De jongste kastanjes hebben het 22 zeeland Tuin van Zeeland blijft strijden VERHUIZEN MET ZORG! 0118 61 26 69 KASTANJEZIEKTE Eerst was er de iepziekte en werden alle iepen langs de kaaien in Middelburg vervangen door kastanjes. Toen kwam er weer een ziekte en nu moeten ook de kastanjes wijken. Halloween in Bossenburgh Wekelijks spreekuur dermatalogen Rommelmarkt ten behoeve van Afrika Gemeente houdt weer fietsopruimactie Zieke bomen Gemeente kan niets doen aan Euregiotuinen zaterdag 29 oktober 2011 monDioL mouERS FE E5ÉM kitidcfOpYung www.koozie.nl 4" VLISSINGEN In de Vlissingse wijk Bossenburgh wordt vanavond Halloween ge vierd. De kinderen gaan van 18.30 tot 20.00 uur de deuren langs met de vraag 'snoep of je leven'. De kin deren bellen alleen aan bij de men sen die een door de organisatie ver spreid pamflet over Halloween zichtbaar hebben opgehangen. Van 20.00 tot 22.00 uur is er een Hallo- weenfeest in de gymzaal van obs De Houtuyn. Entree is 1 euro. Kin deren moeten verkleed komen. VLISSINGEN De dermatologen van DermaTeam, polikliniek voor dermatologie in Middelburg, beginnen met ingang van woensdag 9 november een we kelijks spreekuur in Woonzorgcen trum Ter Reede. Ook ouderen die niet in Ter Reede wonen en die minder mobiel zijn, kunnen op het spreekuur terecht. Voor een af spraak is wel een verwijzing van de huisarts nodig. De spreekuren zijn wekelijks vanaf 14.00 uur. AAGTEKERKE De Werkgroep Dorcas Walcheren houdt op zaterdag 5 november een rommelmarkt. Die begint om 10.00 en eindigt om 13.30 uur. De rommelmarkt wordt gehouden aan de Pekelingseweg 6 in Aagte- kerke. De opbrengst gaat naar de hulp Hoorn van Afrika. Deze orga nisatie helpt mensen in Afrika in slechte omstandigheden en in ge bieden waar de honger het ergst is. Op de rommelmarkt is een grote collectie curiosa. MIDDELBURG De gemeente Middelburg houdt volgende week weer een fietsop ruimactie bij het NS-station en het stadhuis aan de Markt in Middel burg. Fietsen die niet in de beugels staan, worden weggehaald. Ze kun nen na afspraak via 0118-675741 en tegen betaling van 15 euro weer op gehaald worden bij de gemeente- loods aan de Kleverskerkseweg. door Carla van de Merbel Nee, het is niet gelukt een oplossing te vin den voor de kastanje ziekte, moet Dick Sakko van de ge meente Middelburg tot zijn spijt zeggen. Kruidenmengsels, schoon maakbeurten, extra zuurstof, extra mest: van alles is geprobeerd om de zieke bomen in de stad te red den, maar tevergeefs. „Het is een mysterieuze ziekte", zegt Sakko. „Veroorzaakt door een bacterie en de schimmelziekte phy- tophthora, die in combinatie zijn aangetroffen." De kastanjes die de ziekte hebben, beginnen al in augustus gele blade ren te krijgen en blad te verliezen en dat is te vroeg. Ze zijn te her kennen aan hun kale takken in de kruin en aan de bruin/zwarte plek ken op de stam. Gelukkig zijn er ook nog een heleboel gezonde kas tanjes, ook in de buurt van de kaai, bijvoorbeeld bij de Stads- schuur. Toch zijn het vooral de kastanjes langs de kaaienroute die last krij gen van de ziekte. Hoe dat komt, is een raadsel, zegt Sakko. Uitlaat gassen, slechte grond, te weinig wortelruimte: het heeft er alle maal niets mee te maken. „Mis schien is het een andere, slechte kloon, met een ander dna. Het is niet te zeggen. Er zijn overal in het land problemen. De jongste bo men hebben het 't ergste te pak ken." De kastanjes langs de kaaien zijn zo'n tien jaar geleden in fases ge plant, als vervanging van de zieke iepen die er toen stonden. Ook nu gaat de vervanging geleidelijk. De plannen van groenbeleidsmede- werker Sakko en zijn collega's zijn uitgesmeerd over zeven jaar. Vanwege risicospreiding in ver band met ziektes is gekozen voor drie verschillende soorten bomen In Middelburg staan ruim 900 kas tanjes. Daarvan zijn er zo'n 260 'ziek. De meeste zieke bomen staan langs de kaaien. Van de 127 kastanjes langs de kaaien zijn er al 11 zieke exempla ren verwijderd. 