De natte kant van Zeeland cultuur 117 Presentatie 'Bèl, bèl!' Tussenstand (^v PUBLIEKSPRIJS Boeken over schepen, werven en slepers Schelmen ar van de Schelde agenda Stem voor de PZC-publieksprijs www.pzc.nl/boekenprijs zaterdag 29 oktober 2011 De geschiedenis van vier Zeeuwse klippers n O.L.A Helmich HANS TABBERS I jj" Slepers en bergers in een woelige periode mei medewerking van Han Smits Nog tot en met 4 november kan er, in het kader van de Zeeuwse Boekenprijs 2011, worden gestemd voor de PZC-publieksprijs. Redacteu ren van de PZC belichten el ke zaterdag een aantal kandi daten. Vandaag: schepen in aanbouw en in nood. door Jan van Damme Elk jaar heeft de Zeeuwse boekenproductie een lek kere natte kant. Dat kan ook moeilijk anders in een provincie die Zeeland heet. Oud-PZC verslaggever Jacques Cats heeft het vertrek van de scheepswerf uit het hart van Vlis- singen aangegrepen om uitgebreid stil te staan bij de nautische activi teiten in de stad. Zijn boek heet De Schelde schrijft geschiedenis - Cats heeft altijd al een voorkeur ge had voor allitererende titels en kop pen. Hij vertelt over het soms moeizame, vaak hartelijke samen gaan van scheepsbouw en stedelij ke samenleving. Want ja, half Vlis- singen verdiende zijn brood bij de werfj en wie was er nou niet ape trots als er weer een fregat van sta pel liep? Behalve met woorden ver telt Cats ook met beelden. Hij heeft ruim kunnen putten uit de archieven van de Scheldegroep en de Koninklijke Marine. Daar mag de lezer dankbaar voor zijn: de fo to's leveren een heerlijk informa tief kijkboek op. De tweede natte klant in deze ru briek is Een veger wind van A.R. Koppejan en D.L.A. Helmich, over de geschiedenis van vier Zeeuwse c? zeilklippers die in de periode 1912-1915 op de scheepswerf van de Gebroeders Geleijns in Roodevaart werden gebouwd. De klippers werden steenbonken ge noemd, omdat ze extra degelijk werden gebouwd voor het vervoer van basaltstenen voor de zeewerin gen. Het gaat om vier zustersche- pen: Elizabeth, Avontuur, Eliza beth (2) en Marigje. Met ruim 370 foto's, oude documenten, aquarel len en detailtekeningen wordt een bijzonder gevarieerd beeld gege ven van de geschiedenis van de schepen. Een uitgebreide verkla rende woordenlijst en een over zicht van de vrachtreizen per schip maken het boek verrassend compleet. Tot slot Schelmen van de Schelde - slepers en bergers in een woelige pe riode. Het boek van PZC-journalist Hans Tabbers draait nog volop mee in de PZC-publieksprijs. Hoe wel er wel een heel groot arsenaal stemmers zal moeten worden aan geboord om op de eerste plaats te eindigen. Schelmen gaat over de pe riode 1950 tot het eind van de vori ge eeuw, toen de sleepboten van Smit Internationale, de Antwerpse Unie van Redding en Sleepdienst, Willem Muller in Terneuzen, Leen Polderman in Hansweert en Theo Dijkhuizen in Vlissingen elkaar prijzen afsnoepten op de Wester- schelde. Dat ging er vaak niet al te zachtzinnig aan toe. Grote verha len, over het doorvaren van tros sen, vechtpartijen, wonderbaarlij ke reddingen en tragische ongeluk ken. Kortom, een jongensboek vol zilte spetters. Bijna 3700 stemmen zijn uitge bracht voor de PZC-publieksprijs. Het zag er even naar uit dat Black Mamba van plaats moest wisselen met de nummer 2 in de top tien. Uiteindelijk wist de lijstaanvoer der zich te handhaven. (Tussen haakjes de stand van vori ge week): 1. (1) Rosee Bentana: Black Mamba (575 stemmen) 2. (2) Wendy Marteijn-Hulsteijn en Kees de Ridder: Stae m'n boven- musse goed? (557) 3. (4) Hart voor Erremuu (440) 4. (3) Paul de Schipper: De Sterke van Saeftinghe (423) 5. (8) Hans Tabbers: Schelmen van de Schelde (269) 6. (5) Angèle Nederlof8c Sjaak Vane: Verdiep je relatie (196) 7. (6) Ralph Henssen: Trompetters en tamboers(129) 8. (7) Rona Lichtenberg: De kleu ren van mijn ziel (128) 9. (9) Arthur Scheijde: De Woest- duynschipbreuk nader ontrafeld (n7) xo. (10) Maaike van Poelje: De hon- dendief (112) Stemmen kan tot 4 november via: www.pzc.nl/boekenprijs of met een briefkaart naar: PZC-publieksprijs Postbus 91 4330 AB Middelburg w.pzc.nl/zeelandgeboekt Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. ZATERDAG 29 OKTOBER Axel Toneelvereniging Siesa met blijspel Chocomousse. De Halle, 20.00 uur Baarland Concert barokensemble Consort of Voices. Centraal op het programma staan drie cantates van Johann Sebastian Bach. Maartenskerk, 20.00 uur Bruinisse Zeeuwse Avond met Ambras en de Kli- koos. 