Potenties Terneuzen 241 eland Miniatuurwereld Jos en Leo in 's Landshuis Hulst Basisschool en sluise raad wil geen in sint jansteen nieuwe natuur meer ONDERZOEK Middenstand moet inspelen op digitalisering dorpshuis samen 'Gemeente kan niets doen aan Euregiotuinen' regioagenda zaterdag 29 oktober 2011 Jos Ottens en Leo Osephius richten hun eerste expositie in. foto Peter Nicolai door Jeanette Vergouwen HULST - Het begon ongeveer zes jaar geleden. )os Ottens had op een rommelmarkt een groot pop penhuis gekocht; een Amerikaans landhuis uit de negentiende eeuw. Het dak was kapot. Jos vroeg haar handige buurman Leo Osephius of hij dit kon repareren. Leo hapte direct toe. Hij kan niet stil zitten en omdat hij graag alles zelf maakt, knutselde hij ook winkel spulletjes en meubeltjes in elkaar. In 's Landshuis aan de Steenstraat in Hulst, waar de VW zit, houden ze hun eerste expositie. „Ik hoefde maar het woord 'bloe menwinkel' te laten vallen en Leo begon eraan. Hij kwam dan een paar weken later met het resultaat en dan maakten we samen de in deling en aankleding. Ik kocht boe ken en abonneerde me op tijd schriften over poppenhuizen. Dat zorgde weer voor nieuwe ideeën. Zelf heb ik een schilderij van een poppenhuis geborduurd, want ik ben dol op handwerk." Jos laat een borduurlapje zien en vertelt dat dit straks zal dienen als vloer kleed. Leo is alle dagen bezig aan zijn ont werpen. „Ik werk soms aan drie huizen tegelijk, als het éne even moet drogen, kan ik verder met een ander." Hij loopt naar een in genieus in elkaar gezet schoollo kaal. Aan de banken hangen gevul de schooltassen, het bord met aap-noot-mies staat voor de klas en in de kasten liggen op schaal ge maakte originele schoolboekjes. „Alle laatjes schuiven, de garage deur rolt omhoog en weer dicht, in het kapelletje en de oude bio scoopzaal branden er lichtjes en er is zelfs een, muziekje te horen. Al les moet kloppen, anders ben ik niet tevreden." Tijdens een verjaardagsfeest van de bewoners van de Notendijk- 'staart' (het laatste eindje van de Notendijk in Hulst) opperde ie mand dat ze de poppenhuizen moesten exposeren en toen ging het balletje rollen. Leo: „Ik ben blij dat er ook twee glazen vitrinekas ten zijn, want daar kan ik mijn mi niaturen kwijt, zoals de groente-, vis- en broodkar. Kijk, en dit is een oude theeketel, die heb ik uit gezaagd en gevuld met een ouder wets interieur." Een stoffenwinkel is het eerste ge zamenlijke project van het creatie ve duo, momenteel werken ze aan een heel groot poppenhuis van 80 bij 50 bij 100 centimeter. „Drie ver diepingen en met openklappende gevel." Leo wil ook voor anderen poppen huizen maken op bestelling. Be langstellenden kunnen hem bellen via 0114-321255. De expositie is tot 9 november te zien in 's Lands huis. Open van maandag tot en met zaterdag 10.00-12.30 en 13.00-17.00 en zondag 14.00-16.30 uur. door Wout Bareman Verhalen over zware krimp, over wegtrek kende jongeren én overheidsdiensten, over verminderde koopkracht en een haperende ar beidsmarkt stemmen somber. Tóch ligt voor Terneuzen een mooie toekomst in het verschiet. Mits de gemeente stimulerend, voorwaardenscheppend en vooral krachtdadig optreedt. Terneuzen moet blijven investeren in wonen, winkelen en recreatie. Want zijn die zaken in orde, dan schept dat een aantrekkelijk woon- en leefkli maat en zal dat een positieve in vloed hebben op de vestiging van én nieuwe bedrijven én werkne mers van elders. Vooral bedrijven als Dow Benelux en aanverwante hebben aan die mensen van elders grote behoefte. In de regio zijn ze immers maar moeilijk te vinden. De Kamer van Koophandel heeft in opdracht van de gemeente een sociaal-economische analyse uitge voerd: Ondernemen in Terneuzen. Daarin wordt de actuele economi sche situatie in beeld gebracht en het ondernemen - van chemiereus tot webwinkel - tegen het licht ge houden. Belangrijkste conclusie: Terneuzen staat er helemaal niet zo slecht voor, maar... Wethouder Jaap Bos (eco nomie) beaamt dat vol mondig. „Het kan na tuurlijk altijd beter, maar uit de analyse blijkt dat we de laatste twee jaar - ondanks de economi sche crisis - behoorlijke resultaten hebben geboekt. Denk aan investe ringen van bestaande bedrijven als Dow en Yara, maar ook aan nieuw komers als Mammoet en de Pallet centrale. Er zit