zeeland 123 Nieuwsbode trapje woonwagen' m Woonwagen past in Streekmuseum Gemeenteraad eist nota monumenten Aangifte doen in 3D Alleen MEGA MEUBEHO DAAGSE k (8 mAMZINNIGE WOON WE KEN 10% kortinq op de gehele collectie! SterdOme.. Uw Mercedes-Benz Specialist! Verhalenbundel centraal op culturele middag zaterdag 29 oktober 2011 De Zierikzeesche Nieuwsbode maakte in 1994 melding van het vakantie verblijf van Beatrix en Irene. In 2007 interviewde déPZC de barones in haar woonwagen over een documentaire die over haar is gemaakt 5170, bj 04-2006,91.111 km, Sportpakket,THERMATIC airconditioning, LM-velgen, cruise control, Parrot carkit, 5 versnellingsbak door Ton van den Nouweland Meestal waren ze met z'n vieren. Beatrix, Ire ne en hun vriendinne tjes. En er waren al tijd rechercheurs bij. Die sliepen een eindje verderop in tentjes." Tineke Veerhoek-Deurloo, gepen- sioneerd WV-informatrice uit Burgh-Haamstede, weet nog goed dat de nog jonge prinsessen Bea trix en Irene begin jaren vijftig hun zomervakanties doorbrachten in Westenschouwen. De hoogheden logeerden dan in de woonwagen van Sophie Booy, geboren barones Van Randwijck. Mevrouw Booy, overleden in okto ber 2009, was de tweede en laatste persoonlijk secretaresse van konin gin Wilhelmina. De logeerpartij tjes, waarvan er volgens Veerhoek vier of vijf zijn geweest, waren ook het idee van - toen weer - prinses Wilhelmina. In de zomer van 1953 wilde Wilhelmina dat Beatrix kennis nam van hetgeen de watersnood had aangericht op Schouwen-Duiveland-, In de om gang met andere kinderen bedien de Beatrix zich van het pseudo niem 'Dientje Rozeknop'. Veerhoek speelde als nog geen tien jaar oud meisje vaak met haar vriendinnen in de buurt van de ro tonde van Westenschouwen. „In de duinen was een kleine, onder grondse bunker. Dat was ons speel huis. Van daaruit slopen we door de bosjes naar de woonwagen. Zag je de prinsesjes zitten. Ze badmin tonden vaak voor de woonwagen. Maar ze gingen ook paardrijden of fietsen. Soms zaten ze op de trap naar het strand. Daar heeft mijn broer Joop - veertien jaar toen - haar een keer aangehouden, zoals hij uit nieuwsgierigheid wel vaker met toeristenkinderen deed. Dat Tineke Veerhoek-Deurloo Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor zou een mooie plek zijn om de woonwagen van mevrouw Sophie Booy voor het nageslacht te bewaren. Dat vindt LSD-fractievoorzitter Jacqueline van Burg. „De wagen is tenslotte ook in Dreischor gebouwd." Behoud van de wagen, waarin Beatrix en Irene in hun jeugd logeerden, vindt Van Burg geen gemeente lijke taak. „Maar misschien kunnen we een faciliteren- de rol spelen." Van Burg geeft hiermee een voorzet aan haar SGP-col- lega Kees van den Berge, die eerder in de gemeente raad pleitte voor behoud van de prinselijke kampeer wagen. „Goemanszorg kan een alternatief zijn. Maar mijn idee is toch om de wagen te herstellen, op die KOM MAAR VAN BELLE WONEN EN PAK MEI'1 vraag naar de voorwaarden in de winkel Psst. slaapkamers tot 70 OD showroommodellen Scottweg 43 4462 GS Goes 0113 - 272323 www.sterdome.nl het om prinsesjes ging, kreeg hij pas door toen een man 'laat eens gauw die meisjes door' riep." Vaag herinnert Veerhoek zich nog iets met een balspel. „Ik gooide hun bal terug of zij de mijne. Dat weet ik niet precies meer. Het is ook al zestig jaar geleden." Nog wel heel precies weet Veer hoek dat ze Beatrix eens een siga ret heeft zien roken op het trapje voor de woonwagen. „Ik dacht nog. Ohoo, als haar moeder dat eens wist." De prinsesjes kwamen 's zomers niet alleen bij de barones logeren; ze waren ook te gast op de - inmid dels verdwenen- camping Groen- oord van de familie Dalebout in Burgh-Haamstede. „Daar konden ze paardrijden. Vooral Irene ver bleef daar graag." In 1994 bracht koningin Beatrix een streekbezoek aan Schou wen-Duiveland. Voorafgaand daaraan had Veerhoek enkele aqua rellen laten maken van Booy's woonwagen. Burgemeester Harm Tees overhandigde het mooiste schilderijtje aan de Majesteit. „Die wagen is me zo dierbaar. Daar heb ik zulke enige herinneringen aan", waren de woorden waarmee Bea trix volgens Veerhoek het schilde rijtje in ontvangst nam. