verdeeldheid CDA bloot zeeland 13 in politieke machtsstrijd Roken is minder populair 'Nederland riskeert miljoenenclaim' commentaar Mauro 'Een partijleider zou de regie moeten voeren, maar die ontbreekt. Als we wachten tot we een lijsttrekker voor de Tweede Kamer moeten kiezen, zijn we te laat.' zaterdag 29 oktober 2011 'Binnen het CDA bestaat een sterke traditie om de partijleiding te steunen, dus ik vraag me af wie zijn hand op durft te steken bij het congres.' Harry van Waveren, oud-gedeputeerde voor het CDA Wybe de GRaaf, voorzitter CDA Zeeland liano, fractievoorzitter van het CDA in Provinciale Staten. „Er zijn verwachtingen gewekt in een eerder stadium. Als het beleid niet werkt, moet het beleid aangepast worden. En jongeren die zo lang in Nederland zijn, mogen best blij ven." Ze maakt zich zorgen over haar partij. „Dit kan heel grote ge volgen hebben. Het is heel erg zuur, want ik hecht veel waarde aan de eenheid binnen de partij. Ik vind dat er één leider moet zijn voor het CDA. Wie dat dan moet zijn? Jan-Kees de Jager." Toine Poppelaars, de baas van het voldoende om de zaken in Den Haag te regelen. Voor Koppejan zijn beide congressen verbonden door één centrale vraag: kunnen we in dit land fatsoenlijk met el kaar omgaan? Vorige keer ging het om de islam, nu om asielzoekers. Het blindelings roepen van 'regels zijn regels' gaat Koppejan princi pieel te ver. Hij vindt dat regels ten dienste moeten staan van men sen en niet andersom. Kinderen die zo lang hebben moeten wach ten op een besluit over een ver blijfsvergunning en volledig zijn geïntegreerd zet je niet meer over VIDEO Mag Mauro blijven? Dat vroegen we voorbijgangers op het station van Goes. Zie www.pzc.nl/video. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl waterschap Scheldestromen en oud-gedeputeerde, steunt minister Gerd Leers. Onomwonden. „Hij voert het beleid uit. Twee andere ministers hebben zich eerder over de kwestie Mauro gebogen. Je moet een rechte lijn trekken; het is gevaarlijk om Over individuen te praten. De discussie wordt nu met emotionele argumenten gevoerd, niet met rationele. Dat de interne verdeeldheid nu wordt geëtaleerd, doet het CDA geen goed." Ook Bea Flach, fractievoorzitter in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland staat achter Leers. de grens, is zijn gedachte. De PW denkt daar anders over en is fel ge kant tegen het afgeven van een ver blijfsvergunning. Volgens goed in gelichte bronnen in Den Haag heeft de PW achter de schermen gedreigd met een crisis als een ver gunning wordt afgegeven. Daar mee wordt pijnlijk zichtbaar waar Ab Klink in september 2010 voor waarschuwde. Hij zei: samenwer ken met de PW betekent naar het pijpen van Geert Wilders dansen. Voor hem was het de reden om uit de onderhandelingen te stap pen die moesten leiden tot een door Jeffrey Kutterink den haag - Door het aanhouden de gedraal van Nederland rond het onder water zetten van de Hedwigepolder, riskeert Neder land een miljoenenclaim van Vlaanderen. Dat stelt GroenLinks in de Tweede Kamer. Die claim wordt ingediend als bijvoorbeeld een natuurorgani satie met succes de periodieke bag- gervergunning aanvecht, die nodig is om de uitdieping van de Wester- „Als het beleid niet deugt, moet je dat aanpassen. En niet voor indivi duen een uitzondering maken. Na tuurlijk, als het je buurjongen is, heb je er sympathie voor, maar de wet is er voor iedereen." „Ik steun Ad Koppejan", zegt oud-gedeputeerde Harry van Wa veren. „Ik ben blij dat hij zijn rug recht heeft gehouden. Het is on menselijk om iemand die acht jaar in Nederland is en die geïnte greerd is terug te sturen. Ik denk niet dat je daarmee een precedent schept. De minister had het vol gens mij zelf over 75 gevallen. coalitie met de PW. Hoe groot de belangen zijn, bleek gistermiddag. Na afloop van de ministerraad liet minister Gerd Leers (Asiel en Im migratie) weten dat 'zijn besluit vaststaat'. Premier Mark Rutte voegde er in zijn wekelijkse pers conferentie aan toe dat het 'kabi net volledig en unaniem de aan pak van Leers in het dossier Mau ro Manuel steunt'. Daarmee staat het CDA-congres maximaal onder druk. Doordat de SGP net als WD, CDA en PW achter het beleid staat van Leers, kunnen Koppejan en Ferrier hun schelde op peil te houden. Groen Links