nog geen echte con stante in de groei, maar het geeft de potenties aan." Bos nuanceert de daling van het aantal werkne mers in de industrie. „Dat heeft ook te maken met het overhevelen van zaken als planning en logistiek n aar dienstverlenende bedrijven. Tja, die honderden mensen die daarmee gemoeid zijn, worden dan weggestreept bij de industrie, maar blijven wel op de arbeids markt meedraaien." De wethouder ziet vooral veel per spectief op logistiek gebied. Met „Terneuzen wordt steeds meer een toeristische gemeente. De band met het de komst van de nieuwe zeesluis, straks de Seine-Scheldeverbinding en alle andere verbeterde infra structuur kan Terneuzen straks fungeren als belangrijke draaischijf van het goederenvervoer. „Ik zie daarbij vooral kansen voor interna tionale distributiecentra, die de goederen ook verwerken." Bos be nadrukt één ding: „We moeten al onze creativiteit aanwenden om te bereiken dat mensen van elders hier komen wonen en werken. Uw Nieuwe Toekomst is, wat dat betreft, niet genoeg." Dat aantrekkelijke woon-, werk- en leefklimaat heeft alle aandacht, verzekert Bos' collega Pim Broekhuysen (midden- en kleinbedrijf, recrea tie, toerisme). Natuurlijk noemt hij hot spots als de Markt, de Schel- deboulevard (Veerhaven) en de SINT JANSTEEN - In Sint Jansteen komt mogelijk een gebouw waarin de basisschool, gymzaal en het ver enigingsgebouw De Warande wor den ondergebracht. De gemeente Hulst heeft daar een haalbaarheids onderzoek naar laten doen. Het college van B en W wil in novem ber de resultaten van de studie be spreken met scholengroep Leertij, de dorpsraad Sint Jansteen en het bestuur van De Warande. Volgens een woordvoerder van de gemeen te is het nog niet bekend waar het nieuwe multifunctionele centrum moet komen. „We willen nu eerst de voor- en nadelen met z'n allen op een rijtje zetten." door Martijn de Koning OOSTBURG - Er komt geen nieuwe natuur meer in de gemeente Sluis. Die ondubbelzinnige tekst wordt opgenomen in de gemeentelijke toekomstvisie, die de Sluise ge meenteraad donderdag vaststelde. De uitspraak is veel te star, meen de Albert de Bruijn (D66). „Stel dat je van de provincie een aan bod krijgt om, ik noem maar wat, een werkgelegenheidsproject op te starten dat draait op het aanleggen van nieuwe kreken. Dan -kunnen we daar niet eens over nadenken, maar moeten we meteen 'nee' zeg gen." Stan Lauret, wiens VVp-ffac- tie niet voor de aanleg voor nieu we natuur is, wees op de gevaren voor het 'dichttimmeren' van mo gelijkheden. „Als we moeten com penseren voor de aanleg van een nieuwe weg, moet dat toch kun nen. Dat sluiten we hiermee ook uit." Een meerderheid van de raad liet zich niet overtuigen. Het CDA wees daarbij op afspraken in het coalitieakkoord, hoewel die maar voor vier jaar gelden en de visie veel langer mee moet. Alleen de PvdA en twee van de drie WD' ers (naast Lauret ook Marjon de Wilde) steunden het voorstel van De Bruijn de tekst te schrappen. OOSTBURG - De gemeente Sluis kan bijna niets doen aan de huidi ge staat van de voormalige Euregio tuinen bij Oostburg. Dat zegt wet houder Peter Ploegaert. De raads fractie van Helder Zeeuws vroeg Ploegaert om uit te zoeken op wel ke manier het terrein en het ge bouw tijdelijk opengesteld kun nen worden, zodat het verval een halt wordt toegeroepen. Volgens Ploegaert zijn de grond en het gebouw van de Stichting Eure giotuinen. Omdat die failliet is ge gaan, heeft ook hypotheekverstrek ker Rabobank er een vinger in de pap. Er zijn nog steeds plannen voor huizenbouw op het terrein. Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. ZATERDAG 29 OKTOBER AARDENBURG - St. Baafskerk, 20.00 uur: Concert muziekvereniging Veronica; AXEL - De Halle, 20.00 uur: Toneel 'Cho- comousse' door Siesa; 't Sportuus, 10.00 uur: Internationale ver zamel brandweerbeurs; Watertoren, 19.00 uur: Nacht van de nacht; De Boemerang, 14.00 uur: Kaarten; BIERVLIET - Café Nieuwlandse Molen, 20.00 uur: Schieting; CLINGE - Parking Molenstraat, 18.30 uur: Halloweentocht door Clingse bossen; EMMAHAVEN - Bezoekerscentrum, 10.00 uur: Excursie Land van Saeftinghe; GRAAUW - Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip; Gemeenschapshuis, viering 22 jaar carna valsvereniging De Toogvèrkes: 19.00 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 72