Naar regio Twente wordt in vc Oud-olympiërs geven inspiratie 321 sport Feest EREDIVISIE MM De top drie speelt dit weekeinde in Twente. AZ-coach Gertjan Verbeek en PSV-trainer Fred Rutten vertellen AZ heeft ™r p"nten openhartig over de stand van zaken in de eredivisie. en fc twente. NAC wint van tien VW-spelers voorsprong op PSV Gertjan Verbeek over dit voetbalweekeinde: „Het is crucialer voor FC Twen te en PSV. Wij staan er florissant voor." foto Andrew Kravchenko/EPA zaterdag 29 oktober 2011 door Maurice Steketee Bijna elke onbeduidende voetbalwedstrijd wordt te genwoordig live uitgezon den op tv. Dat niet alle duels het aanzien waard zijn, bleek vorige week maar weer eens tijdens het Europa League-duel Ha- poel Tel Aviv-PSV. In negentig minuten voetbal ge beurde nagenoeg niets. En wat doe je dan? Juist ja, je zet twitter aan. Want op twitter is elke wed strijd wél een feest! De opstelling wordt geanalyseerd, de trainer afgeserveerd en bij weer een voorzet van Manolevje die in de tribune belandt, zijn de tweets niet meer te tellen. Op twitter voelt iedereen zich Jan van Halst of Jan Mulder. En af en toe wordt er ook een mooie venijnige volzin a la Nico Dijkshoorn de wereld in gestuurd. Ook het foutênfestival Ajax-Feye- noord was zondag spannender op twitter dan in de Amsterdam Are na of op tv. Zelfs de fanatiekste fans hadden nauwelijks tijd om de Klassieker te volgen. Ze hadden het veel te druk met het sturen van pesterige tweets naar de vij and. Om 13.46 uur ging het echt los. Toen twitter nog niet bestond, sprong je je vriendin om de nek als je duppie scoorde, liep naar de buren om te vragen of ze de goal ook hadden gezien of belde je schoonvader (die voor de andere partij is) om de tussenstand door te geven. Tegenwoordig gaat dat anders. Je pakt je mobieltje en stuurt een tweet met de alleszeggende tekst '0-1' de wereld in. Dit doen tien duizenden voetbalsupporters tege lijk na een doelpunt. Niet te mis sen dus. Daarna begint het uitda gen en sarren van de aanhangers van de tegenpartij. Zondag waren de rollen zes minu ten later alweer omgedraaid. Het spel golfde op twitter op en neer. Wie een wedstrijd via de micro- blogsite volgt, zit negentig minu ten op het puntje van z'n stoel. Domweg omdat je niet weet wat er gaat gebeuren. Eredivisie Live en Studio Sport kunnen wel inpakken. Over een paar jaar volgt iedereen de wed strijden alleen nog maar via twit ter. Want daarop is zelfs het meest dramatische duel een vermakelijk schouwspel. breda - NAC heeft gisteravond de thuiswedstrijd tegen VW met 3-1 gewonnen. De eindstand was al voor de rust bereikt. Voor de thuis ploeg opende Eric Botteghin de score na vier minuten, een minuut later ,was het alweer gelijk door een fout van doelman Jelle ten "Rouwelaar die de bal tegen Bryan Linssen aan schoot. Gaandeweg de eerste helft zorgden Donny Gorter (strafschop) en Omer Bayram voor nieuwe Bredase vreugde. Fer ry de Regt (VW) kreeg in de 26e minuut zijn tweede gele kaart. In de Jupiler League won FC Zwol le de uitwedstrijd tegen MW Maastricht met 3-1. De ploeg van coach Art Langeler blijft daardoor aan kop. FC Eindhoven won van Oss: 2-0. door Edward Swier amsterdam - Wie kan je beter de weg wijzen dan iemand die de rou te reeds bewandeld heeft? Een tiental gelouterde en gelauwerde ex-topsporters nam gisteren in het hoofdstedelijke De la Mar-theater de olympische hoop voor Londen 2012 bij de hand. Mark Huizinga gaf de toekomstige olympiërs mee dat ze „moeten dur ven kiezen voor saaiheid." Ellen van Langen adviseerde de sporters „zo snel mogelijk zo veel mogelijk ruis uit te bannen." De bijeen komst in het De la Mar-theater, waarvan er in 2012 nog twee vol gen, werd namens NOCNSF geor ganiseerd door een kwintet ex-olympiërs. Oud Goud ontmoet te Nieuw Goud. Met het idee dat er van elkaar te leren valt. Onge veer 170 atleten met olympische kwalificatiekansen waren naar Am sterdam gekomen. Zij spraken vrij wel zonder uitzondering van een Teuke', 'inspirerende' en 'leerza me' dag. De sporters kregen voordrachten van onder anderen Bas van de Goor, Leontien Zijlaard-Van Moor- sel, Pieter van den Hoogenband, Ellen van Langen en Arnold Van- derlyde. De eerste bijeenkomst had als thema 'dromen', op 16 maart en 4 juli komen respectieve lijk nog 'denken' en 'doen' ter spra ke. Ellen van Langen gaf Neerlands medaillehoop mee „te kiezen voor de weg die bij je past. Het is zaak zoveel mogelijk ruis uit te bannen. Maar dat hoeft niet meteen te bete kenen dat je je hele sociale leven overboord moet gooien." De winnares van goud op de 800 meter in Barcelona (1992) hoopte twijfels bij haar toehoorders weg te nemen, door te verzekeren dat door Leon ten Voorde en Fardau Wagenaar Fred Rutten en Gertjan Verbeek