sport 137 Het is alsof er een steentje in je schoen zit SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport l?Gezondheid zaterdag 29 oktober 2011 Hf Ik stond erbij en jk keek ernaar... Zo kan Ruben Schaken (links) op deze foto het beste om schreven worden. De Feyenoorder moet lijdzaam toezien hoe de spelers van Go Ahead Eag les uit hun dak gaan na de 2-0 in het bekerduel met de eredivisionist. Feyenoord blameerde zich in de Adelaarshorst en moet morgen op bezoek bij FC Groningen. Voor Go Ahead scoorde donderdagavond Joey Suk, bij FC Groningen hebben ze de Koreaan se spits Suk. Dat belooft weinig goeds voor Feyenoord... foto Peter Lous/ANP Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 7: Een hielspoor. door Barry van der Hooft Omdat een rustpe riode van drie we ken niet had ge holpen, ging Regi- lio Pinas ruim een jaar geleden zelf op zoek naar een oplossing. „Toen was nog niet duidelijk dat ik last had van een hielspoor", vertelt de 26-jarige voetballer van Hoek. „Pas bij een echo bleek dat er een verharding zat." Fysiotherapeut Anton Engels maakte de plek los om de door bloeding te bevorderen, gaf Pi nas het advies om zooltjes aan te laten meten en liet hem rekoefe- ningen doen. „Thuis en op de voetbal", legt Pinas uit. „Nadat ik dat had gedaan en ik die zool tjes had, verdween de pijn. Mid den in het seizoen kwam die weer terug en heb ik meteen weer die oefeningen gedaan. )e gaat op de trap op je tenen staan en laat je hiel dan langzaam zak ken. Afgelopen zomer was ik drie, vier keer per week aan het kickboksen. Bij die sport moet je ook veel rekken. Die blessure is niet meer teruggekomen." Volgens Anton Engels wordt de term hielspoor te pas en te on pas gebruikt. „Eigenlijk spreek je alleen van een hielspoor wan neer een klein stukje kalk aan het bot vastzit", legt de fysiothe rapeut uit. „Maar de klacht blijkt vaker Fasciitis Plantaris te zijn, wat ook wel peesplaatontsteking wordt genoemd. Je voelt dan een scherpe pijn. Het is alsof je een steentje in je schoen hebt. Dat geven onze patiënten ook vaak aan." Een hielspoor mag dan niet al te pijnlijk klinken; dat is het vaak wel. De felle, aanhoudende pijn onder de hiel wordt veroorzaakt door een niet-bacteriële ontste king aan het peesblad. Vaak is Tips? mail naar sport@pzc.nl dat het gevolg van overbelasting. Een pijnstiller, ijs of massage kunnen voor tijdelijke verlich ting zorgen. Maar om er vanaf te komen moet de oorzaak van de pijn behandeld worden. Anton Engels: „Wij kijken altijd eerst waar het vandaan komt. Het kan door een standsafwij king van de voet komen, uit de heup of de knie, of soms ook door het looppatroon van de pa tiënt. Tijdens de behandeling is rust belangrijk. En wij werken met de Straatsburg Soek. Het is een soort spalkje, waarmee je 's nachts de peesplaten op rek kunt brengen. We hebben er veel succes mee. De pijn wordt in de meeste gevallen met tach tig procent gereduceerd." Zooltjes - en een bezoek aan een podotherapeute - kunnen hel pen. Regilio Pinas heeft er in ie der geval veel baat bij gehad. „Tij dens een wedstrijd had ik er niet Regilio Pinas (rechts) heeft geen last meer van een hielspoor. „Ik kon soms alleen maar op mijn tenen lopen." archieffoto Ad van Hasselt zo veel last van", vertelt de aan valler. „Maar 's avonds of de vol gende dag wel. Dan kon ik soms alleen maar op mijn tenen lo pen. Met alleen rust herstelt het ook bijna niet, weet ik nu. In mijn gewone schoenen heb ik nog steeds zooltjes en ook in één paar voetbalschoenen. Sa men met die rekoefeningen moet de pijn dan weg kunnen blijven." Anton Engels: „Met de juiste behandeling kunnen wij mensen vrij snel weer aan het lo pen krijgen. Met vrij snel bedoel ik binnen twee, drie maanden. Want we hebben het over een compacte peesplaat, die bij een ontsteking voor veel irritatie kan zorgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37