waarin stond dat we nul uur hadden om te vertrekken. De re den werd niet gegeven. Net zoals we nooit hebben geweten waarom die brief werd geschreven." Hoewel de schijnbare willekeur van het Nederlandse asielbeleid een zware wissel trok op het leven van de familie Sahakjan, is jongste zoon Grigor nooit bij de pakken neer gaan zitten. „Ik was elf toen ik in Nederland kwam. Dan sta je zorgeloos in hét leven. M'n ouders hebben ons ook altijd zoveel moge lijk weggehouden van allerlei ellen de die over ons heen kwam." Over de vlucht van het armoedige platteland van Armenië - dat grenst aan Turkije, Georgië, Iran en Azerbeidzjan - naar Nederland wil Grigor weinig kwijt. Met name uit respect voor zijn ouders heeft hij er geen behoefte aan om oude wonden open te rijten. „Het risico om er te blijven was te groot. Voor al m'n vader liep gevaar", is alles wat hij er over zegt. De spanningen in zijn geboorte land zijn er nog steeds. Oorzaak is het conflict rond Nagarno-Kara- bach, oorspronkelijk onderdeel van Azerbeidzjan, net als Armenië een voormalige Sovjet-deelrepu bliek. Nadat de Sovjet-Unie uiteen was gevallen, werd op 6 januari 1992 de Karabachse onafhankelijk heid van Azerbeidzjan uitgeroe pen. Vrijwel direct hierna brak een door Marco Knippen den haag - Met drie nieuwe grandslamkampioenen lijkt zich in 2011 een revolutie in het vrou wentennis te hebben voltrokken. Maar van een radicale wijziging in de machtsverhouding was geens zins sprake. Veel bleef bij 't oude. Li Na, Petra Kvitova en Samantha Stosur mogen worden bestempeld tot de gevierde speelsters van het bijna geëindigde seizoen. Li Na schreef op Roland Garros geschie denis. Als eerste Aziatische ooit ze gevierde de Chinese tijdens een major, vijf maanden na haar verlo ren finale bij de Australian Open. De Tsjechische Kvitova en de Au stralische Stosur lieten het verle- etnische oorlog uit tussen de Ar meense inwoners (overwegend christenen) van het gebied en de Azeri's (overwegend moslims). Ook Armenië raakte bij deze oor log betrokken en steunde Nagor- no-Karabach zowel materieel als militair. In 1994 werd de oorlog ten koste van tienduizenden dode lijke slachtoffers en honderddui zenden vluchtelingen in Armeens voordeel beslist en kwam de regio in haar huidige situatie terecht. Dit resulteerde er onder meer in dat het gebied vrijwel geheel op Ar menië georiënteerd raakte en dat alle verbindingen met Azerbeidz jan letterlijk werden verbroken. Deze situatie is tot op de dag van vandaag nog niet veranderd. Grigor is in zijn jeugd al vaker ver huisd dan menig Nederlander in zijn hele leven. Bij aankomst in Ne derland ging het vanuit het op vangcentrum in Zevenaar naar het asielzoekerscentrum op Vlieland. Daar duurde het verblijf twee jaar. L 4 Lange adem Daarna verkaste de familie naar asielzoekerscentra in het Friese Grouw (een half jaar), Steenber gen (tweeënhalf jaar) en Etten- Leur (drie jaar). „Heel vervelend", vertelt Grigor daarover. „Want tel kens moest je afscheid nemen van je vrienden en school. En ook al is het niet altijd leuk in een asielzoe kerscentrum, je raakt er toch ge hecht aan bepaalde dingen. En dan vooral je vrienden. Die kwa men overal vandaan: Congo, Ethio pië, China, Irak, Afghanistan, noem maar op. De saamhorigheid was altijd groot. Ook leerde je er heel snel Nederlands door. Want doordat je met zoveel verschillen de nationaliteiten bij elkaar zat, werd je haast wel gedwongen om de taal snel te leren." Zoals bij veel jongens was voetbal een belangrijke uitlaatklep voor Grigor. Ten tijde van het verblijf in Steenbergen voetbalde hij bij zon- dag-vijfdeklasser Welberg. Als jon ge tiener scoorde hij in het eerste elftal aan de lopende band. Grigor besloot zijn stoute schoenen aan te trekken en meldde zich voor den herleven en losten hun landge- notes Jana Novotna en Margaret Smith Court na respectievelijk der tien en 38 jaar af als winnares op Wimbledon en US Open. Vooral de primeur van Kvitova biedt perspectief Immers, vers bloed aan het front is gewenst. De laatste speelster die 21 jaar of jon ger was toen ze een grandslamtitel