57 kastanjes zijn nog goed, 32 zijn slecht en 27 ma tig- De andere zieke kastanjes staan verspreid over de stad, onder meer ook bij de'Torenweg. Oudere kastanjes, bijvoorbeeld op de bolwerken en in de Koepoort laan, hebben geen problemen. die het grootste deel van de kastan jes zullen vervangen. Van de nog gezonde witte paardenkastanjes (Aesculus hippocastanum Bau- mannii) blijven er uiteindelijk 27 staan of worden verplant. Voor de andere komen in de plaats: 14 lin den (Tilia tomentosa 'Brabant'), 54 haagbeuken (Carpinus betulus) en 32 esdoorns (Acer pseudoplata- nus 'Rotterdam'). Alle drie de soor ten passen goed bij de kaaien, zegt Sakko. Er is gekeken naar de func ties van de verschillende gebieden en naar de uitstraling die daarbij hoort. Er is ook rekening gehou den met de wortelgroei van de bo men, zodat niet elk jaar de bestra ting opnieuw gelegd hoeft te wor den. Het vervangen van de bomen kost ongeveer 500 euro per boom. Sakko hoopt met de nieuwe bo men dan ook verlost te zijn van ziektes. „Want ik vind het wel een financieel drama in.deze tijd van bezuinigingen. Het is zo jammer dat we geen middel kunnen vin den tegen de kastanjeziekte." De bewoners van de Nieuwe Ha ven, Turfkaai en Houtkaai worden dinsdag per brief door de gemeen te geïnformeerd over de gedeeltelij ke vervanging van de bomen bij hen voor de deur. Deze begint rond 21 november en zal voor 5 de cember zijn afgerond. Het onder werp wordt maandag ook bespro ken in de commissie ruimte. door Yorben Weststrate MIDDELBURG - De stichting Tuin van Zeeland bestaat deze maand tien jaar. De organisatie is het afge lopen decennium flink gegroeid en heeft tal van successen geboekt. „Onze stichting staat voor elke boom, heg en cultuurhistorisch stukje natuur in Zeeland," vertelt lean-Mane van Isacker. „Wij zijn van een kleine stichting gegaan naar een stichting die vaak wordt benaderd en bekendheid heeft ver worven." De Tuin van Zeeland heeft meer dere successen geboekt. Het meest trots is Van Isacker erop dat de stichting zo veel meidooms op Walcheren heeft gered. „Daar heb ben we echt veel respect mee afge dwongen. Net zoals voor het be houd van de Westelijke Oude Ha- vendijk in Middelburg. Wij waren op het laatste moment de enige stichting die de strijd aan wilde gaan." Van Isacker kijkt ook vooruit naar de volgende tien jaar. „Er is nog heel veel werk aan de winkel. Het landschap komt steeds verder on der druk door economische ont wikkelingen. Steeds vaker wint het rood, de economie, het van het groen, de natuur. Daar strijden wij tegen." Op dit moment is de stichting be zig met een aantal projecten. „In de Bachtensteene, in de binnen stad van Middelburg, staat een aan tal monumentale linden. De ge meente wil er een aantal graag ver wijderen voor het uitzicht van de mensen in het verzorgingstehuis. Dat zouden wij heel jammet vin den, want bomen zijn gezond heidsfactoren. Mensen die rond om bomen wonen, zijn gelukkiger en leven langer. Daarom moeten we blijven strijden voor de na tuur", vertelt Van Isacker. Verder vecht de stichting ook voor het behoud van een aantal bomen op het Molenwater, waar het nieu we theater moet komen. „De archi tect zou die bomen weg willen hebben. Maar voor ons is dat echt onmogelijk. Wij gaan daar ook vol tegen in. We blijven strijden, ook in de toekomst." Kastanje OOSTBURG - De gemeente Sluis kan bijna niets doen aan de huidi ge staat van de voormalige Euregio tuinen bij Oostburg. Dat zegt wet houder Peter Ploegaert. De raads fractie van Helder Zeeuws vroeg Ploegaert om uit te zoeken op wel ke manier het terrein en het ge bouw tijdelijk opengesteld kun nen worden, zodat het verval een halt wordt toegeroepen. Volgens Ploegaert zijn de grond en het gebouw van de Stichting Eure giotuinen. Omdat die failliet is ge gaan, heeft ook hypotheekverstrek ker Rabobank er een vinger in de pap. Er zijn nog steeds plannen \- voor huizenbouw op het terrein. Langs de Middelburgse kaaien worden 100 van de 127 kastanjebomen vervangen door linden, haagbeuken en esdoorns. kastanje, 27 stuks O linde, 14 stuks haagbeuk, 54 stuks O esdoorn, 32 stuks Bierkaai >«den5e*®" Houtkaai Turfkaai Kinderdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22