Schelden doet geen zeer, 261 zeeland En die rollende mao deur Oordeel energiewet uitgesteld Rpcenpidtfc Piet Vogelaar Reken uit je win(s)t DISCRIMINATIE Deze herfst begint de campagne Plaats mij niet in een hokje, van het Anti Discriminatie Bureau Zeeland. Want dat is nodig, blijkt uit onderzoek. als je 'm nodig Altijd min. 100 voor uw sloopauto. Binnen 24 uur opgehaald. Contant afgerekend. Ter plaatse RDW-vrijwaring. Mail: auto@gebroedersnatterman.nl procent van de Zeeuwen - met name jongeren - krijgt jaarlijks met discriminatie te maken. (Bron: QuickScan Intomart Cfk, 2009) door Ondine van der Vleuten Anna is brugklasser. Ze heeft bijna geen vrienden. 'Leerlingen kijken mij in de pauze mar aan omdat ik ge lovig ben. Ze gaan dan roddelen en lachen mij uit als ik langsloop. In de pauzes zit ik meestal alleen. Het is al tijd één persoon en de anderen doen dan mee.' Voor het Anti Discriminatie Bu reau Zeeland (ADB Zeeland) valt het verhaal van Anna onder 'discri minatie op geloof. Anna's erva ring is er één van de vele die het ADB Zeeland het afgelopen jaar verzamelde. Vorig jaar kwamen er 180 meldin gen van discriminatie binnen, het jaar daarvoor 120. Maar de Quick Scan die ADB Zeeland in 2009 liet uitvoeren, gaf aan dat een op de zes van de Zeeuwen (en met na me jongeren) met discriminatie te maken krijgt. Ook gegevens van de Jeugdmonitor van Scoop (12 procent van de jongeren heeft er varing met discriminatie) en de po litie Zeeland doen vermoeden dat mensen de weg naar het Anti Dis criminatie Bureau niet goed weten te vinden, zegt beleidsadviseur Leonie Ernst van ADB Zeeland. De aanleiding voor ADB Zeeland om studenten Social Work van de HZ te vragen om dieper in de ma terie te duiken. Deze zomer werd 'Het lag gewoon aan mijn uiterlijk' gepresenteerd, een studie naar de beleving en ervaringen van discri minatie onder de Zeeuwse jeugd. „Dat was een bevestiging van onze vermoedens. Ik ben geschrokken van de voorbeelden waar de jonge ren mee kwamen. Uitschelden komt behoorlijk veel voor. En de slachtoffers weten niet goed wat ze ermee moeten. Vooral de jong- sten accepteren het maar, of ze stoppen het weg. En dat is ook het advies wat ze vaak krijgen." Want pesten is immers van alle tij den en schelden doet geen zeer. zaterdag 29 oktober 2011 DEN HAAG - De Hoge Raad stelt een oordeel over de splitsingswet rond de energiebedrijven nog even uit. De uitspraak die voor vrij dag op de rol stond, is aangehou den tot 23 december, aldus een woordvoerster van de Hoge Raad. Een reden voor het uitstel is niet gegeven, maar vermoedelijk heeft het hoogste rechtscollege meer tijd nodig. Het gerechtshof in Den Haag bepaalde vorig jaar dat de splitsingswet in strijd is met Euro pees recht omdat inbreuk wordt gemaakt op het vrije verkeer van kapitaal. De gerechtelijke procedu re tegen de Staat was aangespan nen door de energiebedrijven Del ta, Eneco en Essent De splitsingswet brengt een strikte scheiding aan tussen de levering van energie en de distributie. Ener giebedrijven moeten daardoor wor den opgesplitst in een publiek net werkbedrijf en een commercieel bedrijf dat stroom of gas levert. De energiebedrijven hebben zich steeds fel verzet tegen deze con structie. In andere Europese lan den zijn de energiebedrijven niet verplicht om zich op te splitsen. Wat kun je doen, als je veroor deeld wordt op iets wat onlosma kelijk bij je hoort, zoals je geloof, je kleur of je gewicht? Toch vindt Ernst dat je het er niet bij moet laten. Daders moeten de duidelijke boodschap krijgen 'dat ze anderen niet in een hokje moe ten stoppen', zoals ook de campag ne heet die op 1 december in Zee land van start gaat. Die campagne moet daders ervan bewust maken dat hun gedrag een enorme im part kan hebben op hun slachtof fers. „Depressiviteit, zich terugtrek ken, eenzaamheid. In ernstige ge vallen zelfs zelfmoordgedachten of pogingen." Anderzijds wordt slachtoffers verteld dat discrimina tie gewoon niet mag, volgens de wet. „En dat zij hulp kunnen krij gen. Van ons, of via de vertrou wenspersoon van school. Dat ze er niet mee moeten blijven lopen." Geloof, overgewicht, huidskleur...er zijn vele redenen om een ander te discrimineren. foto Roos Koole/ANP "6^tkUens', door Rinus Willemsen Da's de man van de foto's", zegt 'n vrouwe as me bin nen kommen. Ze wiest op een mannetje mee 'n bril op die op een grööte toeter zit te spe len. „Die is dus van méér marten tuus dan allêêne mao foto's mao- ken", zegt 'k tegen die vrouwe die ons in 't kèrkje van Ellewouts- diek binnen laot. „Da kan je we zegge," gaot ze lachtend in d'r Zuud-Bevelands dialect deur. „Ons binne nie voor êên gat te vange." 't Is een woensdagmiddag, 'n Dag of tiene geleejen. De zonne schient prachtig over 't Beveland- se land. As me de tunnel uutkom- men, is 't al 'n èndje in de mid dag. De böömen maoken al lange schaduws. As me over 't Tolplein gereejen binnen, dan duuken me de Zak in. De Zak van Zuud-Beve- land. Richtieng Ellesdiek. Daor is vanmiddag de presentatie van 't nieuwste boek in Zêêland. Je kan gêên beter moment wénsen. In 't najaor, als de peren en d'appels van de böömen getrokken bin nen en de peejen van 't land wor- ren gereejen. D'n 'oest van 't jaor is binnen. Op êên dieng nao: 't boek over de Zak van Beveland. In 't kèrkje van Elsiek is 'n drukte van belangk. Dao lööpen wat ménsen deu de gangkpaojen en achter in de kérke staon d'r wa mannen bie mekaore te praoten. In dialect allicht. Van 't kèrkje van Elsdiek is eigenlijk de tempel van 't dialect. „Nêê j oengen, 'iere wör gêên 'Ollands gepraet. Dat doen ons nie." 't Is een dik kort ventje die me da's even dudelijk an m'n verstand briengt. „In dia lect kan je nog 's goed alles ver- duutse. Dan moe je nie nae woor- de zoeke. Die komme vanzelf op je toenge." Ik kieken 'm 's an. „Jae, die joenge gasten die praete minder dialect, mae ze begruupe ons nog wel 'öór. En let op mien woorden: Over 'n paer jaer dan is 't 'r volop belangstellienge voor ons dialect. Net as vor al die ouwe diengen op de rommel markt. Let maer 's op mien woor- de." En mee dien garantie laot ie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26