Tweede Kamerlid Liesbeth van Tongeren: „De prestigestrijd rond de Hedwigepolder dreigt steeds duurder te worden. Het ka binet roept onnodige financiële ri sico's over zich af" Volgens de Schelde-verdragen is Nederland verplicht de uitgediepte Wester- schelde op peil te laten houden. Daartoe verleent Rijkswaterstaat een baggervergunning. Die vergun ning loopt in 2014 af en wordt voor vijfjaar verleend. Van Tonge- Nou, die kunnen we in Nederland goed gebruiken, gezien de vergrij zing. Ik vind die harde houding echt niet passen bij het CDA." Het CDA is behoorlijk verdeeld, stelt ook Van Waveren vast. „Dat is slecht voor de partij. Leers had moeten voorkomen dat deze kwes tie naar het congres werd gebracht. Ik ben wel benieuwd naar de uit komst. Binnen het CDA bestaat een sterke traditie om de partijlei ding te steunen, dus ik vraag me af wie zijn hand op durft te steken bij het congres. ]a, CDA-ers zijn ge zagsgetrouw. Dat klopt." rol spelen. Al is het wel zo dat Mauro het eerder moet hebben van het protest van oppositiepar tijen, dan van dissidente CDA'ers. Feit is wel dat als meer CDA'ers willen dat Mauro blijft, de coalitie serieus in gevaar komt. Dat maakt het congres vandaag spannend. De afdeling Drenthe dient vandaag een resolutie in waarin het op roept 'een humaan beleid te voe ren voor jonge alleenstaande min derjarige vreemdelingen'. Mogelijk dat daardoor nog een oplossing wordt gevonden (studievisum). De Tweede Kamer stemt dinsdag. ren wijst er op dat in de Schel de-verdragen ook afspraken zijn ge maakt over het herstel van natuur. „Ik kan me voorstellen dat iemand zegt: geen natuur? Dan ook geen gebagger. We hebben aanwijzin gen dat dat gaat gebeuren. Dat zou de rechter zomaar kunnen honore ren. Dan staat Vlaanderen onge twijfeld bij ons op de stoep." De schade voor de haven van Antwer pen zou al snel honderden miljoe nen bedragen, denkt Van Tonge ren. Ze heeft Kamervragen gesteld. De kwestie Mauro Manuel toont de zwakte van het Ne derlandse vreemde lingenbeleid. Door gebrek aan daadkracht en veel te ingewik kelde procedures is Mauro zo lang in Nederland gebleven dat wegsturen onmenselijk is. Dit is precies wat de PvdA en de Christenunie volgende week aan de kaak willen stellen. De ze partijen presenteren dan een initiatiefwet die verhindert dat Nederland minderjarige asiel zoekers meer dan acht jaar laat bungelen. Die wet verdient steun. Wellicht hoort er zelfs een pardonregeling bij. Maar met de PW op de achterbank kan het kabinet daar niet aan beginnen en kan minister Gerd Leers niet luisteren naar zijn hart en naar alle mensen die een uitzondering willen maken voor Mauro. Dit is een dubbel drama. Voor Mauro, omdat Nederland hem na al die jaren dreigt te versto ten. Voor Nederland, omdat de wurggreep van de PW de basa le medemenselijkheid in het landsbestuur smoort. middelburg - Zeeuwse jongeren uit de derde klas van het voortge zet onderwijs roken minder en ge bruiken minder alcohol of drugs dan hun generatiegenoten, die die zelfde leeftijd hadden in 2007 en 2004. Dit is een van de conclusies uit de Jeugdmonitor Zeeland. De ze monitor brengt ontwikkelingen in de tijd in beeld. Uit de monitor, een uitgave van Scoop, blijkt dat er nogal wat ver anderingen in de leefwereld van tieners zijn. In 2011 geeft 46 procent van de der deklassers aan weieens gerookt te hebben. In 2004 was dat nog 58 procent in 2007 49 procent. De ouders zijn in het algemeen ho ger opgeleid. Dat geldt voor met name de moeders van een gezin. „Die hebben een enorme slag ge slagen", staat in de monitor. Co-ouderschap komt in 2011 vaker voor dan in 2004 en 2007. Het op groeien bij beide ouders is daaren tegen niet afgenomen. Criminaliteit en pestgedrag onder derdeklassers blijkt te dalen en deelname aan vrijwilligerswerk weer te stijgen. Toch zijn er ook minder positieve trends te ontdekken. Er wordt min der gelezen en voor podiumkun sten en voorstellingen is minder belangstelling dan voorheen. De uitkomsten uit het rapport 'Trends op hoofdlijnen' worden beschikbaar gesteld aan scholen voor het voortgezet onderwijs en de dertien Zeeuwse gemeenten. Nachtelijk overleg tussen Koppejan en Ferrier. Ferrier en Koppejan donderdag in de Tweede Kamer, foto's Phil Nijhijs/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3