't Durpsus, 19.30 uur Goes The Umbilical Brothers met 'Heaven by Storm', mix van stand-up comedy, mi me, acrobatiek, vocale vindingrijkheid en absurditeiten. De Mythe, 20.00 uur Het concert van Cash O'Riley in 't Beest is geannuleerd. Kortgene Optreden Zeeuwse band Going Dutch Graaf van Buren, vanaf circa 21.30 uur. Krabbendijke Het optreden van Inci Pamuk in De Meiboom is geannuleerd. Lewedorp Kunstvrienden presenteert komedie 'Lieve God, ze draaien me dol'. De Zandlööper, 20.00 uur Middelburg Het Middelburgs Minitheater speelt De Freules. Minitheater, 20.30 uur. Theatergroep Duinart met de voorstel ling 'De Broertjes'. 't Spiegeltheater, 20.00 uur Theatergroep Oostpool speelt 'De Mi santroop'. Stadsschouwburg, 20.00 uur Sessie Zeeuwse Muziekschool. Desafinado, 21.30 uur Nieuw- en Sint Joosland Theaterconcert Joop Visser en Jessica van Noord. De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Halloween Jamsessie. The Lane, 21,00 uur Oost-Souburg A la RUM, Vlaamse folkgroep treedt op. Razzmatazz, 21.00 uurRenesse Dubbelconcert zangeressen Michon Sprengers en Clementine. Theater aan Zee, 20.00 uur Terneuzen De Pit Goes Celtic Punk, met The Roughneck Riot en The Buccaneers. De Pit, 21.00 uur Echt Antwaarps Teater met 'De Fred Ligt In Mijn Bed'. Scheldetheater, 20.00 uur Tholen The Flanders Recorder Quartet, Mu ziek van Middeleeuwen tot nu Oude Stadhuis, 20.15 uur Vlissingen Het Euterpe Baroque Consort o.l.v. Bart Rodyns brengt vocale en instrumen tale muziek van G.F. Handel. Sint Jacobskerk, 20.00 uur. Afsluiting feestmaand 40 jaar De Piek met Disc-O-Lit. Timmerfabriek, 22.00 uur De Zeeuwse Komedie speelt 'Les liai sons dangereuses' naar de roman van Choderlos de Laclos. Theater Vestzak 99, 20.15 uur. Twice, Zeeuwse allround band treedt op. Cafe De Concurrent, 21.30 uur. Wilhelminadorp Optreden Creedence Commotion Revi val. Loze Vissertje, 20.00 uurZaamslag Barokorkest Eik en Linde treedt op. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee Z'zee Vice, danCe met Nrico, Fran-Cee en Hüstnau. Brogum, 22.00 uur ZONDAG 30 OKTOBER Heinkenszand Optreden Stichting Dansz. De Stenge, 15.00 uur Middelburg Thijs Goverde met de cabaretvoorstel ling 'Lekker belangrijk' (doelgroep: 6+). 't Spiegeltheater, 14.30 uur JASZ-concert Zeeuwse band Jazzit. Hotel Arneville, 16.00 uur Grandpa Nick Sessieband, met als gas ten zangeres Michelle Oudeman, zanger Spencer Croes, gitarist Leo van de Kette rij en bassist Frank Strokap. 't Schuttershof, 17.00 uur Oost-Souburg Lunchconcert Keltische folkgroep Slan. Historische kerk, 11.30 uur A la RUM, Vlaamse folkgroep treedt op. Razzmatazz, 15.00 uur Retranchement Koffieconcert Trio Asturias. NH Kerk, 11.00 uur Terneuzen In de serie Moedertaal: Joop Visser en Jessica van Noord. Porgy en Bess, 15.00 uur Vlissingen Optreden The Vision of Johanna. Panta Rhei, 17.00 uur Zierikzee Jazztrio East of the Sun brengt de mu zikale show '100 jaar Vocale Jazz'. Filmtheater FiZi, 15.00 uur middelburg - De feestelijke presen tatie van het boek Bèl, bèl!', Zeeuw se streekdrachten, in een ander dag licht van auteur Jacques Cats gister- middag in gebouw De Kemel in Middelburg werd opgeluisterd door twee 'Zeeuwse Meisjes' die destijds het gezicht vormden in de tv-reclamespot voor het gelijkna mige margarinemerk. Bekende slo gan daarin was 'geen cent tevêê hö'. Cats reikte de eerste twee exemplaren van zijn boek uit aan deze twee meisjes, te weten: Elma 41 Petter-van den Berge en Marianne Coumou, De oud-PZC-journalist en publi cist Cats heefr ervoor gekozen de plaats van de streekdracht in de Zeeuwse samenleving centraal te stellen. Het is een rijk geïllustreerd boek met bijzondere verhalen, be richten en anekdotes over allerlei gebeurtenissen die samenhangen met de Zeeuwse streekdrachten. De titel is afgeleid van de vroeger in deze streek vaak gehoorde uit roep van verbazing of verrassing: 'Bèl, bèl!'. «K Jacques Cats DE SCHELDE SCHRIJFT GESCHIEDENIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17