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Wethouder Wim Stou ten moet voor eind juni volgend jaar een kant en klare monumen tennota op tafel leggen, inclusief een verlichtingsplan. De gemeente raad is het wachten beu en heeft met de vuist op tafel geslagen. De wethouder moet actie onderne men. Sinds 2008 wordt het monumen tenplan beloofd, maar het is er nog steeds niet. Daarom wordt de wethouder door de raad nu ge dwongen de nota te schrijven. Vooral de wat badinerende toon die de wethouder in de laatste commissievergadering richting de raad aansloeg, is in het verkeerde keelgat geschoten. Dat gebeurde nadat het CDA her haaldelijk vroeg aan de wethouder om een concrete datum te nbe- men wanneer de nota in 2012 zou verschijnen. Stouten zei daarop „voor 31 december" en daarmee was wat hem betreft de kous af „Weinig respectvol", aldus Ad Schouw van het CDA. „We voelen ons niet serieus genomen", consta teert Dick Meulblok van de WD. Volgens de Christenunie wordt door het langdurige uitstellen van het verschijnen van de nota ook de geloofwaardigheid van de ge meente aangetast. In 2008 stelt de gemeenteraad geld beschikbaar om een monumenten nota te schrijven. Het rapport zou in 2009 verschijnen. Tijdens de be handeling van de begroting 2010 meldt het college dat de nota in concept klaar is en dat hij dat jaar nog wordt aangeboden. In dat jaar treedt een nieuw college aan en om het belang van de monumen ten te onderstrepen belooft het nieuwe college in 2010 'de monu mentennota af te ronden'. Het jaar 2011 breekt aan. De nota is er nog niet en opnieuw wordt de raad gevraagd budget beschik baar te stellen. Het college van bur gemeester en wethouders belooft dat de nota in 2011 gereed komt. Nu is gebleken dat het weer niet gaat lukken en moet de raad op nieuw budget beschikbaar stellen. Wethouder Wim Stouten ver klaart dat de oorzaak ligt bij ziekte van een ambtenaar en daarna an dere prioritering. De gemeenteraad heeft de monu mentennota aangegrepen om ook een andere kwestie op te lossen. Het in 2009 beloofde (en nooit ver schenen) monumentenverlich- tingsplan moet worden opgeno men in de monumentennota. plek te laten staan en hem - eventueel door verhuur- zijn functie te laten houden." Vrijwel elke inwoner van Burgh-Haamstede kent de 'pipowagen' van Sophie Booy aan het begin van de Kampweg in Westenschouwen. Sinds het overlijden van de barones drie jaar geleden, raakt het ding in ver val. Booy heeft haar bezittingen nagelaten aan de Am sterdamse stichting Ars Donandi, een fonds voor goe de doelen. Een woordvoerster van die stichting zegt dat zij de erfenis 'in de geest van mevrouw Booy' zal beheren. Behoud van de woonwagen ligt volgens de woordvoerster daarom voor de hand, verhuur wat minder. „Het bestuur neemt er in december een be sluit over." Tineke Veerhoek vindt verhuur geen goed plan: „Dan is het ding snel naar de ratsmodee." MIDDELHARNIS - Op het politiebu reau van Middelharnis kan vanaf 1 november in 3D aangifte worden gedaan. De aangifte verloopt via een driedimensionaal scherm met een politiemedewerker die op een andere locatie zit. Voor de aangifte moet wel vooraf een afspraak worden gemaakt. Het politiebureau van Middelhar nis houdt vandaag open huis en dan kan iedereen gelijk de nieuwe manier van aangifte doen ervaren. De open dag start om 13.00 uur. Om 14.00 uur wordt de 3D-aangif- te officieel geopend. Het adres is Olympiaweg 40 in Middelhamis. RENESSE - De culturele middag za terdag 5 november in het dorps huis in Renesse staat in het teken van de presentatie van het tweede deel van een verhalenbundel waar aan 40 Zeeuwse auteurs meewerk ten. De titel daarvan luidt: 'Zee land, verhalenbundel van Zeeuw se bodem'De bundel is opgedra gen aan J. W. Maryson, die vlak voor zijn overlijden een verhaal in stuurde. Na de boekpresentatie volgt een middagprogramma met muziek van MarAzul en Tijl Da- men en voordrachten van fantasy- schrijver Terence Lauerhohn en Zeeuwse dichters. Het evenement wordt afgesloten met muziek van 'Pipistrello'. Aanvang 13 uur. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojoumaal. Ma. tfm vr. om 10.00, ró.oo en 22.00 uur Zfl. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl Arcolamp ifltOrmGBT TI33r onze scherpe prijs! uit voorraad leverbaar! 0 rë flri 9 ft. WNM bank Charles Ml Mfit 25% korting! POT Interieur Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen.T: 0115-562010 WWW.pot.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59