gaan dit weekein de met PSV en AZ op be zoek in Twente. Het voelt alsof ze op bezoek gaan naar hun eigen huis. Fred Rutten woont al jaren in Twente, Gertjan Verbeek groeide er op. De trainers over FC Twente, Heracles, AZ en PSV. Fred Rutten: „De regio Twente is een gebied geworden waar in voet balland met respect naar wordt ge keken. Dat succes heeft denk ik toch met de nuchtere Tukker te maken. Er wordt door Twente en Heracles een consistent beleid ge voerd, men is niet zo snel in pa niek." Gertjan Verbeek: „Ik denk vooral aan het duel dat ons te wachten staat. Én aan de concurrentie. Wij staan zondag ongeacht de uitslag bovenaan. Maar het is wel mooi dat de nummers 1, 2 en 3 allemaal in het oosten spelen. In De Grolsch Veste vallen er spaanders. Als de één wint, valt de ander ver der weg. En bij een gelijkspel ver liezen beide teams punten en wordt het gat groter. In Almelo wordt het ook een belangrijke pot. Heracles doet het ongelooflijk go'ed. Sinds de winterstop zijn ze een van de meest constante ploe gen in de eredivisie." Over AZ, de club die bovenaan staat in de eredivisie. En verder hoopt uit te lopen morgen. Rutten: „Ik zou AZ wel een verras sing, maar niet de gróte verrassing willen noemen. Ze zijn weliswaar veel spelers kwijtgeraakt, maar aan de andere kant hebben ze alleen een nieuwe rechterspits en spits moeten inpassen. De rest van de ploeg was er al. Neemt niet weg dat het heel knap is wat daar ge- ook zij „echt een mens van vlees en bloed" is. „Je wilt niet weten hoe zenuwachtig ik vroeger was. Soms zat ik in de bus naar het sta dion voor een finale en dacht ik: wat zou ik graag die man zijn die daar zijn hond loopt uit te laten. Met visualisatie heb ik een hele boel spanning weg kunnen' wer ken. Ik liep mijn races in mijn hoofd al tig keer, met alle mogelij ke scenario's." Mark Huizinga, winnaar van judo goud op de Spelen van Sydney 2000, gaf zijn sportieve publiek stof tot nadenken. Hij stelde dat het leven van topsporter durf ver eist. „Wie durft de hardste keuzes te maken om zijn talent tot ontwik keling te laten komen? Wie stapt uit zijn gewoontepatroon, wie durft voor saaiheid te kiezen? Wie durft lui te zijn? Urenlang niks doen is niet negatief als je daarna beurt. Voor het seizoen waren Ajax, Twente en PSV de titelfavo- rieten, maar ik verwacht dat AZ ze ker op de deur gaat kloppen. Ze hebben een lange adem. Het knap pe is ook dat ze nu wedstrijden we ten te winnen, waarin ze niet zo goed spelen." Verbeek: „De veranderingen bij AZ hebben met de omstandighe den te maken. De club weet heel goed wat er in huis is en springt niet meer verder dan de polsstok lang is. Dat is een goede zaak. Als niet alles meer kan, worden men sen creatief, vooral in de leiding. Bij AZ zie je dat ook. Het aankoop beleid is ook anders dan vroeger, we kunnen niet zomaar spelers ko pen. Er gaat niet meer uit dan er binnenkomt. Dat vind ik niet erg. Ik geloof niet in het kopen van een elftal. Dat is niet mijn visie." Over Heracles, de trotse nummer ze ven, met een van de laagste begrotin gen van dè eredivisie. Rutten: „Ik heb heel veel respect voor de organisatie van Heracles. Er heerst een familiaire sfeer, maar ondertussen moet er wel worden gepresteerd. Ze hebben een duide lijk beleid dat er niet meer wordt uitgegeven dan er binnenkomt en ondertussen blijven ze maar om hoog kruipen. Spelers weten in middels ook dat ze via Heracles een volgende stap kunnen zetten." Verbeek: „Als je kijkt naar de be groting is het bijzonder knap dat Heracles zo hoog staat. En dat al voor het derde jaar op rij. Heracles koopt goed in, ze doen heel gerich te aankopen en het lijken allemaal voltreffers. Kijk naar Duarte en Plet. En Overtoom kwam destijds van de amateurs en kreeg een klein contractje bij Heracles. Sa muel Armenteros was op een zij spoor beland bij Heerenveen. Hera cles is, net als ik, zeer actief in de eerste divisie." je training optimaal kunt afwer ken." Pieter van den Hoogenband hamerde erop dat sporters in Lon den randzaken moeten vergeten. „Zorg alsjeblieft dat je niet teveel onder de indruk bent van de grootsheid van het evenement. Tuurlijk is. zo'n kledingpakket gaaf, is het leuk om alles te kun nen kiezen in die enorme vreet schuren, maar alles valt en staat bij je prestaties. Misschien komt er nog een tweede mogelijkheid op deelname aan de Spelen, maar je moet 2012 als je enige kans op een medaille beschouwen." Maurits Hendriks, technisch direc teur van de sportkoepel NOCNSF, noemde de bijeenkomst, die werd besloten met 'intieme kleedkamer sessies' indrukwekkend. „Sporters met twijfels, over van alles en nog wat, hoorden nu dat de olympisch kampioenen die twijfels ook ge kend hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32