veroverde, was Ana Ivanovic. Nadien heersten de 'oudjes'. Een categorie waartoe ook de 29-jarige Li Na en twee jaar jongere Stosur, die in 1999 als prof debuteerden, mogen worden gerekend. Caroline Wozniacki heeft dezelfde leeftijd als Kvitova. De Deense mag zich - net als in 2010 - 's we relds beste noemen, maar aan haar een proeftraining bij RBC. De over gang naar de inmiddels opgeheven eerstedivisionist was snel beklon ken. Hij liep er zijn huidige trainer bij GPC Jurriaan van Poelje en Zeeuwse jongens als Lars de Voogd (Zaamslag), Lorenzo van Trijp (RCS), Mervin Niemantsver- driet (RCS), Arjan van der Smis sen (Kloetinge) en Frits Paap (Ba ronie) tegen het lijf Vijf jaar lang liep het op rolletjes in Roosendaal. Totdat Eric Hellemons bij Jong RBC zijn opwachting maakte. „De chemie was er niet. Eric was niet eens een slechte trainer, maar hij zag het niet in me zitten. Op den duur had ik ook het idee dat hij me niet mocht. Ik kwam niet meer aan spelen toe, terwijl ik een jaar eerder basisspeler was en in de tussentijd ook al eens meetrain- de met het eerste." Een vertrek bij RBC was onaf wendbaar. Grigor had nog altijd het idee om te kunnen slagen in het betaald voetbal. Een nieuwe profclub meldde zich echter niet. Na anderhalf jaar kwam hij bij Ko zakken Boys terecht. Het verblijf in Werkendam werd geen succes. „Het seizoen daarop kreeg ik geen kans voor het eerste elftal. Dat zag ik niet zitten. Toen kwam Roda Boys op m'n pad." Het seizoen bij Roda Boys verliep eveneens niet naar wens. Gehard door het leven liet Grigor zich niet uit het veld slaan. Hij zag meteen een lichtpuntje toen hij hoorde dat Jurriaan van Poelje, met wie hij bij RBC een fantastische tijd be leefde, trainer van GPCzou wor den. „Ik heb toen contact met hem gezocht. We waren er al heel snel uit." De keuze voor GPC bleek de juiste. Vorig seizoen speel de de zaterdag-eersteklasser een zorgeloos seizoen. Daarin speelde Grigor een bepalende rol. Hij was niet alleen goed voor zeven tref fers, maar ook voor minstens zo veel assists. Die prestaties moeten volgens Grigor volledig op het con to van de trainer worden geschre ven. „Jurriaan heeft er bij GPC echt nieuw leven in geblazen. Dit seizoen zit het inderdaad niet mee, maar het komt goed. Het po sitiespel is oké en we creëren altijd kansen. Hopelijk worden we daar tegen Zaamslag (vandaag) voor be loond." status kleeft een smet. Weliswaar boekte ze zes eindoverwinningen, hetgeen niemand haar nadeed, maar op de belangrijkste podia fi gureerde ze. Zodoende geldt ze als de koningin zonder kroon, het geen deze week nog eens werd on derstreept bij de WTA Champions hips in Istanbul. Bij het officieuze WK was er slechts een bijrol voor haar weggelegd. En dus is het nau welijks te rechtvaardigen dat 'Miss Sunshine' de eerste plaats bezet. Wozniacki lijkt gebukt te gaan on der de (zelf) opgelegde druk, en niet alleen zij. Want Li Na, Kvito va en Stosur kampten na hun triomftocht met een vormcrisis. De gedachte voortaan als kampioe ne door het leven te gaan werkte GPC-speler Grigor Shakjan: „Ook al is den." De hoop op een profcarrière heeft Grigor inmiddels opgegeven. Toch acht hij GPC niet beneden zijn stand. „Het is een geweldige en su- pergezellige club. Een dorpsvereni ging in de stad, zeg maar. Dat ik drie keer per week 180 kilometer in de auto zit om daar te kunnen voetballen zegt genoeg denk ik." De droom om in het amateurvoet- verlammend, gaven Li Na en Kvi tova naderhand toe. Het verklaart de anarchie in het vrouwencircuit. De ware nummer één stond we derom niet op, temeer omdat Kim Clijsters na Roland Garros met blessures worstelde en zich terug trok voor Wimbledon en de US Open. Serena Williams maakte in die periode juist haar rentree na een lange absentie vanwege licha melijke rampspoed, maar presteer de te wisselvallig en slaagde er voor het eerst sinds 2006 niet in het seizoen met een grandslamze- ge af te sluiten. In het spel om de knikkers werden de Nederlandse speelsters, in de lijn van de verwachting, met de kruimels afgescheept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78